3. 10. 2022 16:15

Maďarský parlament přijal první protikorupční zákon. Orbánova vláda nechce přijít o evropské fondy

Maďarský parlament přijal první z balíku protikorupčních zákonů. Vláda premiéra Viktora Orbána se krokem pokouší zabránit ztrátě peněz z fondů Evropské unie, uvedla agentura Reuters. Orbánova strana Fidesz má v parlamentu většinu.

Evropská komise minulý měsíc navrhla odebrat Maďarsku 7,5 miliardy eur (184 miliard korun) z unijních fondů mimo jiné kvůli nedostatečnému potírání korupce a problematickému přidělování veřejných zakázek. Pokud Budapešť do dvou měsíců situaci napraví, může vzít Brusel návrh zpět.

Maďarská vláda poté předložila parlamentu několik návrhů zákonů, které upravují legislativu týkající se spolupráce Maďarska s Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF) a také pravidel pro správu veřejného majetku.

Zdroj: ČTK
3. 10. 2022 12:30

Polský ministr zahraničí Rau podepsal žádost o reparace od Německa

Polský ministr zahraničí Zbigniew Rau podepsal diplomatickou nótu o válečných reparacích, které Varšava žádá od Berlína. Formalizoval tím už dříve vyjádřený požadavek Polska, informovala agentura Reuters. V úterý do Varšavy přijede šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková. Mluvčí polského ministerstva zahraničí uvedl, že s ní chce Rau jednat právě i o reparacích. Německo už dříve opakovaně uvedlo, že tuto otázku považuje za uzavřenou.

Rau na tiskové konferenci podle webu gazeta.pl uvedl, že by Německo mělo zaplatit za materiální a nemateriální ztráty a zajistit plnou rehabilitaci zavražděných aktivistů polské menšiny v předválečné Německé říši. Dohoda by měla podle něj zahrnovat i systémové řešení "uloupených polských kulturních statků a archiválií, vrácení aktiv a pasiv polských státních bank, které byly v letech 1939-1945 uloupeny německým státem" nebo spolupráci na uctění památky polských obětí druhé světové války.

Zdroj: ČTK
3. 10. 2022 7:20

Volby v Bulharsku podle předběžných výsledků vyhrála konzervativní strana GERB

Konzervativní strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) bývalého premiéra Bojka Borisova zvítězila v nedělních parlamentních volbách v Bulharsku se ziskem 25,4 procenta hlasů. Informovala o tom agentura Reuters po sečtení 99 procent volebních lístků. Očekává se ale, že Borisov bude jen těžko hledat koaliční partnery kvůli obviněním z korupce během svého více než desetiletého působení u moci.

Na druhém místě skončila se ziskem 20,2 procenta centristická strana Pokračujeme ve změně (PP) expremiéra Kirila Petkova. Podobné výsledky uváděly i průzkumy u voličů při odchodu z volebních místností zveřejněné v neděli. Konečné oficiální výsledky, které budou zahrnovat i hlasy Bulharů odevzdané v zahraničí, se čekají ve čtvrtek, napsala agentura Reuters.

Nedělní parlamentní volby v Bulharsku byly už čtvrté za necelé dva roky. Ani toto hlasování ale s velkou pravděpodobností nevyřeší patovou situaci na politické scéně. Slabý koaliční potenciál strany GERB a nízká pravděpodobnost, že se reformistům z PP podaří sestavit vládní většinu, bude podle mnohých komentátorů znamenat pokračování současné vládní krize.

Zdroj: ČTK
3. 10. 2022 6:39

Při sebevražedném útoku v Kábulu zemřelo 43 lidí

Při pátečním sebevražedném atentátu ve vzdělávacím centru v afghánské metropoli Kábulu zahynulo nejméně 43 lidí. Vyplývá to z nové bilance, kterou zveřejnila agentura AFP s odvoláním na zástupce asistenční mise OSN v Afghánistánu. Doposud úřady mluvily o 35 mrtvých. Zranění utrpělo 83 osob.

"Čtyřicet tři mrtvých, Osmdesát tři zraněných. Oběťmi jsou hlavně mladé ženy a dívky," uvedla na twitteru asistenční mise OSN v Afghánistánu. Očekává, že počet obětí dále poroste.

