Archiv: regiony

Dálnici D1 na Benešovsku uzavřela nehoda dvou kamionů

Na dálnici D1 na Benešovsku se ve středu večer srazily dva kamiony, policie má zprávy o dvou zraněných. Směr na Brno je neprůjezdný, řekla policejní mluvčí Monika Schindlová.

Nehoda se stala před 20:00 na 73. kilometru ve směru na Brno. Jeden kamion narazil do druhého zezadu. Před místem nehody se vytvořila kolona. "Dálnice bude uzavřená minimálně hodinu," uvedla Schindlová před 20:30.

Zdroj: ČTK

Za napadení ženy v Chebu dostane 17,5 roku vězení. Zřejmě útočil na objednávku

Recidivista Georgi Dimitrov si za to, že loni v létě napadl a oloupil ženu v Chebu, odpyká 17,5 roku ve vězení. Trest za pokus o vraždu muži v úrtý potvrdil pražský vrchní soud. Dimitrov ženu tloukl pravděpodobně klackem. Přestal až ve chvíli, kdy si myslel, že je mrtvá. U soud tvrdil, že ji nepřepadl kvůli tomu, aby ji oloupil. Dostal prý za její napadení zaplaceno. Zavraždit ji podle své výpovědi nechtěl.

"Obžalovaný zaútočil zákeřně, zezadu a velmi razantně. Navíc byl za podobné jednání již odsouzen," uvedl předseda senátu Jiří Lněnička. Odůvodnil tak, proč zamítl Dimitrovovo odvolání. Podle soudce trest není nepřiměřeně přísný. "Možnost nápravy je hodnocena vysloveně negativně," uvedl Lněnička. Soud muže zároveň na deset let vyhostil z České republiky.

Událost se odehrála loni 18. června ve večerních hodinách. Bulhar Dimitrov ženu nejprve sledoval, krátce před půlnocí na ni zaútočil. Silně ji uhodil tupým předmětem, pravděpodobně kusem dřeva, a snažil se jí sebrat batoh ze zad. Žena začala utíkat, cizinec ji však dohonil. Ještě několikrát ji udeřil a přestal až ve chvíli, kdy si sundala batoh, vyndala mobilní telefon a lehla si na zem. Předstírala, že je mrtvá. Dimitrov sebral ženě 12.000 korun, které si nesla v zavazadle na zaplacení chemoterapie.

Zdroj: ČTK

Pokuta sedm milionů pro Liberecký kraj platí, potvrdil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj potvrdil pokutu sedm milionů korun pro Liberecký kraj. Důvodem bylo podepsání smlouvy o dočasném zajištění veřejné dopravy na Českolipsku bez vyhlášení soutěže. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na internetových stránkách úřadu.

Rozhodnutí je ale pravomocné a kraj musí pokutu do dvou měsíců zaplatit. Úřad pokutu uložil příkazem na jaře, kraj proti příkazu podal odpor. V srpnu následovalo rozhodnutí prvního stupně ukládající pokutu a kraj reagoval podáním rozkladu. V něm argumentoval tím, že smlouvu uzavřel bez soutěže v mimořádné situaci, protože jinak hrozilo, že na Českolipsku přestane fungovat veřejná doprava. Minulá smlouva na provozování veřejné dopravy loni v polovině prosince končila.

Zdroj: ČTK

Jermanová chce být jen řadovou členkou kontrolního výboru, o vedení už neusiluje

Končící středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) chce být řadovou členkou kontrolního výboru. Původně chtěla být jeho předsedkyní, po vlně kritiky se ale rozhodla na funkci nekandidovat. Kdo z ANO ji nahradí, má být známo tento týden.

Její pravděpodobná nástupkyně ve funkci hejtmanky Petra Pecková (STAN) předpokládá, že se zvolením Jermanové do symbolicky odměňované funkce nebude mít nikdo problém. Poukázala na to, že končící hejtmanka je legitimně zvolenou zastupitelkou. Jermanová má od svého hnutí nominaci i do výboru regionální rady.

Placená funkce v čele kontrolního výboru podle nepsaných dohod náleží opozici, která na předsedkyni nejdříve navrhla Jermanovou. Zástupci budoucí koalice STAN, ODS, Pirátů a Spojenců pro Středočeský kraj to kritizovali a upozorňovali na to, že končící hejtmanka nemusí být zvolena. Jermanová poté oznámila, že na funkci nebude kandidovat.

