Zahraničí

23. 7. 2021 12:38

Počet obětí záplav v centrální Číně vystoupal na 51

Záplavy, které tento týden postihly provincii Che-nan v centrální Číně včetně její metropole Čeng-čou, si již vyžádaly nejméně 51 obětí. Uvedly to agentury DPA a AFP. Čínští meteorologové navíc varují, že deště ještě provincii Che-nan potrápí.

Přívalové deště způsobuje tajfun In-fa, který se v současné době blíží k východnímu čínskému pobřeží a má vliv na počasí i hlouběji ve vnitrozemí. Bouře se nyní pohybuje rychlostí asi 15 kilometrů v hodině severozápadním směrem a sílí. Očekává se, že tajfun dorazí k pobřeží čínských provincií Če-ťiang a Fu-ťien v neděli.

Přes 395 000 lidí muselo být kvůli povodním evakuováno. V asi desetimilionovém městě Čeng-čou proměnily záplavy začátkem týdne některé víceproudé silnice v dravé řeky, v nichž plavaly automobily. Voda zaplavila také systém metra a uvěznila ve vlakových soupravách a tunelech stovky lidí. Hasiči a záchranáři ještě v pátek odčerpávají vodu z ulic.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 22. 7. 2021 21:27

Internetové stránky několika aerolinek, bank nebo obchodů zasáhly výpadky

Řadu internetových stránek po celém světě dnes postihl výpadek. Problém, který vznikl u cloudové společnosti Akamai Technologies, se však podařilo brzy vyřešit. Informovala o tom agentura Reuters. Výpadek se podle ní týkal například webů leteckých společností, bank a technologických firem, včetně aerolinek Delta Air Lines či vydavatele kreditních karet American Express.

Reuters upozornil, že jde už o třetí takový incident za poslední dva měsíce. V červnu zasáhly výpadky sociální média či vládní a zpravodajské weby. Některé zprávy v této souvislosti poukázaly na problém u americké společnosti Fastly, která je poskytovatelem cloudových služeb.

Server Independent informoval, že dnešní výpadek zasáhl také například internetové obchody, včetně společnosti Amazon, či streamovací služby, jako je HBO Max.

Společnost Akamai dnes nejprve oznámila, že se potýká s výpadkem služeb. Později uvedla, že provedla opatření k nápravě a že služby se obnovují. Výpadek trval zhruba hodinu, píše Reuters.

Podle společnosti Akamai výpadek způsobila chyba v systému doménových jmen, za kterou stála aktualizace softwaru. "Přehodnocujeme svůj aktualizační systém, abychom zabránili budoucím výpadkům," uvedla firma. Zdůraznila, že výpadek nebyl důsledkem kybernetického útoku.

Zdroj: ČTK
22. 7. 2021 20:09

Počet obětí belgických záplav stoupl na 37, šest lidí se stále pohřešuje

Počet obětí záplav v Belgii stoupl na 37, vyplývá podle tiskové agentury Reuters z dat zveřejněných belgickým krizovým centrem. Ve středu centrum ještě hlásilo 32 mrtvých po záplavách, které zemi zasáhly minulý týden.

Krizové centrum, které koordinuje záchranné operace, upřesnilo, že o šesti lidech z 473 pohřešovaných nejsou žádné zprávy. U ostatních existují náznaky, že jsou naživu.

V úterý uctili Belgičané oběti minutou ticha. Král Philippe po ní pronesl projev a poděkoval záchranářům a také početným dobrovolníkům za nasazení. Povodně postihly především jih a východ země.

Záplavy, které minulý týden překvapily západ Evropy, mají nejtragičtější bilanci v Německu. Rozbouřený vodní živel si tam vyžádal nejméně 174 životů.

Zdroj: ČTK
22. 7. 2021 20:01

USA uvalily sankce na kubánské činitele kvůli zásahu proti nedávným protestům

Spojené státy ve čtvrtek uvalily sankce na kubánského bezpečnostního činitele a na zvláštní útvar ministerstva vnitra, kteří podle nich hráli roli při potlačování nedávných protivládních protestů. Jedná se o první konkrétní krok administrativy prezidenta Joea Bidena proti kubánské vládě, jímž podle agentury Reuters reaguje Bílý dům na tlak některých amerických zákonodárců i zástupců kubánských emigrantů žijících v USA.

Na Kubě vypukly začátkem minulého týdne největší protesty za několik posledních desetiletí. Lidé vyšli do ulic kvůli nespokojenosti s ekonomickou krizí, kdy na některých místech země nebylo dost jídla a vypadávala elektřina. Demonstranti rovněž odsuzovali způsob, jímž vláda ostrovního státu reagovala na pandemii covidu-19 a jakým zasahuje proti občanských právům Kubánců. Policie stovky protestujících zatkla.

Americké sankce míří na kubánského politického a vojenského činitele Álvara Lópeze Mieru a na takzvanou zvláštní brigádu ministerstva vnitra. Ta čelila již lednovým sankcím administrativy tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa, které zasáhly celé ministerstvo vnitra i jeho tehdejšího šéfa.

Biden loni při předvolební kampani sliboval, že zvrátí některá diplomatická rozhodnutí svého předchůdce co se týče vztahů s Kubou. Trump totiž po období nevídaného oteplení vztahů obou států za vlády demokrata Baracka Obamy opět zaujal vůči Kubě tvrdší postoj.

