Kapitol

Spojené státy obvinily šest mužů ze spiknutí kvůli útoku na Kapitol

Američtí prokurátoři obvinili šest mužů napojených na krajně pravicové uskupení nazvané Three Percenters ze spiknutí v souvislosti s lednovými nepokoji v Kongresu. Informují o tom agentury Reuters a Bloomberg. Davu přívrženců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa se podařilo vtrhnout 6. ledna do budovy Kapitolu, kde kongresmani zrovna potvrzovali výhru demokrata Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách.

Šestice mužů z Kalifornie nyní čelí obviněním včetně spiknutí s cílem bránit oficiálnímu řízení, za což jim hrozí až dvacetileté vězení, uvedla agentura Reuters. Podle amerického ministerstva spravedlnosti se čtyři z šesti obviněných mužů označili za členy milicí Three Percenters, všech šest se před lednovými nepokoji domlouvalo na svých krocích na sociální síti Telegram.

Podle obžaloby od prosince loňského roku plánovali přivézt do Washingtonu zbraně a vzít útokem budovu Kongresu. Datum 6. ledna si vybrali, jelikož tehdejší šéf Bílého domu Trump své stoupence vyzval na tento den k demonstracím v hlavním městě, uvedli prokurátoři.

Protivládní skupina Three Percenters vznikla v roce 2008 a její název je odvozen od myšlenky, že během americké revoluce v 18. století se pouze tři procenta Američanů postavila na ozbrojený odpor vůči Britům. Agentura Bloomberg podotkla, že jde o první zásadní obvinění ze spiknutí vůči členům této skupiny. Ministerstvo spravedlnosti už dříve vzneslo toto obvinění proti členům krajně pravicových uskupení Proud Boys a Oath Keepers, kteří se nepokojů v Kapitolu účastnili.

Obviněním ze spiknutí čelí kolem 30 lidí, celkem prokurátoři dosud kvůli lednovým násilnostem v Kapitolu obvinili na 500 osob. 

Zdroj: ČTK

V řadách kapitolské policie panuje neklid, členové přemýšlí o důchodu nebo změně povolání

Mnoho členů policejní jednotky amerického Kapitolu uvažuje o odchodu do předčasného důchodu nebo možnosti najít si práci jinde. Podle agentury AP je to důsledek kritiky, která se na policii snáší v souvislosti s událostmi v sídle Kongresu z minulých čtyř měsíců.

Po pátečním úmrtí kolegy Billyho Evanse, který sloužil u policie 18 let a jehož u vchodu do Kapitolu zabil útočník trpící duševními problémy, vládne v řadách policistů neklid. Před Evansem přišel o život Brian Sicknick, jenž patřil ke stovkám kolegů, kteří bránili 6. ledna Kapitol před davem útočících stoupenců bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Další kolega Howard Liebengood spáchal krátce potom sebevraždu.

Šéf odborů policejního sboru Kapitolu Gus Papathanasiou k situaci vydal prohlášení a uvedl v něm, že stovky policistů zvažují předčasný důchod nebo jinou práci. "Pracují sice dále, i když se rychle blížíme morální krizi a potížím s nedostatkem lidí," napsal. Podle Papathanasioua musí nyní policisté pracovat mnoho přesčasových hodin.

Zdroj: ČTK

Policie Kapitolu varuje před možným útokem na sídlo Kongresu

Policejní sbor zajišťující ochranu sídla amerického Kongresu (USCP) ve středu oznámil, že obdržel informace o možném pokusu blíže neurčené ozbrojené skupiny zaútočit ve čtvrtek na Kapitol. Hrozba podle amerických médií zřejmě souvisí s krajně pravicovou spikleneckou teorií, podle níž se má 4. března znovu chopit moci exprezident Donald Trump, jenž má mezi pravicovými extremisty mnoho stoupenců.

"Dostali jsme zpravodajské informace o možném plánu na dobytí Kapitolu blíže neurčenou ozbrojenou skupinou ve čtvrtek 4. března. Již jsme učinili významné bezpečnostní opatření, mezi něž patří vztyčení fyzické bariéry a zvýšení počtu aktivních příslušníků, abychom zajistili ochranu Kongresu, veřejnosti a našich policistů," uvedla ve vyjádření USCP.

Zdroj: ČTK

Americká sněmovna zřídí komisi pro vyšetření nepokojů v Kongresu

Americká Sněmovna reprezentantů zřídí nezávislou komisi pro vyšetření násilného vniknutí podporovatelů republikánského exprezidenta Donalda Trumpa do sídla Kongresu ze začátku ledna. Podle agentury Reuters to v dopise zákonodárcům oznámila demokratická předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiová.

Zdroj: ČTK

Trumpovi právníci odmítají, že by exprezident po volbách podněcoval násilí. V memorandu pro Senát nadcházející proces označují za politické divadlo

Zdroj: ČTK
Pokračovat