Zahraničí

17. 10. 2021 15:42

Na jihu Indie zahynulo při povodních nejméně 15 lidí

V jižní Indii o víkendu zemřelo při povodních nejméně 15 lidí. Informovala o tom stanice BBC. Ve dvou okresech indického státu Kérala úřady pohřešují desítky osob a obávají se, že počet obětí ještě výrazně stoupne. Silný déšť a sesuvy půdy odřízly od zbytku světa několik vesnic.

Pršet začalo v postižené oblasti silně už v sobotu. Déšť způsobil přívalové povodně a sesuvy půdy. Na některá místa musely vrtulníky dovézt potravinovou a jinou pomoc. Do záchranných akcí se zapojila také armáda.

Silný déšť dnes podle úřadů v postižených oblastech ustal a místní obyvatelé začali s odstraňováním škod. Ve dvou okresech státu Kérala pokračují pátrací akce, jelikož se tam stále pohřešují desítky lidí.

Zdroj: ČTK
17. 10. 2021 7:19

V Kazachstánu bezpečně přistáli z vesmíru ruští filmaři

V Kazachstánu v neděli bezpečně přistála loď Sojuz MS-18 s ruským filmařským týmem, který ve vesmíru natáčel záběry pro nový film s pracovním názvem Výzva. Podle agentury TASS pomohl záchranný tým herečce Juliji Peresildové a režisérovi Klimovi Šipenkovi vystoupit z lodi.

Oba dorazili na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) s kosmonautem Antonem Škaplerovem 5. října s odhodláním natáčet poprvé filmové scény ve skutečném vesmíru. Oba na oběžné dráze strávili 12 dní.

Vzniká díky tomu snímek, v němž je lékařka, která nemá s kosmonautikou nic společného, nucena letět do vesmíru, aby zachránila nemocného kosmonauta. Ve filmu se objeví i skuteční ruští kosmonauté Škaplerov, Oleg Novickij a Pjotr Dubrov. Před odletem se předpokládalo, že na oběžné dráze vznikne zhruba 35 minut snímku.

Kapsle s filmaři se nad kazašskou stepí objevila původně jako malá tečka v mracích, poslední kilometry se k Zemi snášela na padáku. "Vítejte doma," napsala na Twitteru ruská vesmírná agentura společnost Roskosmos. Posádce se podle ní po několikahodinovém letu vede dobře. Kapsle přistála 148 kilometrů jihovýchodně od města Žezkazgan a kromě filmařů v ní byl i kosmonaut Novickij, který pracoval na ISS od dubna. K místu přistání se vydal i šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin.

Zdroj: ČTK
16. 10. 2021 21:50

V Itálii začala lyžařská sezóna. Lyžaři musejí mít covidový pas

V Itálii dnes začala zimní lyžařská sezona. Jako první zprovoznilo své vleky alpské středisko Breuil - Cervinia, které má sjezdovky na italské i švýcarské straně Alp, napsal deník La Repubblica. Loňskou zimní sezonu silně poznamenala epidemie covidu-19. I letos lyžaři musí dodržovat celou řadu opatření.

Podle stávajících pravidel se při vstupu do areálu musí návštěvníci prokázat covidovým pasem. Ten získají, pokud jsou naočkovaní alespoň první dávkou vakcíny proti covidu-19, mají negativní test či se uzdravili maximálně před šesti měsíci z nemoci covid-19. V areálu musí mít lyžaři také nasazenou roušku či respirátor.

Podle šéfa střediska Herberta Tovagliariho byl zájem o lyžování dnes dosti vysoký. Covidové certifikáty kontrolovali zaměstnanci ručně, fronty však nebyly moc dlouhé. V příštích týdnech chce provozovatel nainstalovat automatizovanou kontrolu certifikátů, která by odbavení měla urychlit. Systém by měl být připravený do Vánoc, kdy se do hor obvykle vypraví velký počet lidí.

Loňská zimní sezona v mnoha alpských střediscích v Itálii prakticky neodstartovala. Po dlouhou dobu platil vládní zákaz provozu vleků i cestování mezi regiony. Tehdejší kabinet premiéra Giuseppa Conteho pak provozovatelé areálů kritizovali za to, že datum spuštění vleků opakovaně odkládal. Někdy se tak stalo jen několik málo dnů před plánovaným startem. Vleky a lanovky se nakonec mohly rozjet až pozdě na jaře. Některé areály pak nabízely na ledovcích takzvané letní lyžování.