Zdroj: ČTK
22. 7. 2021 18:50

Pro Češku se muselo vydat 23 rakouských záchranářů, její skupina neodhadla náročnost túry

Rakouští záchranáři podnikli v noci na čtvrtek rozsáhlou akci na hornorakouské hoře Krippenstein kvůli kolapsu 28leté ženy, která byla součástí české skupiny alpinistů. Do akce na horu vysokou 2100 metrů vyrazilo 23 záchranářů. Žena, která nekomunikovala, musela být snesena níže k ošetření lékařem pohotovostní služby a následně byla převezena do nemocnice. Turistka byla součástí čtyřčlenné skupiny přátel z Česka, napsala agentura APA.

Skupina vyjela na horu lanovkou ve středu před polednem. Následně se chtěli vydat na túru přes náhorní plošinu s navazujícím sestupem do lokality Koppenwinkelalm. Alpinisté znalí místních poměrů odhadli jejich záměr na celodenní túru. Když byla skupina na cestě deset hodin, žena se zhroutila. S okolím nekomunikovala a přátelé volali tísňovou linku.

Skupina pak ale nebyla telefonicky k dosažení. Záchranná služba Obertraun na místo vyslala svůj tým a díky světelným signálům dokázala hledané lokalizovat. Vyproštění s pomocí vrtulníku s lanem nebylo možné kvůli tmě a poloze místa neštěstí. Na místo se vydal předvoj záchranářů a vzhledem k obtížnosti akce si už během výstupu vyžádal podporu horské služby ze sousedního Hallstattu. Když záchranáři dorazili k ženě, byl její celkový stav velmi vážný. Proto byli dodatečně přivoláni dva horští lékaři.

Zároveň začal transport s pomocí horských nosítek. Kvůli strmému terénu bylo po většinu cesty nutné jištění lanem. Po čtyřech hodinách došli záchranáři s pacientkou na horskou louku Koppenwinkelalm, kde se Češky ujal lékař. Podle první diagnózy žena utrpěla "nejasné neurologické poranění", pravděpodobně související s úpalem a přetížením organismu. Po poskytnutí první pomoci byla žena převezena do nemocnice. Dohromady se na záchraně ženy podílely tři desítky záchranářů a lékařů.

Zdroj: ČTK
22. 7. 2021 18:04

V Maďarsku začali vyšetřovat možné nezákonné sledování softwarem Pegasus

Maďarská prokuratura začala vyšetřovat podezření z nezákonného sledování v zemi. Rozhodla se tak na základě stížností poukazujících na možné zneužití softwaru Pegasus izraelské společnosti NSO Group. Informovala o tom agentura MTI s odvoláním na úřad vyšetřování budapešťské prokuratury. Podle šéfa kancleláře maďarského premiéra Viktora Orbána se shromažďování zpravodajských informací v zemi děje v souladu se zákonem.

"Vyšetřování je zaměřené na zjištění skutečnosti, zda byla páchána trestná činnost," uvedl úřad podle agentury MTI v prohlášení. Jde o reakci na zprávy o podezření, že Orbánova vláda zmíněný software využívala ke sledování nepohodlných lidí.

Maďarská policie podle agentury Reuters tento týden sdělila, že obdržela dvě stížnosti na takové údajné zneužití, z nichž jednu podal politik.

Investigativní web Direkt36, který je součástí skupiny médií, jež o věci informovala, tvrdí, že seznam více než 300 maďarských telefonních čísel, u nichž panuje podezření, že se staly terčem sledování, zahrnuje novináře, podnikatele, právníky a lidi kritické vůči Orbánovi.

Zdroj: ČTK
22. 7. 2021 11:26

Z Maroka do Španělska se dostalo přes 200 migrantů, přelezli plot

Více než 200 migrantů ze subsaharské Afriky se ve čtvrtek ráno podařilo zdolat vysoké ploty oddělující Maroko od španělské enklávy Melilla. Podle španělských úřadů je to jedna z největších skupin, které se v posledních letech hranici do země Evropské unie podařilo překonat, napsala agentura AFP.

Více než 300 lidí se před 07:00 pokusilo přelézt trojitý kovový plot opatřený ostnatým drátem a 238 z nich se podařilo dosáhnout španělské půdy. Při zásahu byli lehce zraněni tři policisté. Migranty kvůli pandemickým opatřením převezli do detenčního zařízení.

Zdroj: ČTK
22. 7. 2021 10:19

Zaplaveným oblastem na západě Německa hrozí nové bouřky

Po několika dnech slunečného počasí hrozí oblastem na západě Německa, které minulý týden zasáhla katastrofální povodeň, o víkendu nové bouřky s přívalovými dešti. Informovala o tom německá meteorologická služba DWD.

Záplavy, které západní část Německa postihly po bouřkách z minulé středy a které v sobotu zasáhly i východ země, si podle aktuálních údajů vyžádaly nejméně 174 lidských životů, z toho 172 ve spolkových zemích Porýní-Falc (125) a Severní Porýní-Vestfálsko (47). Jedná se o nejničivější povodně v Německu za poslední desetiletí.

Zdroj: ČTK