Zahraničí

včera

Palestinci vystřelili dvě rakety na Izrael, ten bombardoval Hamás

Palestinští ozbrojenci dnes vypálili z Pásma Gazy dvě rakety na jižní Izrael. Letectvo židovského státu odpovědělo leteckými útoky na pozice radikálního hnutí Hamás. Incident ohrožuje již tak křehké příměří, které Izrael ve čtvrtek dohodl s radikální palestinskou skupinou Islámský džihád. Informovala o tom agentura Reuters.

V Beerševě, největším městě jižního Izraele ležícím asi 35 kilometrů od hranice s Pásmem Gazy, se uprostřed noci rozezvučely poplašné sirény. Armáda následně sdělila, že obě rakety sestřelila.

O několik hodin později izraelská letadla zasáhla řadu cílů palestinského militantního hnutí Hamás, které Pásmo Gazy ovládá. Dosud nebyli hlášeni žádní zranění.

Zdroj: ČTK
včera

Mladík, který v Kalifornii zabil dva spolužáky a zranil tři další, podlehl vlastním zraněním v nemocnici

V nemocnici zemřel šestnáctiletý střelec, který ve čtvrtek na střední škole v kalifornském městě Santa Clarita zabil dva spolužáky a další tři zranil. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na policii. Motiv útoku podle policie zatím zůstává neznámý.

Chlapec, podle učitelů klidný a tichý, přišel ve čtvrtek ráno do školy a na nádvoří z batohu vytáhl pušku. Pak začal střílet, sice metodicky, ale bez zjevného cíle. Zásobník vyprázdnil během čtvrt minuty.

Poslední náboj si nechal pro sebe, ale rána do hlavy nebyla bezprostředně smrtelná. Podle policie chlapec zemřel v nemocnici v pátek odpoledne za přítomnosti své matky.

Zdroj: ČTK
včera

Problém regionu jde vyřešit jen referendem, říká zástupkyně katalánské vlády

Politický problém v Katalánsku, kde si část obyvatel přeje odtržení tohoto autonomního regionu od Španělska, se demokraticky vyřeší jen tak, že o tom budou moci Katalánci hlasovat v referendu.

V rozhovoru s ČTK to řekla zástupkyně katalánské regionální vlády pro střední Evropu Krystyna Schreiberová. Katalánská vláda podle ní věří, že legálního referenda dosáhne, i když to bude běh na dlouhou trať.

"V první řadě nám jde o zahájení dialogu a propuštění katalánských politiků z vězení," uvedla zástupkyně katalánské vlády. "Ve 21. století přece nemůže být v Evropské unii země, kde se posílají lidé do vězení až na 13 let za to, že vykonávali svůj mandát," dodala s odkazem na devět političek a politiků, z nichž někteří jsou ve vězení už přes dva roky.

Většina z nich byla předtím zvolena v regionálních volbách. Před měsícem nad nimi vynesl španělský nejvyšší soud tresty od devíti do 13 let za referendum o nezávislosti Katalánska z roku 2017.

Zdroj: ČTK
včera

Nepokoje v Bolívii si vyžádaly nejméně pět mrtvých a 75 zraněných

Střety mezi bolivijskými bezpečnostními silami a zastánci bývalého prezidenta Eva Moralese si v pátek ve městě Sacaba vyžádaly nejméně pět mrtvých a 75 zraněných. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na ředitele místní nemocnice.

Většina mrtvých a řada zraněných byla podle ředitele zasažena kulkami. Svědci uvedli, že policie spustila střelbu na demonstranty požadující Moralesův návrat z exilu v Mexiku.

15. 11. 2019 23:33

Útok byl plánovaný, motivy střelce z kalifornské školy ale vyšetřovatelé stále neznají

Kalifornští vyšetřovatelé se marně snaží najít motivy čtvrtečního útoku šestnáctiletého střelce na střední škole v kalifornském městě Santa Clarita, kde zabil dva spolužáky a další tři zranil. Podle šerifa okresu Los Angeles byl útok očividně plánovaný, jeho důvod ale zatím policie nezná.

Chlapec, podle učitelů klidný a tichý, přišel ve čtvrtek ráno do školy a na nádvoří z batohu vytáhl pušku. Pak začal střílet, sice metodicky, ale bez zjevného cíle. Policisté se nedomnívají, že by měl s oběťmi své střelby cokoli společného. Zásobník vyprázdnil během čtvrt minuty.

Poslední náboj si nechal pro sebe, ale rána do hlavy nebyla bezprostředně smrtelná. Vrah, jehož jméno policie novinářům nesdělila, leží v nemocnici a jeho stav je podle lékařů kritický. Dvě z jeho přeživších obětí jsou stále v péči lékařů, jeden student byl už z nemocnice propuštěn. Šestnáctileté děvče a čtrnáctiletý chlapec zraněním podlehli.

Zdroj: ČTK
15. 11. 2019 18:26

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
15. 11. 2019 16:32

Bílý dům zveřejnil přepis staršího telefonátu Trumpa se Zelenským

Bílý dům v pátek zveřejnil shrnující přepis dubnového telefonátu amerického prezidenta Donalda Trumpa s Volodymyrem Zelenským, ve kterém mu gratuloval k vítězství v prezidentských volbách na Ukrajině a zval ho na návštěvu Washingtonu. Trumpův úřad dal přepis k dispozici v době, kdy ve Sněmovně reprezentantů vypovídá bývalá velvyslankyně na Ukrajině Marie Yovanovitchová. Kongresmani prezidenta vyšetřují kvůli jeho postupu vůči Kyjevu.

Jádrem sporu mezi demokratickými kongresmany a Trumpem je prezidentův červencový hovor se Zelenským. Trump chtěl podle kritiků nátlakem na Kyjev získat kompromitující informace na svého volebního soka Joea Bidena, čímž se pokusil zneužít Ukrajinu ve volebním boji v USA.

Zdroj: ČTK
15. 11. 2019 15:55

Polský prezident jmenoval novou vládu v čele s premiérem Mateuszem Morawieckým

Polský prezident Andrzej Duda oficiálně jmenoval novou vládu, kterou opět povede dosavadní premiér Mateusz Morawiecki. O důvěře dvacetičlennému kabinetu bude podle televize TVN 24 hlasovat Sejm, tedy dolní komora parlamentu, nejspíš už 19. listopadu.

Po parlamentních volbách konaných 13. října se v Polsku u moci udržela dosud vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS), k níž se hlásí i Morawiecki. Ve 460členném Sejmu má hlasy 235 poslanců. Určitou komplikací pro ni ale může být, že ztratila většinu, byť těsnou, v horní komoře parlamentu, Senátu.

Zdroj: ČTK
15. 11. 2019 14:58

Turecko deportovalo Američana podezřelého z členství v Islámském státu

Turecké ministerstvo vnitra v pátek oznámilo, že Američan, který je podezřelý z členství v teroristické organizací Islámský stát (IS), byl deportován zpět do vlasti. Informovala o tom agentura Reuters. Muž v uplynulých dnech uvázl v hraničním pásmu mezi Tureckem a Řeckem, jelikož ho Řecko po vyhoštění z Turecka odmítlo přijmout.

Turecký ministr vnitra Süleyman Soylu nyní oznámil, že muž byl před "krátkou chvílí" posazen do letadla.

Zdroj: ČTK