Provozovatelé lyžařských areálů však letos mají naději na lepší sezonu také díky vývoji epidemie covidu-19. Podle Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) je většina severoitalských regionů v nejnižším, zeleném, stupni rizika. Jedinou výjimkou je Benátsko, kde leží například Cortina d´Ampezzo, které je ve středním, oranžovém, stupni rizika. I tam by se ale vleky měly rozjet, až to počasí umožní.

16. 10. 2021 11:07

Policie našla v Albánii čtyři mrtvé Rusy. Udusili se v hotelové sauně

V letovisku na západě Albánie zemřeli čtyři ruští turisté. Podle policie se udusili v pátek večer v hotelové sauně ve vesnici Qerret.

Další podrobnosti policisté neposkytli. Uvedli, že případ stále vyšetřují. Vyslechnuti byli všichni zaměstnanci hotelu. Vzhledem ke shodnému příjmení vyšetřovatelé soudí, že všichni mrtví byli příbuzní.

Mrtví Rusové byli ve věku 31 až 60 let a patřili k větší skupině. V pětihvězdičkovém hotelu, který leží asi 50 kilometrů západně od albánské metropole Tirany, byla ubytovaná na týden.

Albánie má přes 400 kilometrů dlouhé pobřeží a cestovní ruch se stává v této malé balkánské zemi důležitým odvětvím, připomíná Reuters.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Aktualizováno 15. 10. 2021 21:10

V Libanonu zatkli v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí

V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom v pátek tamní média. Čtvrteční násilí si vyžádalo životy sedmi lidí a desítky zraněných. Dnes se v zemi neotevřely školy, banky ani vládní budovy, držel se smutek a konaly se pohřby obětí.

V části hlavního města, které ve čtvrtek připomínalo válečnou zónu, na bezpečnost dohlíželi vojáci.

Násilnosti v Bejrútu propukly ve čtvrtek při protestu svolaném šíitskými hnutími Hizballáh a Amal, která požadují odvolání soudce Tárika Bitára, jenž vyšetřuje loňskou ničivou explozi v bejrútském přístavu. Výbuch téměř tří tisíc tun špatně uskladněného dusičnanu amonného zabil přes 200 lidí a více než 6000 dalších zranil. Mnozí Libanonci explozi považují za další důsledek nedbalosti a korupce mezi vysokými politiky. Hizballáh a Amal soudce Bitára viní z podjatosti.

Mnozí z účastníků čtvrtečního protestu byli ozbrojeni. Kdo začal střílet, není jasné. Konfrontace nicméně vyústila v několik hodin trvající přestřelky v místě, které bylo za občanské války v letech 1975 až 1990 frontovou linií oddělující muslimské a křesťanské části Bejrútu. Čtvrteční události mnohým konflikt připomněly a představují další ránu pro zemi, která se již několik let potýká s devastující ekonomickou krizí provázenou hyperinflací, rostoucí chudobou a nezaměstnaností i častými výpadky proudu.

Zdroj: ČTK
15. 10. 2021 20:54

Tělo oběti z německých povodní se našlo v 300 kilometrů vzdáleném nizozemském Rotterdamu

Tělo ženy pohřešované po dramatických záplavách, které zasáhly západ Německa v červenci, bylo nyní nalezeno až v nizozemském přístavním městě Rotterdam, více než 300 kilometrů po proudu řek Ahr a Rýn. Informovala o tom dnes německá policie.

Tělo se našlo už před několika týdny, řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Identifikaci oběti podle něj umožnila analýza DNA. Oběť patrně strhla rozvodněná řeka Ahr, která je přítokem Rýna. Jeho proud tělo pravděpodobně donesl až do ústí veletoku do Severního moře v Rotterdamu, který je největším evropským přístavem.

