Kapitol

Bílý dům má poskytnout záznamy o komunikaci ze dne, kdy došlo k útoku na Kapitol

Komise, která se v americkém Kongresu zabývá vyšetřováním smrtelného vpádu do budovy Kapitolu ze 6. ledna, požaduje od Bílého domu záznamy o jeho tehdejší komunikaci. Kromě toho si vyžádala řadu dalších dokumentů od různých amerických úřadů, informovala dnes agentura Reuters.

Komise chce od Bílého domu záznamy o jeho komunikaci ze 6. ledna i z dní, které tomuto datu předcházely. Zároveň požádala o dokumenty z ministerstev obrany, vnitřní bezpečnosti, vnitra a spravedlnosti, Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) nebo Národního protiteroristického střediska (NCTC). Na dodání dokumentů mají úřady dva týdny.

"Americká ústava zajišťuje pokojné předání moci. Naše vyšetřování si klade za cíl zhodnotit, co může tento proces ohrozit, a vydat doporučení pro zákony, politická řešení, procedury, pravidla nebo regulace, potřebné pro budoucí ochranu naší země," uvedl předseda komise Bennie Thompson v dopisu zaslaném správě národních archivů a dalším úřadům.

Stovky stoupenců dosluhujícího republikánského prezidenta Donalda Trumpa vtrhly do budovy Kapitolu, sídla Kongresu, v době, kdy v něm zákonodárci potvrzovali vítězství Trumpova demokratického rivala Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách. Nepokoje si vyžádaly pět mrtvých a desítky zraněných.

Zdroj: ČTK

Americký soud obvinil muže, který vyhrožoval odpálením bomby v autě před Kapitolem

Soudce ve Spojených státech v pátek vznesl obvinění z "pokusu použít zbraň hromadného ničení a pokusu o použití výbušného zařízení" proti muži, který ve čtvrtek zaparkoval s dodávkou před budovou knihovny Kongresu a tvrdil, že má auto naložené výbušninami. O obvinění s odvoláním na soudce federálního soudu Ziu Faruquiho informovala agentura Reuters. Pokud by byl usvědčen, hrozí muži až doživotní trest, píše AP.

Soudce nařídil, aby se Floyd Ray Roseberry podrobil psychologickému vyšetření poté, co mu obviněný řekl, že nerozumí řízení které je proti němu vedeno, protože nemohl užívat své léky na krevní tlak nebo "na hlavu". "Moje paměť není tak dobrá, pane," prohlásil Roseberry při slyšení a tvrdil, že o jeho léčbě rozhoduje jeho žena a on ani nezná názvy léků, které užívá.

Roseberry ve čtvrtek zaparkoval dodávku poblíž vládních budov a vyhrožoval, že odpálí bombu. Celou dobu streamoval na Facebooku video a mimo jiné prohlásil, že "Revoluce začala" nebo že je "připraven zemřít za správnou věc". Facebook jeho účet zablokoval. Úřady preventivně evakuovaly budovy nejvyššího soudu, kongresové knihovny, jeden kancelářský objekt a řadu přilehlých podniků. Vyjednávání s policií trvalo pět hodin, muž nakonec z dodávky sám vystoupil a policii se vzdal.

Policie později uvedla, že na místě nenašla bombu, ale zajistila materiál, ze kterého by mohla být bomba vyrobena, uvedla AP. Plechovku, o které Roseberry tvrdil, že je na ní detonátor, teď zkoumá Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Roseberry soudci tvrdil, že "týden, který už tady jsem, mi odpírali léky", později se opravil, že to byly dva dny. Agentura AP ovšem upřesňuje, že muž byl ve vazbě jen 24 hodin. Slyšení bude pokračovat ve středu.

Zdroj: ČTK

Policie evakuovala budovu amerického Kapitolu kvůli bombové hrozbě, útočníka zadržela

Americká policie ve čtvrtek po asi pětihodinovém vyjednávání zatkla muže, který zaparkoval s dodávkou před budovou knihovny Kongresu a tvrdil, že má auto naložené výbušninami. Úřady preventivně evakuovaly budovy nejvyššího soudu, kongresové knihovny, jeden kancelářský objekt a řadu přilehlých podniků. Kongres tento týden nezasedá, v budově však byli zaměstnanci.

Podle agentury AP je podezřelým 49letý Floyd Ray Roseberry ze Severní Karolíny. Během incidentu seděl za volantem své černé dodávky a psal na papír vzkazy, které ukazoval policistům přes okno.

Vyjednavači se po celou dobu incidentu snažili zjistit, zda má podezřelý v dodávce skutečně funkční bombu. Policie zatím nezveřejnila žádné podrobnosti o možném motivu činu nebo případných požadavcích, které muž vznášel.

Zatímco podezřelý vyjednával s policií, vysílal živě z dodávky video na sociální síti Facebook, na němž byl vidět vnitřek dodávky naložené mincemi a krabicemi. Roseberry na něm hrozil výbuchem, vznášel protivládní výhrůžky a hovořil o tom, co je podle něj v dnešních USA špatně. Kritizoval například postup Spojených států v Afghánistánu, stav zdravotní péče v USA či americkou armádu.

Identitu podezřelého potvrdila médiím jeho bývalá manželka, která však údajně neví o tom, že by Roseberry kdy vlastnil výbušniny. Byl však podle ní vášnivým sběratelem zbraní.

