protest

V Íránu, kde pokračují protesty, dochází k rozsáhlým výpadkům internetu

V Íránu dochází k rozsáhlým výpadkům internetových služeb, především v mobilních zařízeních. Na twitteru to v pondělí uvedla organizace NetBlocks, která se zabývá sledováním provozu na internetu. Lidskoprávní skupiny se v této souvislosti obávají, že íránské úřady v Kurdy obývaných regionech přístup k internetu zcela zablokují ve snaze potlačit protivládní protesty, píše agentura Reuters.

Rozsáhlé protesty v Íránu propukly v polovině září, kdy zemřela 22letá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová poté, co ji zatkla mravnostní policie. K největším demonstracím dochází na západě země, kde žije většina ze zhruba deseti milionů íránských Kurdů.

Společnost NetBlocks v pondělí uvedla, že v Íránu byl v souvislosti s novou vlnou protestů a zprávami o obětech na životech mnoha uživatelům odpojen internet v mobilních zařízeních.

Zdroj: ČTK

Protesty v Íránu mají přes 400 obětí. Mezi nimi je 58 dětí

Při protestech, které začaly v Íránu v polovině září, přišlo o život nejméně 58 dětí. Nejmladšímu z nich bylo osm let. Organizace HRANA, která monitoruje porušování lidských práv v Íránu, v aktuální bilanci uvedla, že do soboty měly protesty 410 obětí mezi demonstranty a 54 mezi členy bezpečnostních sil. Zatčeno je přes 17 tisíc lidí.

Demonstrace začaly v polovině září, kdy ve vazbě zamřela 22letá Mahsá Amíníová, zatčená kvůli špatně nasazenému hidžábu. Akce zaměřené původně na přísný zákon o zahalování žen přerostly v protivládní protesty. Podle deníku The Guardian je mezi mrtvými dětmi 46 chlapců a 12 dívek mladších 18 let. Jenom v minulém týdnu je hlášeno pět dětských obětí, mezi nimiž byl devítiletý Kíjan Pírfalak. Byl jedním ze sedmi mrtvých na protestu ve městě Ízeh na západě Íránu. Protesty v Íránu neutichají a rostoucí počet dětských obětí svědčí o stupňování násilí.

Zdroj: ČTK

Blokáda továrny na lži. Maďaři protestovali proti vládní kontrole médií a propagandě

Přibližně 1500 demonstrantů se v pátek shromáždilo před sídlem maďarské státní mediální skupiny MTVA, pod níž spadá televize, agentura MTI a rozhlas. Před budovou protestovali proti vládní kontrole médií, podle nich neobjektivnímu zpravodajství a státní propagandě, která podporuje populistickou vládu. Informovala o tom agentura AP.

Demonstranti požadovali výměnu ředitele skupiny MTVA a informování o nedávné vlně velkých protestů a stávek maďarských učitelů a studentů. Protesty za lepší platové a pracovní podmínky pedagogů veřejnoprávní média z velké části ignorovala, přestože se některých z nich zúčastnily desetitisíce lidí.

Páteční protest nazvaný "blokáda továrny na lži" svolal nezávislý opoziční poslanec Ákos Hadházy. Bývalý člen vládnoucí strany Fidesz je známým bojovníkem proti korupci. V projevu na demonstraci řekl, že maďarská vláda vytvořila "propagandistickou mašinérii", která odmítá poskytnout opozičním hlasům vysílací čas, zatímco otevřeně obhajuje politiku vládní strany.

"V normální zemi se veřejnoprávní média řídí velmi přísnými pravidly, aby zajistila, že názory opozice a názory vládní strany budou prezentovány stejným způsobem a ve stejném množství," řekl Hadházy. "Dokud je tato propagandistická mašinérie vládě k dispozici, může dělat prakticky cokoli," dodal.

Zdroj: ČTK

Při protivládních protestech zemřelo v Čadu zemřelo 50 lidí, řekl premiér

Při protivládních protestech zemřelo ve čtvrtek v Čadu zhruba 50 lidí, řekl premiér Saleh Kebzabo. Zraněných jsou desítky, napsala agentura Reuters. Předchozí bilance byla 30 mrtvých. Lidé vyšli do ulic a zapálili sídlo politické strany nově jmenovaného ministerského předsedy. Nelíbí se jim, že vojenský režim, který je u moci, předává civilistům vládu příliš pomalu. OSN vyzvala k dodržování lidských práv a vyšetření okolností, při kterých demonstrující zemřeli, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK

Při protivládních protestech v Čadu přišlo o život na 30 lidí

Při čtvrtečních protivládních protestech v hlavním městě Čadu přišly o život tři desítky lidí. S odvoláním na vládního mluvčího o tom informovala agentura AFP. Její původní zpráva hovořila o pěti mrtvých. Lidé vyšli do ulic a zapálili sídlo politické strany nově jmenovaného premiéra. Nelíbí se jim, že vojenský režim, který je u moci, předává civilistům vládu příliš pomalu.

"Je tam třicítka mrtvých, mezi nimiž je deset členů pořádkových sil. Je také několik raněných," řekl vládní mluvčí Aziz Mahamat Saleh.

