Tchaj-wan

Čínské lodě a letadla podle Tchaj-peje nadále simulují útok na Tchaj-wan

Několik čínských armádních lodí, letadel a dronů se dál zapojuje do vojenských cvičení a provádí manévry simulující útok na Tchaj-wan, uvedlo podle Reuters tchajwanské ministerstvo obrany. Oznámilo také, že Tchaj-wan v reakci na tyto manévry vyslal do oblasti svá plavidla a letadla.

Blízko střední linie Tchajwanského průlivu, tedy neformální hranice dělící obě strany, podle zdroje agentury Reuters nadále stojí asi deset lodí čínského a tchajwanského námořnictva. Při manévrech v uplynulých dnech už Čína několikrát střední linii Tchajwanského průlivu porušila.

Tchajwanský premiér Su Čen-čchang dnes uvedl, že Čína svými arogantními armádními manévry ohrožuje regionální mír a stabilitu, a že by měla přestat s protahováním svalů své armády. Doposud největší vojenské cvičení v regionu s ostrou střelbou zahájila Čína ve čtvrtek v reakci na návštěvu šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu. Podle posledního oznámení Pekingu současné cvičení potrvá až do 15. srpna.

Zdroj: ČTK

U Tchaj-wanu přituhuje. Čínské vojenské letouny pronikají do jeho zóny, hlásí vláda

Ministerstvo obrany Tchaj-wanu uvedlo, že do vzdušné obranné zóny země proniklo 20 čínských letounů, z nichž 14 přeletělo přes střední linii v Tchajwanském průlivu. Informuje o tom agentura Reuters. Ministerstvo také v průlivu zaznamenalo aktivitu 14 čínských vojenských lodí. Podle Tchaj-peje čínská letadla a lodě provádějí cvičení simulující útok na hlavní ostrov Tchaj-wanu.

Čína ve čtvrtek v reakci na návštěvu šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu zahájila v okolí ostrova, který považuje za součást svého území, doposud největší vojenské cvičení v regionu s ostrou střelbou. Při manévrech vojsko několikrát porušilo střední linii Tchajwanského průlivu, tedy neformální hranici. Podle posledního oznámení Pekingu cvičení, které mělo skončit v neděli, potrvá až do 15. srpna.

Rozsah a intenzita čínských manévrů pobouřily Spojené státy a další demokratické země, připomíná britský The Guardain. Bílý dům si v pátek předvolal čínského velvyslance ve Washingtonu. Peking v pátek oznámil, že v reakci na návštěvu Pelosiové na Tchaj-wanu končí spolupráci se Spojenými státy v řadě oblastí, včetně ochrany klimatu nebo dialogu mezi vojenskými představiteli obou zemí. To Bílý dům označil za chybu a nezodpovědný přístup.

Zdroj: ČTK

Čína ukončí spolupráci s USA v řadě oblastí, včetně jednání o klimatu

Čína kvůli návštěvě šéfky americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu ukončí spolupráci se Spojenými státy v řadě oblastí, včetně klimatu. Oznámilo to čínské ministerstvo zahraničí. Úřad již dříve informoval, že uvalí neupřesněné sankce na Pelosiovou a její nejbližší rodinu.

Čína pozastaví vzájemná jednání o klimatu, dialog mezi vojenskými představiteli USA a Číny, přeshraniční spolupráci týkající se kriminality, jednání o námořní bezpečnosti a vztahy v oblasti imigrační a protidrogové politiky.

Pelosiová se stala nejvýše postaveným představitelem Spojených států, který navštívil Tchaj-wan za posledních 25 let. Peking považuje demokratický Tchaj-wan za vzbouřeneckou provincii a za legitimní součást svého území. Podle oficiální politiky "jedné Číny" na ostrově neexistuje samostatná politická entita a Peking se staví proti tomu, aby ostrov vedl vlastní jednání se zahraničními vládami. Tchaj-wan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v pevninské Číně pokračuje režim jedné strany.

Zdroj: ČTK

Čínská letadla a válečné lodě ráno překročily linii, která dělí průliv mezi Tchaj-wanem a pevninskou Čínou, oznámilo tchajwanské ministerstvo obrany.

Čínská letadla a válečné lodě v pátek ráno překročily linii, která dělí průliv mezi Tchaj-wanem a pevninskou Čínou. Oznámilo to podle agentury Reuters tchajwanské ministerstvo obrany, počet plavidel a letounů neupřesnilo. Vojenské aktivity Pekingu zároveň označilo jako "vysoce provokativní". Resort obrany dále uvedl, že tchajwanská armáda vyslala letadla, lodě a rozmístila pozemní raketové systémy, aby situaci monitorovaly.

Střední linie, která dělí Tchajwanský průliv, je podle nepsaných pravidel dělicí čárou mezi námořním a vzdušným prostorem Číny a Tchaj-wanu. Peking vyslal bojová letadla přes tuto linii podle Tchaj-peje už v předchozích dnech.

Situace mezi Čínou a Tchaj-wanem se vyhrotila po úterní návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové v Tchaj-peji. Peking návštěvu ostře odsoudil a zanedlouho zahájil vojenské cvičení s ostrou střelbou v blízkosti ostrova. Do vod kolem Tchaj-wanu Čína při manévrech vypálila 11 balistických raket, pět z nich přitom dopadlo do japonské výlučné ekonomické zóny.