Záplavy v německých spolkových zemích Porýní-Falc a Severní Porýní-Vestfálsko si vyžádaly 182 mrtvých. Dva lidé jsou nadále nezvěstní.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2021 19:11

Biden požádá nejvyšší soud o zablokování texaského potratového zákona

Texas může nadále zakazovat ženám ve většině případů podstupovat potraty, rozhodl ve čtvrtek federální odvolací soud. Zamítl další pokus administrativy prezidenta Joea Bidena zrušit protipotratový zákon, který je nejpřísnější v celých Spojených státech. Federální vláda následně oznámila, že o opětovné zablokování zákona požádá Nejvyšší soud. Ten už jednou povolil vstup normy v platnost, ale nezabýval se její ústavností.

Republikánské vedení Texasu začátkem září zavedlo zákaz potratů od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství. V takto raném stadiu přitom značná část žen ještě neví, že jsou gravidní. Potrat nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Nové předpisy vedly k tomu, že Texasanky, jež se nechtějí stát matkami, se kvůli umělému přerušení těhotenství vydávají na kliniky za hranicemi státu.

V USA přitom podle platného výkladu ústavy ženy mají právo na interrupci až do okamžiku, kdy se plod stává životaschopným, což nastává po 20. týdnu.

"Doufáme, že ministerstvo spravedlnosti se rychle proti rozsudku odvolá k nejvyššímu soudu, aby ženy v Texasu znovu získaly možnost podstoupit potrat po šestém týdnu těhotenství," uvedla po rozhodnutí odvolacího soudu Brigitte Amiriová z Projektu pro reprodukční svobodu Americké unie občanských práv (ACLU).

Zdroj: ČTK
15. 10. 2021 18:03

Střelec ze střední školy v Parklandu se chystá přiznat k 17násobné vraždě

Nicolas Cruz, který v roce 2018 zastřelil 14 žáků a tři zaměstnance střední školy ve městě Parkland na Floridě, se chystá přiznat k 17násobné vraždě. Podle agentury AP to oznámili jeho právníci. Proces s Cruzem se tím posune do nové fáze, v níž bude nyní 23letý střelec usilovat o to, aby nedostal trest smrti a odešel jen z rozsudkem na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění.

Cruz uzná svou vinu bez jakýchkoliv dalších podmínek a prokuratura pro něj bude nadále požadovat rozsudek smrti. O jeho trestu nicméně rozhodne porota v soudním procesu, jehož začátek ještě nebyl naplánován.

Střelec se kromě toho přizná ještě k 17 pokusům o vraždu a k napadení strážného ve věznici, k němuž došlo asi devět měsíců poté, co byl zatčen.

Proces s Cruzem nabral značné zpoždění kvůli pandemii covidu-19 a také kvůli sporům mezi obžalobou a obhajobou ohledně toho, jaké důkazy lze předložit porotě. Mezi mnohými pozůstalými proto začala narůstat frustrace z toho, že případ ani po více než třech letech nespěje k rozuzlení, píše AP. Páteční oznámení nicméně kauzu výrazně posunulo.

Rozhodnutí Cruze přiznat vinu bylo nečekané, jelikož se počítalo s tím, že případ půjde k soudu. V příštích několika měsících měl začít výběr poroty a Cruz měl rovněž stanout příští týden před soudem kvůli útoku na strážce ve věznici. Střelec a jeho právníci již dříve nabízeli přiznání viny výměnou za doživotí, což ale prokuratura odmítala s tím, že čin tohoto formátu zasluhuje trest smrti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 15. 10. 2021 14:04

V Německu se formuje nová vláda. Trojice stran začne formální jednání

Lídři německých sociálních demokratů (SPD), liberálů (FDP) a Zelených se dohodli, že zahájí formální jednání o vytvoření společné koalice. Oznámili to po páteční schůzce. Německo tak necelé tři týdny po volbách udělalo další krok ke vzniku nové vlády.

"Jsme přesvědčeni, že budeme moci uzavřít ambiciózní a přijatelnou koaliční smlouvu," uvedly strany ve společném prohlášení, které vydaly po ukončení sondážních rozhovorů.

Kandidát SPD na kancléře Olaf Scholz si nedávno pochvaloval, že sondážní rozhovory se nesly v dobré a konstruktivní atmosféře a že bude možné splnit předsevzetí, že ještě před Vánocemi vznikne společná vláda SPD, FDP a Zelených.

Zdroj: ČTK