demonstrace

Při protestech, které v Íránu pokračují více než týden, zemřelo nejméně 76 lidí

Při protestech, které v Íránu pokračují již více než týden kvůli smrti mladé ženy v policejní vazbě, zemřelo nejméně 76 lidí, uvedla v pondělí nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) se sídlem v Oslu. Mezi mrtvými je šest žen a čtyři děti. Íránská státní média naposledy o víkendu hovořila o 41 mrtvých.

"Podle informací, které organizace Iran Human Rights sesbírala, bylo při demonstracích zabito nejméně 76 lidí ve 14 íránských provinciích," stojí v prohlášení IHR, ze kterého citovala agentura AFP. Nevládní organizace podle svých slov získala "videozáznamy a úmrtní listy, které potvrzují, že bezpečnostní složky na demonstranty střílí ostrými náboji".

Protesty se v uplynulých dnech konaly ve více než 40 městech včetně Teheránu. Ženy na nich mimo jiné pálily hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky pokrývat hlavy. Právě kvůli porušení pravidel pro nošení pokrývky hlavy teheránská morální policie před téměř dvěma týdny zatkla Mahsu Amíníovou, která ale ve vazbě upadla do kómatu a zemřela. Bylo jí 22 let a podle rodiny byla předtím zdravá. Policie tvrdí, že zemřela na infarkt. Podle zpráv kolujících na sociálních sítích ji policisté bili obuškem a zranili, když se udeřila hlavou o policejní auto. V kómatu byla tři dny.

Zdroj: ČTK

Před španělským parlamentem demonstrovali majitelé nevěstinců i prostitutky

Před španělským parlamentem v Madridu v pondělí demonstrovali majitelé nevěstinců a sexuální pracovnice proti návrhu zákona, který rozšiřuje definici takzvaného pasáctví. Na jeho základě by mohli být nejen provozovatelé klubů nebo organizátoři prostituce, ale i zákazníci trestáni až čtyřmi roky vězení, píše agentura AP.

Návrh zákona, který má podporu vládních socialistů, zahrnuje do pojmu pasáctví prostý obchodní vztah mezi pasákem a prostitutkou. Není tak ani nutné, aby došlo na vykořisťování ženy.

Protestující na sobě měli roušky a drželi červené deštníky, aby zatajili svou totožnost. "Žádáme socialistickou stranu, aby stáhla návrh zákona, který prakticky znamená zrušení prostituce a odsuzuje nás k práci v ilegalitě," postěžovala si prezidentka Platformy proti abolici Susana Pastorová, která ve Valencii vlastní byt, který pronajímá ženám nabízejícím sexuální služby.

"Já jsem sem dnes přišla, abych chránila své zaměstnání," řekla další demonstrantka Sandra, svobodná matka, která se živí sexem 12 let.

Nová odborová organizace sexuálních pracovnic Otras ale dnešní demonstraci nepodpořila, protože ji svolali majitelé podniků nabízejících sexuální služby. "O práva sexuálních pracovnic se vůbec nestarají," řekla AP generální tajemnice Otras Concha Borrellová, která požaduje, aby sexuální pracovnice služby nabízely na základě legálních pracovních smluv. Podle Borrellové je ve Španělsku zhruba 200 tisíc prostitutek.

Zdroj: ČTK

Fiala trvá na svém výroku, že sobotní demonstraci svolala proruská pátá kolona

Premiér Petr Fiala (ODS) trvá na svém vyjádření, že sobotní protivládní demonstraci svolaly síly, které se hlásí k proruské orientaci. Na Twitteru vysvětlil, že se výrok netýkal demonstrantů, ale organizátorů akce, které se podle policejních odhadů účastnilo na pražském Václavském náměstí kolem 70 tisíc lidí. Kabinet podle Fialy obavy občanů nepodceňuje a cesta ke zvládnutí zdražování energií existuje. Výrok od víkendu kritizovala řada politiků.

V pondělí Fiala na sociálních sítích napsal, že dostal dotaz, zda svého vyjádření lituje. "Trvám na svém výroku, který se netýkal demonstrantů, ale organizátorů. Demonstraci organizovali příslušníci ruské páté kolony. Důkazů je dost. Stačí se podívat, kdo stál na pódiu a co říkal," uvedl. Tito lidé vidí řešení drahých energií ve vystoupení z NATO a EU, podotkl Fiala. "Chtějí z nás opět udělat vazala Moskvy. A to je třeba pojmenovat a postavit se tomu," míní.

Cesta ke zvládnutí zdražování energií a inflaci podle něj existuje. "Během září bude jasno. Obavy občanů nepodceňujeme. Už jsme dávno oznámili i robustní podpůrný program pro všechny, kteří i tak budou mít problémy inflaci zvládnout," uvedl. Je přesvědčen, že nebude třeba chodit na náměstí a podobné "pochybné" akce. "To nikomu s drahými účty nepomůže," konstatoval Fiala.

Zdroj: ČTK

Tisíce Kosovanů demonstrovaly kvůli sexuálnímu napadení 11leté dívky pěti muži

Tisíce lidí ve středu demonstrovaly v metropoli Kosova proti násilí na ženách a pasivitě institucí. Do ulic vyšli lidé v Prištině už druhý den kvůli napadení 11leté dívky, kterou v sobotu sexuálně obtěžovalo v parku v Prištině pět mužů. Informovala o tom agentura EFE s odvoláním na místní média. Ve středu kvůli kauze rezignoval šéf kosovské policie, uvedl server Prishtina Insight.

Demonstranti nesli transparenty s nápisy "Pryč s patriarchátem", "Vzdělávejte muže" či "Žádáme ochranu dívek a žen". Protest svolaly feministické organizace, které ohlásily, že budou v manifestacích pokračovat, dokud vláda nepřijme účinná opatření na ochranu žen před machistickým násilím a nestanoví za takové zločiny přísné tresty.

Kvůli nedělní události, při níž byla 11letá dívka podle místních médií napadena, svlečena, osahávána a podle některých zdrojů i znásilněna, bylo zatčeno pět mužů, z toho tři jsou nezletilí. Demonstranti nesli rovněž kartony s fotkami a jmény podezřelých z tohoto činu, uvedla EFE s odvoláním na místní deník Koha Ditore.

Zdroj: ČTK
Pokračovat