Čína demokratický Tchaj-wan navzdory jeho nezávislému postavení považuje za vzbouřeneckou provincii a součást svého území, cestu Pelosiové proto vnímá jako provokaci a snahu Tchaj-peje o utvrzení samostatnosti. Pelosiová dnes v Tokiu prohlásila, že její cesta nebyla zaměřena na změnu statu quo na Tchaj-wanu nebo v regionu. Zároveň řekla, že Spojené státy nedovolí Pekingu, aby Tchaj-wan izoloval tím, že bude bránit americkým představitelům v cestování na tento ostrov.

Zdroj: ČTK

Čína zahájila vojenské cvičení u Tchaj-wanu

Čínská armáda dnes ráno zahájila vojenské cvičení včetně ostrých střeleb ve vodách a ve vzdušném prostoru obklopujícím Tchaj-wan. Dnes v 6:00 SELČ to oznámila čínská státní televize. Cvičení bude pokračovat až do neděle do 6:00 SELČ. Zvýšená činnost čínské armády je reakcí na úterní návštěvu předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu, který si nárokuje Čína.

Tchajwanské ministerstvo obrany dnes podle agentury Reuters uvedlo, že bude na "nepřátelskou situaci" adekvátně reagovat. Hodlá také zvýšit stupeň pohotovosti vlastní armády.

Ministerstvo obrany o několik hodin dříve oznámilo, že jeho webové stránky napadli hackeři a stránky byly dočasně mimo provoz. Podle mluvčí vlády kyberútoky zatím nezpůsobily žádnou škodu, mířily také na ministerstvo zahraničí a vládu. Ostrovním společnostem doporučily kvůli zvýšenému počtu hackerských útoků zvýšit kybernetickou bezpečnost.

Zdroj: ČTK

Země ASEAN vyzvaly USA a Čínu, aby se vyhnuly provokacím kvůli Tchaj-wanu

Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) ve čtvrtek na úvod schůzky v Kambodži vyzvalo ke klidu v Tchajwanském průlivu. Ministři zahraničí ASEAN apelovali na Spojené státy i na Čínu, aby se vyhnuly jakýmkoli "provokativním akcím" v souvislosti s návštěvou předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové v Tchaj-peji, která rozlítila Peking. Informovala o tom agentura AP.

Setkání v Phnompenhu se účastní i šéf unijní diplomacie Josep Borrell, který na Twitteru odsoudil "agresivní vojenské aktivity" Číny. Vyzval všechny strany, aby zachovaly klid, zdrženlivost a jednaly transparentně. Návštěva Pelosiové je podle něj pro Peking jen záminkou.

Šéfové diplomacií zemí ASEAN v ojedinělém společném prohlášení varovali, že rostoucí napětí by mohlo vést i k otevřenému konfliktu. Situace by mohla "destabilizovat region a nakonec by mohla vést ke špatnému odhadu, vážnému střetu, otevřeným konfliktům a nepředvídatelným důsledkům mezi velkými mocnostmi," cituje prohlášení agentura AP.

Pelosiová je nejvýše postavenou představitelkou USA, jež navštívila ostrov nárokovaný Čínou za posledních 25 let. Během krátkého úterního pobytu na Tchaj-wanu se sešla s prezidentkou Cchaj Jing-wen a navštívila parlament. Její cesta vyvolala ostrou reakci Číny, která vzápětí oznámila zahájení vojenských cvičení s ostrou střelbou v okolí ostrova.

Pelosiová nadále zůstává v regionu, dnes je na návštěvě Jižní Koreje. Podle agentury AP má dnes v plánu navštívit hranici mezi Jižní Koreou a KLDR.

Zdroj: ČTK

Čína nemůže světovým vůdcům bránit v cestách na Tchaj-wan, řekla Pelosiová

Čína nemůže vysokým světovým představitelům bránit v cestách na Tchaj-wan, uvedla ve středu předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová po návštěvě ostrova. Během krátkého úterního pobytu na Tchaj-wanu se sešla s prezidentkou Cchaj Jing-wen a navštívila parlament. Její cesta vyvolala ostrou reakci Číny, která vzápětí oznámila zahájení vojenských cvičení s ostrou střelbou v okolí ostrova.

"Neexistuje žádné ospravedlnění pro to, aby návštěva sloužila jako záminka k agresivní vojenské aktivitě v Tchajwanské úžině. Mezinárodní cesty zákonodárců našich zemí jsou normální a běžné," uvedli ministři zahraničí zemí G7 v prohlášení zveřejněném v Německu. Dodali, že čínská reakce hrozí zvýšením napětí a destabilizací regionu.

"Je smutné, že Tchaj-wan se kvůli námitkám čínské komunistické strany nemůže účastnit celosvětových setkání, naposledy Světové zdravotnické organizace," uvedla Nancy Pelosiová v prohlášení.

"Mohou sice bránit Tchaj-wanu ve vysílání jeho vedoucích představitelů na světová fóra, nemohou však bránit světovým představitelům ani nikomu jinému v cestě na Tchaj-wan, aby vzdali úctu jeho vzkvétající demokracii, vyzdvihli jeho mnohé úspěchy a potvrdili náš závazek k pokračující spolupráci," dodala předsedkyně americké sněmovny, která z Tchaj-wanu míří do Jižní Koreje a následně do Japonska.

Zdroj: ČTK
Pokračovat