vězení

Nejvyšší žalobce podal dovolání v neprospěch dozorců z litoměřické věznice

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nesouhlasí s tím, aby případ zbití vězně v Litoměřicích skončil jen jako kázeňský přestupek. Podal dovolání v neprospěch dvou dozorců litoměřické věznice. Bili muže z Lotyšska i poté, co ležel spoutaný na podlaze výtahu a nepředstavoval pro ně hrozbu. Dovolání je dostupné na webu veřejné žaloby. Nejvyšší soud podnět obdržel v červnu, zatím podle databáze InfoSoud nerozhodnul.

"O překročení pomyslné hranice mezi trestným činem a kázeňským přestupkem hovoří zejména intenzita útoku, charakter bezdůvodně použitého nástroje a četnost ran, směřujících nejen proti trupu, ale mj. i do citlivé oblasti hlavy," stojí v dovolání. Dozorci uštědřili Lotyšovi nejméně 12 ran gumovým obuškem.

Podle Stříže dozorce neomlouvá to, že situace byla emočně vypjatá. Lotyš měl před tím konflikt s jiným dozorcem. Při jízdě výtahem se prý snažil kopáním rozpohybovat kabinu.

"Jestliže se sami rozhodli pro výkon povolání příslušníků bezpečnostních sborů, pak v rámci takového rozhodnutí museli být připraveni na to, že v jejich profesionálních pracovních podmínkách k takovým situacím může běžně docházet," míní Stříž. Šlo podle něj o zkušené dozorce, kteří znali předpisy.

Zdroj: ČTK

Lobbista Janoušek požádal o podmínečné propuštění z vězení

Odsouzený lobbista Roman Janoušek požádal o podmínečné propuštění z vězení, kde si odpykává trest 4,5 roku vězení za to, že v roce 2012 opilý srazil autem ženu v pražské Michli. Informovala o tom ve čtvrtek Česká televize. Janoušek k trestu nastoupil v listopadu 2014, od března 2016 byl ale ze zdravotních důvodů na svobodě. Do výkonu trestu Janoušek znovu nastoupil loni v červenci.

O případném propuštění má podle ČT rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6. Lobbistovi uplyne tento měsíc polovina trestu.

Opilý lobbista v roce 2012 v Praze srazil autem ženu, kterou tak vážně zranil. Byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Výkon trestu opakovaně přerušoval ze zdravotních důvodů. Lékařské posudky uváděly, že Janoušek trpí nevyléčitelnou nemocí a při chůzi se musí opírat o francouzskou hůl. Po operaci mozku má podle lékařů v hlavě implantát, který by se pohybem mohl uvolnit a Janouška tak zabít.

Zdroj: ČTK

Navalnyj neuspěl s odvoláním, bude převezen do zařízení s přísnějším režimem

Moskevský městský soud dnes zamítl odvolání kritika Kremlu, opozičního politika Alexeje Navalného, proti jeho březnovému odsouzení na devět let do vězení za podvod a pohrdání soudem, oznámily tiskové agentury. Navalnyj vinu odmítá a své uvěznění přičítá režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, který u soudu označil za nepřítele, zrádce a vraha ruského lidu. Rozhodnutí soudu odsoudil americký ministr zahraničí Antony Blinken, ukazuje podle něj to, že Rusko chce potlačit jakoukoliv opozici v zemi.

Odvolání obhajoby se nevyhovuje, rozsudek soudu první instance platí beze změny, ohlásil verdikt soudce. Rozsudek tím vstoupil v platnost a Navalnyj bude převezen z nápravného zařízení v Pokrovu ve Vladimirské oblasti do vězení s přísnějším režimem, napsala agentura TASS. Pokrovské vězení se nachází asi 100 kilometrů od Moskvy.

Obhajoba žádala zrušení verdiktu a argumentovala tím, že vina jejího klienta nebyla prokázána. Prokurátorka naopak navrhla ponechat březnový rozsudek v původním znění. Obhajoba podle agentury Interfax ohlásila, že rozhodnutí odvolacího soudu napadne. "Samozřejmě, že to napadneme," řekl advokát Vadim Kobzev.

Nynější rozhodnutí podle listu Kommersant znamená, že Navalnyj by měl vyjít z vězení na svobodu v roce 2031. Sám opozičník dříve poznamenal, že "čísla jsou bezvýznamná", ale že "žába na ropném potrubí", tedy Putinův režim, se sama od sebe nezhroutí.

