Joe Biden

Biden oslavil narozeniny. Je prvním osmdesátníkem v úřadu prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden dnes v Bílém domě oslavil 80. narozeniny, a stal se tak prvním osmdesátníkem ve funkci. Podle serveru CNN ale Biden není rád, když někdo jeho věk zdůrazňuje, i proto, že stále zvažuje, jestli v roce 2024 bude znovu kandidovat.

Oslava narozenin měla podobu brunche v kruhu blízkých, který zorganizovala první dáma Jill Bidenová. Ta na twitteru také svému manželovi popřála, když pod dvojici fotek, na nichž spolu tančí, napsala: "Neexistuje nikdo, s kým bych tančila raději než s tebou. Všechno nejlepší Joe! Miluji tě."

K narozeninové oslavě Bílý dům příliš informací nezveřejnil, zřejmě i proto, že nechce, aby byl Bidenův věk ještě častějším předmětem diskuzí než dosud. Už teď zvláště jeho republikánští konkurenti upozorňují na jeho rétorické přešlapy i doslovná klopýtnutí, která posilují obavy o zdraví a duševní čilost prezidenta.

Zdroj: ČTK

Biden se potká se Si Ťin-pchingem. Summit G20 bude řešit dopady války na Ukrajině

Dopady ruské invaze na Ukrajinu a narůstající napětí mezi Čínou a Západem bude v popředí zájmu summitu velkých světových ekonomik G20, který začíná v úterý na indonéském ostrově Bali. Pozornost bude upřena také na první osobní setkání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho čínského protějšku Si Ťin-pchinga od té doby, co se Biden stal prezidentem.

Indonéský prezident Joko Widodo se snažil v předchozích týdnech účastníkům připomenout, že G20 je fórem pro řešení nejpalčivějších světových ekonomických otázek, a nikoliv arénou pro geopolitické pře. I přesto největší pozornost vzbudila oznámení o schůzích a jednáních na okraj summitu nebo odmítnutí účasti ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina, který podle pátečních informací z Kremlu na tropický ostrov nepřijede a nevystoupí ani přes video. Naopak se prostřednictvím videopřenosu zúčastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jehož země od února čelí ruské invazi.

Zdroj: ČTK

Biden se na summitu v Indonésii poprvé setká s Si Ťin-pchingem, potvrdila čínská diplomacie

Čínská diplomacie v pátek potvrdila, že se prezident Si Ťin-pching příští týden zúčastní summitu G20 v Indonésii a setká se tam s americkým prezidentem Joem Bidenem i francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Si poté poté zamíří i na summit Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). O oznámení čínského ministerstva informovala agentura Reuters.

Si a Biden spolu od Bidenova nástupu do Bílého domu pětkrát telefonovali nebo vedli videohovor, v Indonésii se ale setkají poprvé osobně ve funkci prezidentů.

Podle mluvčí Bílého domu Karine Jeanové-Pierreové bude předmětem jednání snaha udržet a prohloubit komunikaci obou zemí a rozvoj spolupráce tam, kde se zájmy Washingtonu a Pekingu shodují.

 

Zdroj: ČTK

Biden se poprvé sejde osobně s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem

K prvnímu osobnímu setkání amerického prezidenta Joe Bidena a jeho čínského protějšku Si Ťin-pchinga dojde v pondělí, ve čtvrtek to oznámil Bílý dům. Oba prezidenti budou v Indonésii na summitu skupiny velkých světových ekonomik G20. První osobní setkání za Bidenova prezidentského mandátu se uskuteční v době rostoucího napětí mezi Spojenými státy a Čínou, zejména kvůli Tchaj-wanu a vzájemným obchodním vztahům.

Podle mluvčí Bílého domu Karine Jeanové-Pierreové bude předmětem jednání snaha udržet a prohloubit komunikaci obou zemí a rozvoj spolupráce tam, kde se zájmy obou zemí shodují. Zejména v nadnárodních tématech týkajících se celého světa.

Bílý dům setkání připravoval několik týdnů, uvedla agentura AP. Biden ve středu před novináři řekl, že chce s čínským prezidentem mluvit vedle narůstajícího napětí mezi Washingtonem a Pekingem kvůli Tchaj-wanu rovněž o obchodních praktikách, o vztazích Číny k Rusku a o dalších otázkách.

Zdroj: ČTK

Trump a jeho příznivci ohrožují americkou demokracii, uvedl Biden

Americkou demokracii ohrožují bývalý prezident Donald Trump a jeho příznivci, kteří nejsou ochotni přiznat porážku v prezidentských volbách v roce 2020. Americký prezident Joe Biden to řekl ve středu v projevu před svými příznivci.

Podle Bidena jsou v listopadových volbách v sázce americké demokratické instituce. Projev přednesl na washingtonském nádraží Union Station, které se nachází nedaleko od Kapitolu, uvedla agentura AP. 

"Americká demokracie se ocitla pod útokem, protože poražený bývalý prezident Spojených států odmítl přijmout výsledky voleb z roku 2020. Odmítl přijmout vůli lidu," řekl Biden. Podle něj v listopadových volbách kandiduje na 300 politiků, kteří podobně jako Trump odmítají výsledky voleb z roku 2020. Jejích aktivitu označil za zhoubnou.

Odmítání výsledků voleb podle Bidena dláždí cestu do chaosu. Američany vyzval, aby odmítli lži a násilí. "Nemůžeme, Ameriko, vyřešit naše rozdíly nepokoji, davy, střelami či kladivem," řekl Biden s narážkou na víkendový útok na manžele předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové, kterého údajný útočník napadl právě kladivem, a na útok davu Trumpových příznivců na sídlo Kongresu z loňského ledna.

Prezidentův projev odmítla republikánská strana. Podle jejího výboru bylo cílem rozdělit Spojené státy, uvedla stanice NPR. Předsedkyně výboru strany Ronna McDanielová označila projev za "zoufalý a nepoctivý".

Zdroj: ČTK
Pokračovat