Vzdělávací centrum se nachází v západní části Kábulu, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina byla v minulosti opakovaně terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Nejnovější útok spáchal neznámý sebevražedný atentátník mužského pohlaví, který udeřil, když studenti skládali nanečisto přijímací zkoušky na vysoké školy.

Zdroj: ČTK
3. 10. 2022 6:35

V boji o křeslo ve vedení Bosny a Hercegoviny vede umírněný bosňácký kandidát

Umírněný bosňácký kandidát Denis Bećirović by se po nedělních volbách mohl stát novým zástupcem Bosňáků v tříčlenném předsednictvu Bosny a Hercegoviny. Podle předběžných výsledků si zatím připisuje téměř 56 procent hlasů. Na druhém místě je Bakir Izetbegović, jehož nacionalistická strana SDA byla od konce války u moci. Izetbegović v neděli pozdě večer přiznal porážku, napsala agentura Reuters.

V bosenském předsednictvu mají po jednom zástupci Bosňáci (dříve Muslimové), Srbové a Chorvaté. Mezi srbskými uchazeči je zatím nejúspěšnější nacionalistická politička Željka Cvijanovičová, která je spojenkyní separatistického proruského vůdce Milorada Dodika.

V boji o post chorvatského zástupce v předsednictvu vede podle volební komise nacionalistická kandidátka Borjana Krištoová nad umírněným politikem Željkem Komšičem. Komšić se přitom v neděli prohlásil vítězem voleb, když podle předběžného sčítání prováděného nejsilnější bosňáckou stranou SDA získal přes 70 procent hlasů.

Volební komise oznámila, že kandidátka nejsilnější bosenskochorvatské strany HDZ Krištoová má zatím 51,36 procenta hlasů, zatímco umírněný lídr středolevé strany DF a dosavadní člen předsednictva Komšić si připisuje jen 48,64 procenta hlasů. Sečteno bylo 54 procent hlasů.

Zdroj: ČTK
3. 10. 2022 6:31

V Bratislavě narazilo auto do skupiny osob na zastávce MHD, čtyři lidé zemřeli

Čtyři lidé zemřeli a sedm dalších osob utrpělo zranění v centru Bratislavy, když osobní automobil v neděli večer narazil do lidí na zastávce městské hromadné dopravy. Informovalo o tom oddělení komunikace prezidia hasičského a záchranného sboru. Bližší informace o tragédii, o které informovala také policie, zatím nejsou známé.

Hasiči uvedli, že na místě vyprošťovali osoby z vozidla i zpod něj. Na zastávce bylo podle hasičského sboru v době tragédie vícero osob. Zmíněnou zastávku využívají autobusové spoje, které spojují centrum slovenské metropole například s největším sídlištěm Petržalka.

Mluvčí policie Michal Szeiff informoval, že k tragické srážce došlo necelé dvě hodiny před půlnocí.

3. 10. 2022 6:29

Hurikán Ian má ve Spojených státech už přes 80 obětí

Bilance hurikánu Ian ve Spojených státech překročila 80 mrtvých. S odvoláním na místní úřady o tom dnes informovala agentura Reuters. Agentura AP píše o 65 obětech, AFP o nejméně 62 obětech.

Největší zkázu napáchal hurikán Ian na Floridě, odkud také pocházejí všechny americké oběti s výjimkou čtyř lidí, kteří zahynuli v Severní Karolíně. Bilance podle Reuters pravděpodobně dále poroste s tím, jak záplavové vody ustupují a záchranáři se dostávají hlouběji do oblastí, které byly původně odříznuty od okolí.

Ian udeřil na Floridu ve středu jako hurikán čtvrté kategorie, silou větru se blížil nejvyšší, páté kategorii, a byl tak jedním z nejsilnějších, jaké kdy tuto oblast postihly. Bouře způsobila rozsáhlý výpadek proudu; k dnešnímu ránu je podle monitorovacího serveru PowerOutage na Floridě bez elektřiny 657 000 odběratelů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 2. 10. 2022 18:54

Sesazený prezident Burkiny Faso po převratu souhlasil, že podá demisi

Prezident Burkiny Faso Paul-Henri Damiba, který byl sesazen při pátečním převratu zorganizovaném vojáky, souhlasil, že oficiálně podá demisi, což dříve odmítal. Uvedla to agentura AFP s odkazem na prohlášení náboženských a místních vůdců, kteří zprostředkovali jednání mezi pučisty a Damibou. Podle agentury Reuters šéf pučistů, kapitán armády Ibrahim Traoré, demisi přijal.

