Afroameričan

George Floyd podle lékaře zemřel kvůli nedostatku kyslíku, případ vyvolal globální vlnu protestů proti rasismu

Lékař povolaný jako svědek obžaloby v procesu s expolicistou Derekem Chauvinem dnes uvedl, že George Floyd zemřel kvůli nedostatku kyslíku, když mu policista zaklekl na krk ve chvíli, kdy byl Floyd spoutaný a ležel na ulici obličejem k zemi. Informovala o tom agentura Reuters.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Video bělošského policisty s kolenem na krku Afroameričana obletělo svět a vyvolalo globální vlnu protestů proti rasismu. Pětačtyřicetiletý Chauvin obvinění z vraždy a zabití Floyda odmítá.

Floyd podle pneumologa Martina Tobina, který působí na jednotce intenzivní péče v Chicagu, následkem policistova zákroku zemřel na asfyxii (dušení). "Pan Floyd zemřel v důsledku nízké hladiny kyslíku," řekl porotě Tobin.

Lékař při výpovědi použil anatomické diagramy a úryvky videozáznamu ze zatýkání. Řekl, že lékařské důkazy odporují Chauvinovu tvrzení, že Floyd mohl zemřít následkem předávkování drogami. Dodal, že "zdravý člověk" by při podobném sevření také zemřel.

Zdroj: ČTK
Pokračovat