Odpůrci vlády vtrhli do ulic a přepadli a zapálili sídlo Národního svazu pro demokracii a obnovu (UNDR), jehož vůdce Saleh Kebzabo byl minulý týden jmenován premiérem. Podle vládního mluvčího demonstranti v hlavním městě zaútočili také na další veřejné budovy. Protest ve středu úřady zakázaly a mluvčí ho nyní označil za "vzpouru". Policie proti demonstrantům podle agentury Reuters použila slzný plyn a zakročila silou. Demonstranti na sociálních sítích uváděli, že došlo na ostrou palbu.

Zdroj: ČTK

Nevládní organizace upozorňují na rostoucí násilí proti demonstrantům v Íránu

Zahraniční nevládní organizace upozorňují na rostoucí násilí íránských bezpečnostních sil proti demonstrantům ve městech s většinově kurdským obyvatelstvem. Přestože úřady v Íránu vypnuly internet, na sociálních sítích norské organizace Hengaw se objevily záběry střelby ve městě Sanandadž, upozornil server The Guardian. Agentura AFP poukazuje na pokračující protesty zaměstnanců íránských rafinérií nebo použití slzného plynu a střelbu.

Lidé v Íránu protestují od poloviny září, kdy zemřela 22letá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová. Ta byla zadržena údajně kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb - šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí a který musí ženy v Íránu od islámské revoluce z roku 1979 povinně nosit na veřejnosti. Podle policie utrpěla infarkt, podle její rodiny a dalších zdrojů zemřela na následky policejní brutality. Teherán z podněcování protestů viní Spojené státy a Izrael.

Navzdory masivnímu zatýkání a téměř stovce obětí na životech protesty nepolevují, píše agentura AFP. Nejsilnější jsou v provincii Kurdistán, odkud pocházela i Amíníová, a jejíž metropolí je Sanandadž.

Islámské revoluční gardy v Sanandadži způsobily "masakr", řekla Guardianu žena protestující proti přísnosti vládních pravidel. "Uzavřely město a vraždí jeho obyvatele zbraněmi a bombami jen proto, že žádají svobodu".

Organizace na ochranu lidských práv se sídlem v Norsku Hengaw uvedla, že na letiště ve městě Sanandadž v noci na dnešek přiletěla vojenská letadla a do města míří autobusy se speciálními jednotkami z jiných částí Íránu. Od soboty podle organizace vojáci v kurdských městech zabili nejméně sedm lidí.

Zdroj: ČTK

Senátní výbor odsoudil násilné potlačování demonstrací v Íránu a žádá postih

Senátní zahraniční výbor odsoudil násilné potlačování pokojných demonstrací v Íránu, stejně jako povinné zahalování íránských žen pod hrozbou trestního postihu. Rozhodl o tom v úterý na návrh předsedy Pavla Fischera (nezávislý). Výbor požádal o nezávislé vyšetření všech obvinění proti íránským represivním složkám a doporučil EU hospodářskou blokádu Íránu, který dodávkami dronů podporuje ruskou agresi proti Ukrajině.

Protesty v Íránu vypukly v polovině září, kdy zemřela 22letá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová, která byla zadržena údajně kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb - šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí a který musí ženy v Íránu od islámské revoluce z roku 1979 povinně nosit na veřejnosti. Podle policie utrpěla infarkt, podle její rodiny však zemřela na následky policejní brutality.

Při rozsáhlých demonstracích v Íránu bylo podle skupin na ochranu lidských práv zabito více než 185 lidí, stovky dalších byly zraněny a tisíce zatčeny. Podle Fischera protesty vypukly ve 120 íránských městech a nejsou nijak organizované.

Zdroj: ČTK

Při protivládních protestech v íránském Záhedánu bylo zabito nejméně 82 lidí

Při protestech ve městě Záhedán na jihovýchodě Íránu bylo od pátku zabito nejméně 82 lidí. Uvedla to organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). "Íránské bezpečnostní síly po zahájení palby na demonstranty, kolemjdoucí a věřící nezákonně zabily nejméně 66 lidí včetně dětí a stovky dalších zranily," uvedla podle AFP lidskoprávní skupina. Doplnila, že od té doby bylo při potlačování protestů v Záhedánu při samostatných incidentech zabito dalších 16 lidí.

Lidé v zemi protestují od poloviny září, kdy zemřela 22letá Íránka kurdského původu Mahsá Amíníová, která byla zadržena údajně kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb - šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí a který musejí ženy v Íránu od islámské revoluce z roku 1979 povinně nosit na veřejnosti. Podle policie utrpěla infarkt, podle kritiků a její rodiny však zemřela na následky policejní brutality.

Rozsah demonstrací a represí zůstává nejasný. Podle propočtů agentury AP, které se opírají o zprávy v íránských médiích, bylo od začátku protestů zatčeno nejméně 1900 lidí. Státní televize naposledy 24. září informovala, že bylo při demonstracích zabito nejméně 41 lidí.

Zdroj: ČTK
Pokračovat