demonstrace

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK

Při nočních nepokojích v Severním Irsku bylo zraněno dalších 19 policistů

Policie v Severním Irsku během noci protestů ze čtvrtka na pátek poprvé po šesti letech použila vodní děla, aby rozehnala demonstranty v Belfastu, kteří její příslušníky zasypali kameny, rachejtlemi a zápalnými lahvemi naplněnými benzínem. Dalších 19 strážníků při posledních nepokojích utrpělo zranění. Informoval o tom zpravodajský portál stanice BBC.

Většina ze zranění se týkala poškození sluchu, když v přílišné blízkosti policistů vybuchovaly rachejtle. Jedna policistka si zlomila kůstku v chodidle. Lidé protestovali na obou stranách takzvaných mírových zdí, které ve městě slouží k oddělení oblastí tradičně obývaných unionisty a nacionalisty.

Násilnosti v Severním Irsku vypukly minulý týden, když nespokojenost s protikoronavirovými omezeními a postbrexitovými pravidly obchodu vyostřila napětí mezi protestantskou a katolickou komunitou, uvedla agentura AP. Nepokoje propukají každou noc a zraněno při nich bylo už 74 příslušníků bezpečnostních složek.

Do Belfastu se vydal britský ministr pro Severní Irsko Brandon Lewis, který situaci projednával s představiteli pěti hlavních politických stran v Severním Irsku a šéfem tamní policie.

Zdroj: ČTK

Barmští vojáci zabili při demonstracích v celé zemi desítky lidí

Barmští vojáci dnes zabili při zásazích proti účastníkům protestů na několika místech země asi 50 lidí, uvedl portál Myanmar Now. Evropská unie a Británie nové vraždění odsoudily, Spojené státy mezitím oznámily střelbu na své kulturní zastupitelství v Rangúnu, uvedla agentura Reuters.

Barmánci znovu vyšli do ulic, zatímco junta, která se k moci dostala 1. února převratem, slavila Den ozbrojených sil. Protesty trvají od února a podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při nich přišlo dosud o život přes 320 lidí.

Podle Myanmar Now dnes lidé umírali v druhém největším barmském městě Mandalaji, kde hlásí 13 mrtvých, dále v sousední Sakainské oblasti, kde je devět obětí, a v obchodním centru Barmy Rangúnu, kde zemřelo sedm lidí.

Tisíce lidí v Barmě znovu protestují, neodradila je ani sobotní střelba do demonstrantů

Tisíce odpůrců vojenského převratu v Barmě v neděli vyrazily na protestní pochody v několika městech po celé zemi. V největším městě Rangúnu se tisíce lidí shromáždily na dvou místech a skandovaly slogany. Desítky tisíc lidí se sešly k pokojnému protestu v druhém největším městě Mandalaj, kde armáda v sobotu zabila dva protestující. Ve městě Myisťina na severu, kde bylo v posledních dnech zaznamenáno několik střetů, lidé položili za mrtvé demonstranty květiny. Davy lidí se sešly k pochodům také v dalších městech.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí a armádě se nedaří demonstrace proti puči a zadržení vůdkyně a dalších politiků potlačit, a to ani příslibem nových voleb.

Zdroj: ČTK

Ruští studenti žalují univerzitu kvůli vyloučení za účast na demonstracích

Dva ruští studenti zažalovali Astrachaňskou státní univerzitu, která je vyloučila kvůli účasti na úřady nepovolených demonstracích na podporu opozičního představitele Alexeje Navalného, napsal informační portál Meduza. Podle právního zástupce studentů univerzita porušila řád, protože mladé lidi dopředu neinformovala a nepožádala je o písemné vysvětlení.

O vyloučení tří studentů informoval na sociální síti VKontaktě rektor univerzity, který prý rozhodnutí podepsal s "bolestí v srdci". "Stokrát si to promyslete, až vás budou vyzývat k účasti na nepovolených demonstracích, pochodech nebo k vykonání něčeho protiprávního," napsal rektor.

Vyloučený Alexandr Močalov, který podal žalobu s Verou Inozemcevovou, podtrhl, že student má právo podat vysvětlení do tří výukových dnů od incidentu, ale univerzita po něm chtěla vysvětlení v době akademických prázdnin. Také Inozemcevová má za to, že vyloučení nebylo v pořádku a krok univerzity označila za politickou represi.

Inozemcevová také dřív novinářům ze serveru Meduza řekla, že po protestní akci, která se konala 23. ledna, ji zadržela policie, vzala jí telefon a jejím jménem zveřejňovala na sociálních sítích výzvy k účasti na protestech.

Zdroj: ČTK

Při demonstraci proti rektorovi v Istanbulu, kterého dosadil Erdogan, bylo zatčeno 159 lidí

Turecká policie v pondělí v Istanbulu zadržela 159 demonstrantů, kteří protestovali proti novému rektorovi Bosporské univerzity, jehož do čela této prestižní vysoké školy dosadil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Informovala o tom agentura Reuters.

Studenti Bosporské univerzity zahájili před měsícem protestní akce, při nichž poukazují na to, že padesátiletý Melih Bulu byl do funkce rektora jmenován "nedemokraticky". Bulu, který v minulosti neúspěšně kandidoval na poslance za Erdoganovu Stranu spravedlnosti a rozvoje (AKP), před jmenováním rektorem na Bosporské univerzitě nepůsobil. Ke studentským protestům se připojili také někteří učitelé univerzity.

Zdroj: ČTK
Pokračovat