Zahraničí

14. 9. 2019 10:44

Loď Ocean Viking s osmdesáti migranty na palubě smí zakotvit v Itálii

Humanitární loď Ocean Viking s více než 80 migranty na palubě smí zakotvit na italském ostrově Lampedusa. Podle agentury AFP to v sobotu oznámila organizace SOS Méditerranée, která plavidlo provozuje spolu s Lékaři bez hranic. Loď Ocean Viking, která pluje pod norskou vlajkou, před týdnem o víkendu zachránila pět desítek migrantů, dalších více než třicet jí tento týden předalo menší německé plavidlo charitativní organizace Resqship. Osud migrantů byl několik dní nejasný, protože středomořské státy je dlouhodobě odmítají přijímat, humanitární organizace je zase nechtějí vracet zpět do Libye, odkud nejčastěji vyplouvají do Evropy.

Zdroj: ČTK
13. 9. 2019 19:45

V Kolíně nad Rýnem evakuovali tisíce lidí kvůli nálezu nevybuchlé válečné bomby

Jednotka pyrotechniků v pátek v Kolíně nad Rýnem zneškodnila nevybuchlou půltunovou bombu z druhé světové války, kvůli jejímuž nálezu musely být ve čtvrti Sülz evakuovány 4000 lidí. Informovala o tom agentura DPA. Bomba se našla ráno při výkopových pracích a v době, kdy ji pyrotechnici deaktivovali, se dočasně zastavil provoz na místním letišti i na železnici. Vedení města kolem místa nálezu nechalo vytyčit bezpečnostní koridor o poloměru 300 metrů, který poté museli všichni lidé opustit. Evakuace se týkala například dvou školek, gymnázia nebo výškové obytné budovy Uni-Center, kde je téměř tisíc bytů. Nevybuchlé bomby jsou nejen v Německu nalézány i 74 let po skončení druhé světové války.

Zdroj: ČTK
13. 9. 2019 17:52

Bulharská novinářka přišla o místo po kritice justice, desítky kolegů se jí zastaly

Desítky novinářů z bulharského rozhlasu BNR dnes protestovaly proti omezování svobody slova poté, co se do problémů v redakci dostala jejich kolegyně Sylvia Velikovová, která upozorňovala na problémy v justici. Informovala o tom agentura Reuters. Nový ředitel zpravodajství respektovanou zpravodajku a rozhlasovou hlasatelku Velikovovou ve čtvrtek suspendoval. Svůj postup odůvodnil tím, že porušila pracovní smlouvu, když jako host v jednom z pořadů vyzvala posluchače, aby se účastnili protestů proti jmenování nového generálního prokurátora.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 13. 9. 2019 14:41

Londýnská burza odmítla nabídku burzy v Hongkongu, že ji koupí za 32 miliard liber

Společnost London Stock Exchange (LSE), která provozuje akciovou burzu v Londýně, odmítla nabídku na převzetí za 32 miliard liber (907,5 miliardy Kč) od firmy Hong Kong Exchanges and Clearing (HKEX). Rozhodla se přitom držet plánu na převzetí společnosti Refinitiv, která poskytuje analýzy a data. Spojením LSE a HKEX by vznikl globální gigant v oblasti finančních trhů, který by pokrýval Asii, Evropu a Spojené státy.

Zdroj: Aktuálně.cz , ČTK
13. 9. 2019 12:55

Mugabeho ostatky nakonec spočinou na hřbitově národních hrdinů

Rodina Roberta Mugabeho souhlasila, aby byl bývalý zimbabwský prezident pohřben ve svatyni hrdinů boje za nezávislost v hlavním městě Harare. Tuto možnost, kterou prosazovala vláda, příbuzní původně odmítali a exprezidenta chtěli pohřbít v rodné vesnici, informovaly zahraniční agentury. Mugabe zemřel před týdnem ve věku 95 let.