rasismus

V Kanadě přejel automobil čtyři muslimy, podle policie šlo o čin z nenávisti

V Kanadě najel automobil do skupiny muslimů a čtyři z nich zabil. Policie v pondělí uvedla, že čin, který se stal už v neděli večer ve městě London v provincii Ontario, byl úmyslný a motivovaný nenávistí vůči muslimům. Dvacetiletý řidič byl zadržen, napsala agentura DPA.

"Bylo to předem plánované a promyšlené, a proto bylo vzneseno obvinění z vraždy prvního stupně," řekl novinářům šéf místních kriminalistů Paul Waight. Dodal, že policie v Londoně, který leží asi 200 kilometrů jihozápadně od Toronta, zvažuje ve spolupráci s Královskou kanadskou jízdní policií obvinění muže z terorismu.

Při nedělním útoku přišli o život čtyři členové jedné muslimské rodiny, čtyři dospělí a jeden mladistvý. Jedno dítě útok přežilo. "Domníváme se, že oběti se staly cílem kvůli své islámské víře," řekl k tomu šéf londonské policie Steve Williams, citovaný deníkem Global News.

Zdroj: ČTK

Biden podepsal nový zákon namířený proti nenávistným útokům na Asiaty

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek podepsal nový zákon, jehož cílem je zastavit dramatický růst nenávistných útoků vůči Američanům s asijskými kořeny. Při podpisu nového právního předpisu, na němž v politicky rozděleném Kongresu zavládla poměrně vzácná shoda, pak prohlásil, že je na zákonodárce pyšný. Viceprezidentka Kamala Harrisová pak poznamenala, že útoky na Asiaty v USA vzrostly šestinásobně za poslední rok.

"Kdo mlčí, je spolupachatelem, a my se toho nesmíme spoluúčastnit. Musíme se ozvat. Musíme jednat," řekl Biden před podpisem zákona zákonodárcům.  Senát schválil nový zákon v dubnu téměř jednohlasně, Sněmovna reprezentantů pak tento týden poslala normu Bidenovi k podpisu poměrem 364 ku 62 hlasů.

Nový zákon zřídí na ministerstvu spravedlnosti zvláštní post, jehož úkolem bude zrychlit posuzování zločinů z nenávisti. Místním policejním sborům budou rovněž k dispozici nové federální granty, které bude možné použít na zlepšení vyšetřování zločinů s rasovým podtextem. Nyní se podobným zločinům často nevěnuje zvláštní pozornost, píše agentura AP.

Počet hlášených útoků namířených proti Američanům asijského původu v zemi strmě roste od začátku pandemie covidu-19, podle řady expertů kvůli tomu, že se koronavirus objevil poprvé v Číně. Nenávistné nálady ve společnosti přitom podle policistů i pozorovatelů podporoval svými výroky i minulý prezident Donalda Trump, který opakovaně hovořil o koronaviru jako o "kung flu", přičemž flu je anglicky chřipka. Soustavně rovněž hovoří o "čínském viru".

Zdroj: ČTK

George Floyd podle lékaře zemřel kvůli nedostatku kyslíku, případ vyvolal globální vlnu protestů proti rasismu

Lékař povolaný jako svědek obžaloby v procesu s expolicistou Derekem Chauvinem dnes uvedl, že George Floyd zemřel kvůli nedostatku kyslíku, když mu policista zaklekl na krk ve chvíli, kdy byl Floyd spoutaný a ležel na ulici obličejem k zemi. Informovala o tom agentura Reuters.

Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Video bělošského policisty s kolenem na krku Afroameričana obletělo svět a vyvolalo globální vlnu protestů proti rasismu. Pětačtyřicetiletý Chauvin obvinění z vraždy a zabití Floyda odmítá.

Floyd podle pneumologa Martina Tobina, který působí na jednotce intenzivní péče v Chicagu, následkem policistova zákroku zemřel na asfyxii (dušení). "Pan Floyd zemřel v důsledku nízké hladiny kyslíku," řekl porotě Tobin.

Lékař při výpovědi použil anatomické diagramy a úryvky videozáznamu ze zatýkání. Řekl, že lékařské důkazy odporují Chauvinovu tvrzení, že Floyd mohl zemřít následkem předávkování drogami. Dodal, že "zdravý člověk" by při podobném sevření také zemřel.

Zdroj: ČTK

Soud s expolicistou obžalovaným z vraždy George Floyda má porotu, začne v pondělí

V ostře sledovaném procesu s expolicistou Derekem Chauvinem obžalovaným z vraždy George Floyda už byla vybrána 12členná porota a obsazeny i tři pozice náhradníků, takže nic nebrání zahájení úvodních řečí. Ty mají odstartovat v pondělí 29. března, informovala po výběru posledního potenciálního porotce agentura AP.

První fáze procesu začala 9. března a nakonec zabrala dva týdny. Výsledkem je porota složená ze šesti žen a dvou mužů bílé pleti, tří černochů, jedné černošky a dvou rasově smíšených žen, uvedla agentura Reuters s odvoláním na soudní záznamy. Jako třetí náhradník byl v úterý vybrán běloch, který uvedl, že pracuje jako účetní.

Zdroj: ČTK
Pokračovat