Svět čeká na Trumpovu inauguraci. V čem bude jiná než ty předchozí?

Zahraničí Hana Vařáková, Zahraničí
Aktualizováno 20. 1. 2017 12:32
Celý svět s napětím čeká na inauguraci 45. prezidenta USA Donalda Trumpa. Ceremonie probíhá ve Washingtonu venku před Kapitolem, tradiční program začíná ranní modlitbou. Slavnostní ceremonii, na kterou Trump získal v přepočtu 2,5 miliardy korun od soukromých dárců, bojkotují desítky amerických kongresmanů.
Inauguraci Baracka Obamy v roce 2013 přihlíží jeho žena Michelle.
Inauguraci Baracka Obamy v roce 2013 přihlíží jeho žena Michelle. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy se chystají na inauguraci 45. prezidenta USA Donalda Trumpa. Projděte si s námi nejdůležitější otázky s ní spojené.

Jak inaugurace tradičně probíhá?

Inaugurace - slavnostní uvedení do úřadu - se koná v USA každý čtvrtý rok 20. ledna, kdy se funkce ujímá nový nebo podruhé zvolený prezident. Letos půjde o v pořadí 58. inauguraci.

Funkce se v pátek ujme také viceprezident Mike Pence, který v úřadu nahradí Joe Bidena.

Už den před samotnou inaugurací nový prezident se členy své rodiny a v doprovodu viceprezidenta Pence položil věnec na Arlingtonském národním hřbitově. Mlčky a s rukou přiloženou k srdci uctil uctil památku padlých vojáků.

Páteční ceremonie probíhá venku před Kapitolem (neoklasicistní budovou amerického parlamentu ve Washingtonu D.C. - pozn. red.) na speciálně postaveném pódiu, na které se vejde 1600 hostů.

Tradiční program začíná ranní modlitbou. Trump by se měl stejně jako Barack Obama nebo Bush, otec i syn, pomodlit v kostele svatého Jana nedaleko Bílého domu.

V šest ráno místního času se otevřou brány také pro veřejnost. Lidé si mohli vybrat z celkem šesti typů vstupenek. Kromě toho, že se všichni návštěvníci budou muset podrobit bezpečnostní kontrole, jsou na místě zakázané například selfie tyče či deštníky.

Dopoledne se v Bílém domě setkají oba prezidenti - končící i nastupující - se svými manželkami.

Po krátké schůzce společně odjedou ke Kapitolu.

Následuje přísaha viceprezidenta.

Přesně v poledne místního času složí přísahu prezident. Ten většinou přísahá na bibli. Například Barack Obama při své první inauguraci v roce 2009 přísahal na stejnou bibli jako v pořadí 16. americký prezident Abraham Lincoln, který zrušil otroctví. Obama byl z tohoto symbolického kroku nakonec tak nervózní, že v přísaze přehodil slovosled a musel ji opakovat o den později v Bílém domě.

Trump bude kromě bible, která patřila Lincolnovi, přísahat ještě na druhou, kterou dostal od své matky.

Nový prezident po složení přísahy vystoupí se svým prvním projevem. Trump si podle televizní stanice CNN napsal koncept svého projevu sám. Během volební kampaně přitom buď spoléhal na improvizaci, nebo mu projevy připravoval jeho politický poradce Stephen Miller.

Po projevu následuje oběd v Kapitolu, kde se podávají pokrmy z prezidentova domovského státu.

Odpoledne se koná přehlídka, kterou nový americký prezident a jeho hosté sledují z tribuny. Účastní se jí několik tisíc vojáků, ale taky spousta alegorických vozů, pochodujících kapel, skautů a dalších lidí, kteří směřují po washingtonské Pennsylvania Avenue k Bílému domu.

První prezidentský tanec. Barack a Michelle Obamovi.
První prezidentský tanec. Barack a Michelle Obamovi. | Foto: Reuters

Večer se po celém Washingtonu pořádají inaugurační plesy. Sám Trump pořádá celkem tři, těch se tedy osobně zúčastní a zakončí tím svou inauguraci.

Inaugurační plesy jsou pro nového prezidenta velmi náročné. Prezident se podle tradice snaží navštívit alespoň ty oficiální. K rekordmanům v tomto směru patří Bill Clinton, který se v roce 1997 během večera ukázal na 14 bálech.

Den po inauguraci se v Národní katedrále ve Washingtonu koná mezináboženská bohoslužba, které se zúčastní i nový prezident.

Co bude letos jinak?

Sloganem letošní ceremonie je prezidentovo heslo z předvolební kampaně - "Make America Great Again!" - doplněné o vykřičník.