Podle zprostředkovatelů jednání Damiba "svou demisi sám navrhl, aby předešel střetům s vážnými lidskými i hmotnými následky". Podle informací francouzské stanice RFI Damiba dnes odjel z Ouagadougou, aby se uchýlil do sousedního Toga, které se podílelo na jednání mezi znepřátelenými stranami.

Podle agentury Reuters šéf pučistů Traoré demisi přijal. Dnes odpoledne armádní vzbouřenci uvedli, že se situace v zemi vrací pod kontrolu, a obyvatele vyzvali, aby se vrátili do zaměstnání a nepáchali násilí či vandalské činy. Pučisté také oznámili zrušení zákazu vycházení v noci či otevření leteckých hranic. Podle agentury Reuters je situace v hlavním městě dnes klidná.

V sobotu večer se před francouzským velvyslanectvím shromáždili lidé, kteří před vchodem do areálu zapálili pneumatiky a házeli kamení na hlídkující francouzské vojáky. Demonstrace a útoky pokračovaly i dnes a z areálu velvyslanectví byly vypáleny granáty se slzným plynem s cílem rozehnat protestující, uvedla agentura AFP. V sobotu se demonstranti shromáždili i před francouzským kulturním institutem. "Francouzský institut v Ouagadougou utrpěl vážné škody," uvedlo dnes francouzské ministerstvo zahraničí.

Zdroj: ČTK
2. 10. 2022 17:21

Při potlačených demonstracích v Íránu zemřelo nejméně 92 lidí

Nejméně 92 lidí přišlo o život v Íránu při potlačování demonstrací, které vypukly před dvěma týdny kvůli smrti mladé ženy po zatčení mravnostní policií. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na nevládní organizaci Iran Human Rights (IHR). Předchozí bilance této organizace, která sídlila v Oslu, činila 83 obětí.

Dalších 41 lidí zahynulo při pátečních střetech na jihovýchodě Íránu, v pohraniční oblasti sousedící s Afghánistánem a Pákistánem, uvedla IHR s odvoláním na místní informační zdroje, aniž upřesnila, do jaké míry tyto násilnosti souvisely s úmrtím mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové.

Protesty v Íránu, nejzávažnější od roku 2019, odstartovala právě smrt této dvaadvacetileté Kurdky, která zemřela 16. září, tři dny po zatčení kvůli porušení přísných pravidel pro oblékání, která v islámské republice nařizují ženám zahalovat si vlasy šátkem. Tisíce lidí vyšly do ulic na podporu íránským demonstrantkám, které pálily šátky, také ve světě. V sobotu se demonstrovalo ve více než 150 městech po celém světě.

Zdroj: ČTK
2. 10. 2022 16:00

Británie chce slevit ze svých plánů. Král na doporučení premiérky nepojede na klimatickou konferenci

Britský král Karel III. na přání premiérky Liz Trussové zrušil cestu do egyptského Šarm aš-Šajchu, kde se od 6. do 18. listopadu koná klimatická konference COP27. Karel III., proslulý svým zájmem o klimatické otázky, na mezinárodním sjezdu chtěl pronést projev. Své plány ale změnil po soukromé audienci Trussové v Buckinghamském paláci, napsal list The Times.

Setkání v Šarm aš-Šajchu se pravděpodobně nezúčastní ani Trussová. Zpráva přichází v době, kdy se mluví o tom, že současná vláda plánuje slevit, nebo zcela opustit svůj plán na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050.

Rozhodnutí premiérky protestovat proti královým plánům pravděpodobně zvýší napětí mezi ní a panovníkem. Buckinghamský palác nicméně uvedl, že setkání Trussové a Karla III. minulý měsíc bylo "srdečné", píše britský deník.

"Není tajemstvím, že král dostal (na COP27) pozvání…rozhodnutí nejet bylo v souladu s tím, že král jedná na doporučení vlády," uvedl vysoce postavený zdroj z královské rodiny citovaný The Times. Dodal, že "to, že král nepojede, neznamená, že událost jinak nepodpoří".