Joe Biden

Bidenova vláda požádala nejvyšší soud o zablokování texaského zákazu potratů, zatímco ústavnost opatření se bude projednávat u federálních soudů

Zdroj: ČTK

Biden požádá nejvyšší soud o zablokování texaského potratového zákona

Texas může nadále zakazovat ženám ve většině případů podstupovat potraty, rozhodl ve čtvrtek federální odvolací soud. Zamítl další pokus administrativy prezidenta Joea Bidena zrušit protipotratový zákon, který je nejpřísnější v celých Spojených státech. Federální vláda následně oznámila, že o opětovné zablokování zákona požádá Nejvyšší soud. Ten už jednou povolil vstup normy v platnost, ale nezabýval se její ústavností.

Republikánské vedení Texasu začátkem září zavedlo zákaz potratů od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství. V takto raném stadiu přitom značná část žen ještě neví, že jsou gravidní. Potrat nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Nové předpisy vedly k tomu, že Texasanky, jež se nechtějí stát matkami, se kvůli umělému přerušení těhotenství vydávají na kliniky za hranicemi státu.

V USA přitom podle platného výkladu ústavy ženy mají právo na interrupci až do okamžiku, kdy se plod stává životaschopným, což nastává po 20. týdnu.

"Doufáme, že ministerstvo spravedlnosti se rychle proti rozsudku odvolá k nejvyššímu soudu, aby ženy v Texasu znovu získaly možnost podstoupit potrat po šestém týdnu těhotenství," uvedla po rozhodnutí odvolacího soudu Brigitte Amiriová z Projektu pro reprodukční svobodu Americké unie občanských práv (ACLU).

Zdroj: ČTK

Američtí senátoři navrhli vyhostit 300 ruských diplomatů z USA

Američtí senátoři, demokraté i republikáni, vybídli prezidenta Joea Bidena, aby vyhostil 300 ruských diplomatů, pokud Moskva nevydá více diplomatických víz Američanům, aby zastupovali USA v Rusku. V úterý to oznámila agentura Reuters. Návrh členů dvou senátních výborů, zahraničního a pro zpravodajské služby, by znamenal prudkou eskalaci pokračujícího sporu mezi Washingtonem a Moskvou o personální obsazení ambasád.

Rusko v srpnu zakázalo americkému velvyslanectví v Moskvě najímat zaměstnance z Ruska či třetích zemí, což ambasádu donutilo propustit 182 zaměstnanců a zrušit smlouvy s desítkami dodavatelů, jak uvedlo ministerstvo zahraničí USA.

V Rusku je nyní jen asi stovka amerických diplomatů, na rozdíl od zhruba 400 ruských diplomatů po celých Spojených státech, uvedli senátoři.

"Tato disproporce v diplomatickém zastoupení je nepřijatelná. Rusko proto musí vydat dostatek víz, aby se přiblížilo k paritě mezi počtem amerických diplomatů v Rusku a počtem ruských diplomatů ve Spojených státech," napsali senátoři v dopise adresovaném Bidenovi. Pokud tak Moskva neučiní, americký prezident by měl podle dopisu začít s vyhošťováním až 300 ruských diplomatů.

Zdroj: ČTK

Biden slíbil Japonsku pomoc s ochranou ostrova, který si nárokuje Čína

Japonský premiér Fumio Kišida v úterý prohlásil, že mu americký prezident Joe Biden slíbil, že USA ochrání souostroví Senkaku. Informovala o tom agentura Kjódó. Na tuto skupinu neobydlených ostrovů ve Východočínském moři, kterou spravuje Japonsko, si klade nárok Čína. Kišida a Biden se také dohodli na osobním setkání v co nejbližším termínu.

Podle Kišidy Biden potvrdil, že na ostrovy Senkaku se vztahuje pátý článek bezpečnostní dohody mezi USA a Japonskem. Ten uvádí, že USA budou chránit před ozbrojeným útokem území pod japonskou správou. Japonsko je znepokojeno čínskými aktivitami v oblasti a považuje je za hrozbu. "(Biden) vyjádřil silný závazek v souvislosti s obranou Japonska," uvedl Kišida.

Oba politici také souhlasili s posilováním vzájemné spolupráce. Japonsko a USA chtějí společně pracovat na vytvoření bezpečného a svobodného indopacifického regionu. V rámci společné iniciativy s Indií a Austrálií chtějí USA a Japonsko čelit vlivu Číny v této oblasti. Obě země chtějí spolupracovat také v přístupu ke KLDR a jejímu jadernému programu.

Japonský parlament schválil Kišidu novým premiérem v pondělí. Pro japonského premiéra byl telefonát s americkým prezidentem první rozhovor s lídrem zahraniční země. Podle agentury AFP Biden poděkoval také předchozímu japonskému premiérovi Jošihidemu Sugovi za to, že přispěl ke kladnému rozvoji vztahů mezi Tokiem a Washingtonem.

Zdroj: ČTK

Prezident Biden podepsal dočasný rozpočet, který zajistí financování vlády

Americký prezident Joe Biden podepsal dočasný návrh rozpočtu, který zajišťuje financování federální vlády do 3. prosince. Kongres návrh zákona schválil ve čtvrtek, několik hodin před tím, než vypršela lhůta, kdy by vládě došly prostředky na její operace. To by se stalo o čtvrteční půlnoci místního času (pátek 06:00 SELČ). Schválení rozpočtového zákona zajišťuje, že některé federální úřady nebudou muset zavřít a statisíce vládních zaměstnanců si nebudou muset brát neplacené volno, poznamenal server BBC News.

"Je to dobrý výsledek," uvedl podle listu The New York Times šéf demokratů v Senátu Chuck Schumer. "Vzhledem k tomu, kolik věcí se ve Washingtonu děje, je to poslední, co Američané potřebují, aby se zastavila vláda," dodal.

Rozpočtový zákon kromě prodloužení financování vlády zajišťuje rovněž pomoc pro oblasti silně zasažené letošní sezónou hurikánů, požáry a jinými přírodními katastrofami. Obsahuje také opatření na pomoc uprchlíkům z Afghánistánu, kterých USA po stažení vojsk ze země přijaly desetitisíce.

Kongres se rozpočtem zabýval na poslední chvíli kvůli sporu demokratů a republikánů o zvyšování zadlužení země. USA mají momentálně zákonem stanovenou nejvyšší možnou částku, kterou mohou dlužit. Ministryně financí Janet Yellenová varovala, že pokud se nepodaří toto omezení zrušit, přestanou být USA schopné splácet svůj státní dluh kolem 18. října. To by byla bezprecedentní situace, jež by způsobila otřesy americké i světové ekonomiky.

Zdroj: ČTK
Pokračovat