protest

Americký policista, který loni vážně zranil černocha Jacoba Blakea, nebude souzen

Policista, který loni v srpnu v americkém městě Kenosha ve státě Wisconsin několikrát střelil do zad černocha Jacoba Blakea a vážně ho zranil, nebude souzen. Oznámil to podle agentury AP místní prokurátor. Jeho rozhodnutí může vyvolat další vlnu protestů, podobnou těm, které vypukly loni v létě.

Blakea postřelil policista Rusten Sheskey loni 23. srpna. Vypálil na něj sedm střel, když se Blake snažil nasednout do svého auta, v němž byly tři jeho děti. Policie byla přivolána kvůli ohlášené domácí hádce a Sheskeyho hájí tvrzením, že Blake se vzpíral zatčení a byl ozbrojen nožem. Při vyšetřování se ukázalo, že nůž ležel na podlaze auta.

Blakeův případ vyvolal protesty, z nichž některé provázelo násilí. Při jednom z nich 25. srpna Kyle Rittenhouse vystřelil na tři lidi a dva zabil. U soudu konaném prostřednictvím videa řekl, že je nevinný. Rittenhouseův právník tvrdí, že jeho klient střílel v sebeobraně.

Zdroj: ČTK

V Ugandě protestovali proti zatčení opozičníka, nejméně tři demonstranti zemřeli

Nejméně tři lidé zemřeli v Ugandě při protestech proti zatčení opozičního kandidáta na prezidenta Bobiho Winea, dalších 38 bylo zraněno. Podle Červeného kříže bylo 11 osob poraněno střelnou zbraní, píše agentura AFP. Wine, který se proslavil jako zpěvák, je hlavním protikandidátem Yoweria Museveniho, který stojí v čele Ugandy od roku 1986.

Protesty proti zadržení opozičního kandidáta vypukly v hlavním městě Kampale a v dalších významných městech této africké země. V hlavním městě se policie střetla se stovkami mladých lidí, kteří v ulicích zapalovali pneumatiky a házeli po policistech kameny.

Podle šéfa policie v Kampale byl Wine zadržen kvůli opakovanému porušování opatření proti šíření koronaviru. Stanovují mimo jiné, že předvolebních setkání se může účastnit méně než 200 osob. Shromáždění opozičního kandidáta se však údajně účastní více lidí, než je tento limit.

Zdroj: ČTK
Pokračovat