Zdroj: ČTK

Sněmovna reprezentantů schválila komisi k vyšetření útoku na Kapitol

 Americká Sněmovna reprezentantů ovládaná demokraty schválila ustavení komise k vyšetření nepokojů v sídle Kongresu z 6. ledna. Informovala o tom agentura Reuters, podle které budou mít nad výborem kontrolu demokraté. Republikáni snahy o ustavení podobného orgánu spravovaného oběma hlavními stranami v květnu zamítli. Senát koncem května zablokoval vytvoření nezávislé komise, v níž by byli rovným dílem zastoupeni demokraté i republikáni. 

Komise se bude zabývat skutečnostmi kolem nepokojů, které připravily o život pět lidí. Dav stoupenců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa odmítajícího výsledek voleb vtrhl 6. ledna do budovy Kapitolu a narušil společnou schůzi Kongresu k podzimním volbám hlavy státu.

Zdroj: ČTK

Spojené státy obvinily šest mužů ze spiknutí kvůli útoku na Kapitol

Američtí prokurátoři obvinili šest mužů napojených na krajně pravicové uskupení nazvané Three Percenters ze spiknutí v souvislosti s lednovými nepokoji v Kongresu. Informují o tom agentury Reuters a Bloomberg. Davu přívrženců tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa se podařilo vtrhnout 6. ledna do budovy Kapitolu, kde kongresmani zrovna potvrzovali výhru demokrata Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách.

Šestice mužů z Kalifornie nyní čelí obviněním včetně spiknutí s cílem bránit oficiálnímu řízení, za což jim hrozí až dvacetileté vězení, uvedla agentura Reuters. Podle amerického ministerstva spravedlnosti se čtyři z šesti obviněných mužů označili za členy milicí Three Percenters, všech šest se před lednovými nepokoji domlouvalo na svých krocích na sociální síti Telegram.

Podle obžaloby od prosince loňského roku plánovali přivézt do Washingtonu zbraně a vzít útokem budovu Kongresu. Datum 6. ledna si vybrali, jelikož tehdejší šéf Bílého domu Trump své stoupence vyzval na tento den k demonstracím v hlavním městě, uvedli prokurátoři.

Protivládní skupina Three Percenters vznikla v roce 2008 a její název je odvozen od myšlenky, že během americké revoluce v 18. století se pouze tři procenta Američanů postavila na ozbrojený odpor vůči Britům. Agentura Bloomberg podotkla, že jde o první zásadní obvinění ze spiknutí vůči členům této skupiny. Ministerstvo spravedlnosti už dříve vzneslo toto obvinění proti členům krajně pravicových uskupení Proud Boys a Oath Keepers, kteří se nepokojů v Kapitolu účastnili.

Obviněním ze spiknutí čelí kolem 30 lidí, celkem prokurátoři dosud kvůli lednovým násilnostem v Kapitolu obvinili na 500 osob. 

Zdroj: ČTK

V řadách kapitolské policie panuje neklid, členové přemýšlí o důchodu nebo změně povolání

Mnoho členů policejní jednotky amerického Kapitolu uvažuje o odchodu do předčasného důchodu nebo možnosti najít si práci jinde. Podle agentury AP je to důsledek kritiky, která se na policii snáší v souvislosti s událostmi v sídle Kongresu z minulých čtyř měsíců.

Po pátečním úmrtí kolegy Billyho Evanse, který sloužil u policie 18 let a jehož u vchodu do Kapitolu zabil útočník trpící duševními problémy, vládne v řadách policistů neklid. Před Evansem přišel o život Brian Sicknick, jenž patřil ke stovkám kolegů, kteří bránili 6. ledna Kapitol před davem útočících stoupenců bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Další kolega Howard Liebengood spáchal krátce potom sebevraždu.

Šéf odborů policejního sboru Kapitolu Gus Papathanasiou k situaci vydal prohlášení a uvedl v něm, že stovky policistů zvažují předčasný důchod nebo jinou práci. "Pracují sice dále, i když se rychle blížíme morální krizi a potížím s nedostatkem lidí," napsal. Podle Papathanasioua musí nyní policisté pracovat mnoho přesčasových hodin.

Zdroj: ČTK

Policie Kapitolu varuje před možným útokem na sídlo Kongresu

Policejní sbor zajišťující ochranu sídla amerického Kongresu (USCP) ve středu oznámil, že obdržel informace o možném pokusu blíže neurčené ozbrojené skupiny zaútočit ve čtvrtek na Kapitol. Hrozba podle amerických médií zřejmě souvisí s krajně pravicovou spikleneckou teorií, podle níž se má 4. března znovu chopit moci exprezident Donald Trump, jenž má mezi pravicovými extremisty mnoho stoupenců.

"Dostali jsme zpravodajské informace o možném plánu na dobytí Kapitolu blíže neurčenou ozbrojenou skupinou ve čtvrtek 4. března. Již jsme učinili významné bezpečnostní opatření, mezi něž patří vztyčení fyzické bariéry a zvýšení počtu aktivních příslušníků, abychom zajistili ochranu Kongresu, veřejnosti a našich policistů," uvedla ve vyjádření USCP.

Zdroj: ČTK

Americká sněmovna zřídí komisi pro vyšetření nepokojů v Kongresu

Americká Sněmovna reprezentantů zřídí nezávislou komisi pro vyšetření násilného vniknutí podporovatelů republikánského exprezidenta Donalda Trumpa do sídla Kongresu ze začátku ledna. Podle agentury Reuters to v dopise zákonodárcům oznámila demokratická předsedkyně sněmovny Nancy Pelosiová.

Zdroj: ČTK
Pokračovat