Podle listu The New York Times získal Trump na inauguraci od soukromých dárců až 100 milionů dolarů (asi 2,5 miliardy korun), zatímco v případě Obamy šlo o 53 milionů dolarů (asi 1,3 miliardy korun).

Trump očekává rekordní účast, úřady jsou ale k číslům skeptičtější. Podle šéfa washingtonského bezpečnostního úřadu Christophera Geldarta zavítá na inauguraci do americké metropole necelý milion lidí. To je podstatně méně než například při první inauguraci Baracka Obamy v roce 2009. Tehdy přihlíželo slavnostnímu aktu před Kapitolem 240 tisíc lidí a další dva miliony Američanů, kteří přijeli do Washingtonu, sledovaly obřad na velkoplošných obrazovkách.

Malý zájem o inauguraci potvrzují také hoteliéři, podle kterých je poptávka po ubytovaní velmi nízká. Britské televizní stanici BBC to potvrdil Elliott Ferguson z městského úřadu pro turismus. Mnoho hotelů je podle něj obsazených jen z poloviny.

Také atmosféra bude letos jiná. Zatímco Obama vzbudil při svém nástupu velká očekávání a prolomil tabu tím, že jako první Afroameričan stanul v čele Ameriky, Trump vyvolává u řady lidí obavy kvůli své nezkušenosti a kontroverzním výrokům.

Bojkot ze strany Kongresu

Účast na slavnosti potvrdili exprezidenti Barack Obama, George Bush mladší (jeho otec George Bush starší se nezúčastní kvůli zápalu plic, se kterým leží v nemocnici) a Jimmy Carter. Na ceremonii nebude chybět ani Trumpova soupeřka ve volbách Hillary Clintonová se svým manželem Billem Clintonem.

Mnoho současných politiků se ale ceremonie nezúčastní. Už na začátku ledna několik kongresmanů z Demokratické strany postupně oznámilo, že na inauguraci nepřijedou.

K bojkotu se postupně přidali další. Pobouřilo je, že Trump na svém Twitteru kritizoval kongresmana a senátora za stát Georgia Johna Lewise, který je zároveň ikonou amerického hnutí za lidská práva. Podle serveru stanice BBC dosud odmítlo účast na ceremonii více než 50 demokratických členů Kongresu.

Kongresman John Lewis.
Kongresman John Lewis. | Foto: Reuters

Podle Lewise není Trumpovo vítězství ve volbách legitimní, protože výsledky ovlivnili ruští hackeři. Ruské vměšování do voleb uvedlo jako důvod neúčasti na inauguraci i několik dalších politiků.

Lewis nejprve prohlásil, že jde o první inauguraci amerického prezidenta, kterou bojkotuje. Poté se do něj ale na Twitteru opět opřel Trump, který připomněl, že se Lewis v minulosti nedostavil také na první inauguraci George Bushe mladšího v roce 2001. Lewis to později potvrdil.

Ceremonii hodlá ignorovat také kongresman za stát Minnesota Keith Ellison. "Nebudu oslavovat muže, který šíří politiku rozdělení a nenávisti. Nezúčastním se inaugurace Donalda Trumpa," uvedl na Twitteru.

Mezi dalšími politiky, kteří budou mít na páteční večer jiný program, jsou také kongresmani Steve Cohen (za stát Tennessee), John Conyers (za Michigan), Raúl Grijalva (za Arizonu) či Jared Huffman (za Kalifornii).

Bojkot inaugurace amerického prezidenta není bezprecedentní záležitostí. V roce 1973 se celkem 80 kongresmanů nezúčastnilo uvedení do úřadu republikána Richarda Nixona. Tři prezidenti - John Adams, jeho syn John Quincy Adams a Andrew Johnson - se zase nedostavili na inauguraci svých nástupců.

Kdo při ceremonii vystoupí?

 Zatímco Obamovi zazpívala v roce 2009 řada globálních hvězd, jako například U2, Jon Bon Jovi, Bruce Springsteen, Beyoncé či Shakira, na koncert pro Trumpa se umělci příliš nehrnou. Svou účast postupně odmítly některé velké hvězdy, jako třeba Elton John, Céline Dionová, Jennifer Hollidayová nebo Beach Boys.

Britská zpěvačka Rebecca Fergusonová si dala podmínku, že zazpívá protirasistickou píseň Strange Fruit. Byla však odmítnuta a nepřijede.

Znalci inauguračních obřadů marně pátrají, kdy naposledy byl ceremoniál takto chudý na celebrity. "To v historii nemá obdoby," řekl Reuters autor knihy o amerických prezidentských inauguracích, historik Jim Bendant.

