rasismus

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK

Na 200 lidí protestovalo před velvyslanectvím ČR v Bukurešti proti policejnímu zákroku v Teplicích, po němž zemřel Rom. Českou policii viní rasismu

Zdroj: ČTK

V Kanadě přejel automobil čtyři muslimy, podle policie šlo o čin z nenávisti

V Kanadě najel automobil do skupiny muslimů a čtyři z nich zabil. Policie v pondělí uvedla, že čin, který se stal už v neděli večer ve městě London v provincii Ontario, byl úmyslný a motivovaný nenávistí vůči muslimům. Dvacetiletý řidič byl zadržen, napsala agentura DPA.

"Bylo to předem plánované a promyšlené, a proto bylo vzneseno obvinění z vraždy prvního stupně," řekl novinářům šéf místních kriminalistů Paul Waight. Dodal, že policie v Londoně, který leží asi 200 kilometrů jihozápadně od Toronta, zvažuje ve spolupráci s Královskou kanadskou jízdní policií obvinění muže z terorismu.

Při nedělním útoku přišli o život čtyři členové jedné muslimské rodiny, čtyři dospělí a jeden mladistvý. Jedno dítě útok přežilo. "Domníváme se, že oběti se staly cílem kvůli své islámské víře," řekl k tomu šéf londonské policie Steve Williams, citovaný deníkem Global News.

Zdroj: ČTK

Biden podepsal nový zákon namířený proti nenávistným útokům na Asiaty

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek podepsal nový zákon, jehož cílem je zastavit dramatický růst nenávistných útoků vůči Američanům s asijskými kořeny. Při podpisu nového právního předpisu, na němž v politicky rozděleném Kongresu zavládla poměrně vzácná shoda, pak prohlásil, že je na zákonodárce pyšný. Viceprezidentka Kamala Harrisová pak poznamenala, že útoky na Asiaty v USA vzrostly šestinásobně za poslední rok.

"Kdo mlčí, je spolupachatelem, a my se toho nesmíme spoluúčastnit. Musíme se ozvat. Musíme jednat," řekl Biden před podpisem zákona zákonodárcům.  Senát schválil nový zákon v dubnu téměř jednohlasně, Sněmovna reprezentantů pak tento týden poslala normu Bidenovi k podpisu poměrem 364 ku 62 hlasů.

Nový zákon zřídí na ministerstvu spravedlnosti zvláštní post, jehož úkolem bude zrychlit posuzování zločinů z nenávisti. Místním policejním sborům budou rovněž k dispozici nové federální granty, které bude možné použít na zlepšení vyšetřování zločinů s rasovým podtextem. Nyní se podobným zločinům často nevěnuje zvláštní pozornost, píše agentura AP.

Počet hlášených útoků namířených proti Američanům asijského původu v zemi strmě roste od začátku pandemie covidu-19, podle řady expertů kvůli tomu, že se koronavirus objevil poprvé v Číně. Nenávistné nálady ve společnosti přitom podle policistů i pozorovatelů podporoval svými výroky i minulý prezident Donalda Trump, který opakovaně hovořil o koronaviru jako o "kung flu", přičemž flu je anglicky chřipka. Soustavně rovněž hovoří o "čínském viru".

Zdroj: ČTK
Pokračovat