Bílý dům

Bílý dům má poskytnout záznamy o komunikaci ze dne, kdy došlo k útoku na Kapitol

Komise, která se v americkém Kongresu zabývá vyšetřováním smrtelného vpádu do budovy Kapitolu ze 6. ledna, požaduje od Bílého domu záznamy o jeho tehdejší komunikaci. Kromě toho si vyžádala řadu dalších dokumentů od různých amerických úřadů, informovala dnes agentura Reuters.

Komise chce od Bílého domu záznamy o jeho komunikaci ze 6. ledna i z dní, které tomuto datu předcházely. Zároveň požádala o dokumenty z ministerstev obrany, vnitřní bezpečnosti, vnitra a spravedlnosti, Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) nebo Národního protiteroristického střediska (NCTC). Na dodání dokumentů mají úřady dva týdny.

"Americká ústava zajišťuje pokojné předání moci. Naše vyšetřování si klade za cíl zhodnotit, co může tento proces ohrozit, a vydat doporučení pro zákony, politická řešení, procedury, pravidla nebo regulace, potřebné pro budoucí ochranu naší země," uvedl předseda komise Bennie Thompson v dopisu zaslaném správě národních archivů a dalším úřadům.

Stovky stoupenců dosluhujícího republikánského prezidenta Donalda Trumpa vtrhly do budovy Kapitolu, sídla Kongresu, v době, kdy v něm zákonodárci potvrzovali vítězství Trumpova demokratického rivala Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách. Nepokoje si vyžádaly pět mrtvých a desítky zraněných.

Zdroj: ČTK
Pokračovat