Zdroj: ČTK

Soud potvrdil ženě 18 let a devět měsíců vězení za vraždu matky a dvouleté dcery

Odvolací soud ve středu potvrdil 18 let a 9 měsíců vězení ženě z Českých Budějovic, která loni ubodala svou matku a dvouletou dceru. Obžalovaná usilovala o nižší trest i o zařazení do mírnějšího typu věznice. Podle soudu to ale nebylo možné vzhledem k závažnosti spáchaného skutku. Rozsudek je pravomocný.

Rodinná tragédie se stala 24. července 2021 v sídlištním bytě, který žena sdílela s osmasedmdesátiletou matkou a s dítětem. Dvojnásobné vraždě předcházela prudká hádka. Matka totiž nechtěla své dceři dovolit, aby se s její vnučkou přestěhovala k otci dítěte. Chtěla, aby vnučku zanechala v její péči, a o své dceři opakovala, že se o dítě nedokáže postarat.

Soudní znalci u sedmatřicetileté, nikdy netrestané ženy neshledali duševní chorobu. Nikdy se neprojevovala jako násilnice, v době činu nebyla pod vlivem alkoholu ani drog. Vedla spořádaný život, studovala, pracovala v muzeu. Experti uvedli, že se v ní zřejmě nahromadila agrese a že její následné počínání bylo důsledkem silného afektu a akutní reakcí na stres. Matku a dceru napadla čtyřmi kuchyňskými noži. Útočila na obličej, krk, hrudník i břicho. Matce navíc zasadila i 34 ran do zad. Obě napadené vykrvácely.

Zdroj: ČTK

Někdejší britský občan a člen IS dostal v USA doživotní trest za terorismus

Bývalý britský občan Alexanda Kotey ze skupiny přezdívané The Beatles dostal u soudu ve Spojených státech doživotní trest za činnost v teroristické organizaci Islámský stát. Loni v září se osmatřicetiletý Kotey přiznal k osmi trestným činům včetně únosů a stínání hlav rukojmích v Sýrii, informoval zpravodajský web stanice BBC.

Soudce Thomas Selby Ellis popsal Koteyho jednání jako "ohavné, násilné a nelidské". O jeho obětech soudce hovořil jako o "vojácích dobra".

"Země oslavují hrdiny a my bychom měli oslavovat tyto osoby, které prokázaly odvahu, cílevědomost a soucit za těch nejtěžších okolností," řekl na adresu obětí soudce Ellis.

Odsouzený podle BBC po vynesení výše trestu neprojevil žádné emoce.

Čtyřčlenná skupina radikálních příslušníků IS, jejíž byl Alexanda Kotey součástí, stojí za vraždami západních novinářů včetně Američanů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa, humanitárních pracovníků Kayly Muellerové a Petera Kassiga a syrských vojáků z let 2014 a 2015. Kvůli britským přízvukům se skupině radikálů přezdívalo podle slavné britské kapely The Beatles.

Zdroj: ČTK

Turecký filantrop Kavala, který strávil posledních pět let ve vazbě, dostal doživotí

Soud v Istanbulu v pondělí poslal na doživotí do vězení tureckého filantropa a aktivistu Osmana Kavalu. Shledal ho vinným z účasti na pokusu svrhnout vládu. Kavala byl ve vazbě od podzimu 2017, což kritizovaly mezinárodní instituce. Ty také vyjádřily pochybnosti, zda soudy a obžaloba jednají nezávisle na vládní moci. Kvůli případu Turecku hrozí pozastavení členství v Radě Evropy. Kavala vinu dlouhodobě odmítá.

Podle obžaloby se Kavala pokoušel svrhnout vládu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana financováním protivládních protestů v roce 2013 a účastí na neúspěšném pokusu o vojenský převrat v roce 2016. Soud ho ale zbavil obžaloby z rozvědné činnosti. Ve stejném procesu si tresty až 18 let vězení vyslechlo dalších sedm obžalovaných.

Kavalovi advokáti jsou přesvědčeni, že stíhání bylo motivované politicky a že obžalobě se nepodařilo shromáždit důkazy pro svá tvrzení.

Zdroj: ČTK

Pirátští europoslanci vyzvali Johnsona, aby nevydával Assange do USA

Trojice českých pirátských europoslanců společně se svým německým kolegou v pátek vyzvala britského premiéra Borise Johnsona, aby nevydával zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange do Spojených států, kde je stíhán mimo jiné za špionáž. Politici české vládní strany soudí, že Assangeovi hrozí v USA smrt a že by jeho případ mohl využít ruský prezident Vladimir Putin ke zpochybnění důvěryhodnosti západních demokracií.

Vydání muže, který zveřejnil americké tajné vládní dokumenty o amerických vojenských misích v Afghánistánu a v Iráku, ve středu povolil londýnský soud. Konečné slovo má nyní britské ministerstvo vnitra, jehož rozhodnutí se může pokusit ovlivnit i sám Assange.