Americkou hymnu na inauguraci zazpívá šestnáctiletá zpěvačka Jackie Evancho, finalistka soutěže America’s Got Talent.

Jackie Evancho.
Jackie Evancho. | Foto: Reuters

Odpolední přehlídka bude tentokrát kratší než obvykle, protože Trump hodlá ještě před večerními plesy začít pracovat. Trumpův tým také oznámil, že moderátorem přehlídky už nebude legendární Charles Brotman. Tento 89letý bývalý hlasatel baseballového týmu Washington Senators uváděl všechny inaugurační přehlídky amerických prezidentů za posledních 60 let, tu první v roce 1957 za prezidenta Dwighta Eisenhowera. Sám Brotman prohlásil, že byl z tohoto rozhodnutí Trumpova týmu "zlomený" a "zničený".

Chystají se protesty?

Proti Trumpově inauguraci se už týden před jejím uskutečněním konalo několik protestů a pokračovat budou i v následujících dnech. V sobotu například několik tisíc demonstrantů pochodovalo k washingtonskému památníku Martina Luthera Kinga s výzvami k boji za rovnoprávnost a spravedlnost.

Demonstranti směřují k památníku Martina Luthera Kinga ve Washingtonu.
Demonstranti směřují k památníku Martina Luthera Kinga ve Washingtonu. | Foto: Reuters

Přistěhovalci, kteří nemají povolení k trvalému pobytu v USA, se také v sobotu shromáždili k protestu za svá práva ve washingtonském kostele.

Největší demonstrací v souvislosti s Trumpovou inaugurací ale zřejmě bude Pochod žen ve Washingtonu, ohlášený na 21. ledna. Akce nese název "Shromáždění pro spravedlnost" a organizátoři očekávají, že se jí zúčastní až 200 tisíc lidí.

Pochody žen se ve stejný den uskuteční také v mnoha dalších amerických městech včetně San Franciska či New Yorku, ale i mimo Ameriku, ve více než 20 zemích, například v Kanadě, Austrálii, Velké Británii, Mexiku nebo Portugalsku. Podle listu Washington Post už bylo na 21. ledna vydáno 1200 parkovacích povolení pro autobusy, ve srovnání s pouhými 200 na den inaugurace.

Povolení na 20. ledna získalo protiválečné hnutí Answer Coalition. Hnutí na svém webu svolává do Washingtonu demonstraci proti válkám, militarismu, rasismu a proti tomu, aby se z přistěhovalectví dělal obětní beránek.

V Seattlu se podle časopisu Time připravuje akce Resist Trump: Occupy Inauguration. Lidé mají vyjít do ulic a postavit hnutí pro boj s "rasismem, sexismem a islamofobií".

Demonstrovat ve Washingtonu se chystají i zastánci legalizace marihuany. Ti chtějí během inaugurace rozdat lidem zdarma 4200 jointů, aby si je mohli zapálit během Trumpova projevu. Jejich cílem je rozšířit povědomí o výhodách legalizace marihuany a získat pro ni i Donalda Trumpa.

Povolení k pořádání protestů před, při a po inauguraci dostalo 30 organizací.

Náklady na bezpečnost na páteční inauguraci se vyšplhaly na více než 100 milionů dolarů (asi 2,5 miliardy Kč). V pohotovosti bude okolo 28 000 příslušníků bezpečnostních sborů.

Vratké vztahy s Čínou

Kvůli inauguraci se znovu rozvířily vztahy mezi USA, Čínou a Tchaj-wanem. Ten Peking považuje za svoji provincii a neuznává jeho samostatnost.

Čína tento týden vyzvala Spojené státy, aby představitelům Tchaj-wanu zakázaly vstup na páteční akci. Asijský ostrov se přitom tradičně inaugurace amerických prezidentů účastní, stejně tak americká delegace přijela minulý rok na uvedení do úřadu tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen. Letos na Trumpovu inauguraci vyslal delegaci v čele s bývalým premiérem Jü Si-kchunem.

Trump si proti sobě Čínu poštval už v prosinci loňského roku, když si telefonoval s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen. Tím podle Pekingu narušil politiku jedné Číny, kterou američtí prezidenti zastávají od roku 1979.

Amerika čeká, jaké bude uvedení Donalda Trumpa do funkce prezidenta. Užije si tři plánované bály? ptá se šéfredaktor Aktuálně.cz Pavel Tomášek. | Video: Pavel Tomášek
 

Právě se děje

Další zprávy