"Demokracie chrání novináře, vydavatele i whistleblowery, aby mohli zveřejňovat informace, jež nesou veřejný zájem," píší europoslanci v dopise britskému premiérovi. Assange podle nich zprostředkoval lidem informace, které neměly být utajovány. Jejich tajení podle pirátských europoslanců není vlastní demokratickým, ale autoritářským režimům.

Europoslanci uznávají, že zveřejnění informací o amerických vojenských aktivitách posloužilo Putinově propagandě, Assangeovo vydání by k tomu však podle nich vedlo rovněž. Rozdíl však vidí v tom, že nyní by se tak stalo bez naplnění veřejného zájmu. "Pokud někdo označoval Assange jako 'užitečného idiota Kremlu', dnes hrozí, že se takovými 'užitečnými idioty Kremlu' stanou sama britská a americká administrativa," varuje kvarteto pirátských politiků.

Zdroj: ČTK

Soud poslal na pět let do vězení matku, která odhodila kojence do Labe

Matka a její partner podle obžaloby hodili mrtvého kojence do řeky u Hořína na Mělnicku. Za usmrcení z nedbalosti a šíření poplašné zprávy soud ženě uložil pět let vězení, muži 18 měsíců, na konci března nabyl rozsudek právní moci, informoval v úterý mělnický policejní mluvčí Pavel Truxa.

Třiadvacetiletá matka 29. května 2020 policii nejprve nahlásila únos dítěte v kočárku, zatímco, jak řekla, usnula v parku. Následovala rozsáhlá pátrací akce, do které se zapojily desítky policistů, hasičů a dalších dobrovolníků. "Legendou o únosu kojence chtěla matka se svým partnerem zastřít jeho úmrtí, ke kterému došlo již o několik dní dříve. Těla dítěte se pak zbavili tak, že ho zabalené v batohu vhodili do řeky," uvedl Truxa.

Tělo čtyřměsíčního miminka nalezli policisté druhý den pátrací akce. Bylo v Labi, matka jej předtím podle policie zatížila kameny. Pitva následně ukázala, že dítě nezemřelo násilnou smrtí.

Zdroj: ČTK

Tempel po státu požaduje za stíhání a čas strávený ve vězení 97 milionů korun

Robert Tempel, který byl po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu propuštěn loni v říjnu z vězení, požaduje po státu odškodnění 97 milionů korun za stíhání a čas strávený ve vězení. Informaci potvrdil jeho advokát Jakub Kříž. Zproštěn obžaloby z vraždy byl Tempel pro nedostatek důkazů po zásazích Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku a českého Ústavního soudu. Ve věznicích strávil zhruba 20 let.

Dvojnásobná vražda, za niž byl Tempel potrestán, se stala na lesním parkovišti u Hruškové na Sokolovsku. Tempel tam podle zrušeného rozsudku předal své oběti 400 tisíc korun za auto, které si údajně chtěl koupit. Následně prý muže zastřelil a zasáhl podle obžaloby i druhého muže a poté jej bil do hlavy železnou tyčí s kusem betonu a montážním klíčem. Obě těla podle názoru obžaloby následující den zakopal na Chebsku.

Zdroj: ČTK

Saúdská Arábie propustila po deseti letech blogera Badávího

Saúdskoarabské úřady propustily blogera Raífa Badávího, který strávil deset let za mřížemi za urážku islámu. Agentuře AFP to potvrdila jeho manželka. Badáví byl odsouzen k deseti letům vězení a 1000 ran bičem za to, že vyzýval ke konci vlivu náboženství na veřejný život v Saúdské Arábii. V roce 2015 mu Evropský parlament udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení.

"Raíf mi volal, je na svobodě," řekla agentuře AFP manželka aktivisty Insáfa, která uprchla s dětmi ze Saúdské Arábie do Kanady, a dlouhé roky usilovala o propuštění svého muže. Propuštění agentuře potvrdil i nejmenovaný zdroj ze saúdskoarabských bezpečnostních sil. "Propustili ho dnes," uvedl.

Badáví je zakladatelem internetové stránky Free Saudi Liberals. V roce 2012 byl zatčen kvůli údajné urážce islámu na svém webu a kvůli odpadlictví od víry. Později ho odsoudili k desetiletému trestu vězení, 1000 ranám bičem a pokutě. Prvních 50 ran bičem dostal v roce 2015, po mezinárodních protestech ale úřady zbytek trestu odložily.

Zdroj: ČTK
Pokračovat