Zdroj: ČTK

Na dálnici D8 u Litoměřic narazilo auto do mostu, zemřeli dva lidé

Na dálnici D8 na Litoměřicku zemřeli v noci na pondělí dva muži poté, co jejich osobní vůz vyjel z vozovky a narazil do mostu. Nehoda uzavřela dálnici ve směru na Ústí nad Labem zhruba na sedm hodin, informovala policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Nehoda se stala na 24. kilometru D8 asi hodinu po půlnoci. "Vozidlo BMW z nezjištěných příčin vyjelo podle prvotních zjištění mimo vozovku do travnatého svahu a odrazilo se do mostní konstrukce. Na místě zemřely dvě osoby, řidič a spolujezdec," uvedla mluvčí.

Policie z dálnice odklonila dopravu, provoz byl podle Hyšplerové obnoven krátce po 08:15.

Zdroj: ČTK

Končící Čunek podepsal za kraj smlouvu s pokutou 40 milionů korun

Končící hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) po říjnových krajských volbách, v nichž lidovce těsně porazilo hnutí ANO, podepsal podle serveru Česká justice dvě smlouvy s pražskou developerskou společností CZ 5, která provozuje poblíž plánované krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích obchodní galerii a chce expandovat. Firma má podle serveru za pozemky zaplatit 61 milionů korun. Čunek ve čtvrtek řekl, že cena je 50,6 milionu korun a jde o smlouvu o smlouvě budoucí.

Pokud by kraj smlouvu nedodržel a pozemky společnosti neprodal, zaplatí jí pokutu 40,5 milionu. Server Česká justice se odkázal na smluvní dokumenty zveřejněné na serveru Hlídač státu. Podle Čunka vše souviselo se snahou kraje scelit pozemky pro plánovanou nemocnici.

Zdroj: ČTK

Celníci na D2 zadrželi kamion, ve kterém bylo 48 migrantů. Rozpoznal je rentgen

Z kamionu na D2 na Břeclavsku policie vyvedla 48 migrantů, z toho 47 mužů. Jde o mladé lidi, pravděpodobně Syřany. Policie zjišťuje jejich totožnost. Mluvčí celníků Lada Temňáková uvedla, že šlo o obvyklou kontrolu kamionu. Celníci na D2 kontrolovali tahač s návěsem. "Má tureckou poznávací značku. Uvnitř byli dva řidiči, podle dokladů měli vézt dlaždice," sdělila mluvčí. 

Kamion celníci odstavili u Podivína, kolem 17:20 z něj lidé postupně za asistence celníků a policistů začali vycházet ven. Akce bude trvat několik desítek minut.

Policie nyní bude zjišťovat jejich totožnost, odkud jsou a kam jeli. Mluvčí policie Bohumil Malášek uvedl, že ještě nelze přesně říct, co s nimi bude dál. Mohou být například vráceni tam, odkud přijeli, mohou také požádat o azyl.

Celníci na jihu Moravy migranty zadrželi i v minulých měsících, šlo ale vždy o pár lidí. Naposledy koncem října poblíž hranice se Slovenskem zadrželi na polní cestě tři běžence. Žádný z nich neměl u sebe doklad totožnosti, kvůli dalšímu prověřování je převzala policie.

Zdroj: ČTK

Pro cestující zůstane 11 měsíců uzavřen výstup z metra Na Knížecí

Pro cestující v Praze zůstane ode dneška uzavřen výstup ze stanice metra B Anděl směrem Na Knížecí. Důvodem je oprava eskalátorů a vestibulu. Výluka potrvá předběžně asi 11 měsíců. Lidé budou moci vystupovat a nastupovat pouze ve směru ke křižovatce u Anděla. Náklady jsou odhadovány na asi 250 milionů korun. Podnik v minulosti již opravil vestibul a vyměnil eskalátory směrem ke křižovatce u Anděla a chystá opravy v dalších stanicích.

Zdroj: ČTK

Policie hledá svědka nehody se čtyřmi mrtvými na Pardubicku

Policie hledá svědka tragické srážky dodávky s kamionem, při níž v pátek odpoledne mezi Chvojencem a Holicemi na Pardubicku zemřeli čtyři lidé. Řidič dodávky zřejmě předjížděl jiné auto a v protisměru se čelně střetl s kamionem. Řidiče předjížděného auta nyní policie hledá.

Přihlásit se jí může na linku 158 nebo na telefonní číslo 725 871 031. Uvedla to mluvčí policie Lenka Vilímková. Letos je to zřejmě nehoda s nejvyšším počtem obětí.

Nehoda se stala na silnici I/35, která je hlavním tahem z východních Čech na Moravu. Dodávka jela od Holic ve směru na Chvojenec a Hradec Králové. Po srážce zahynuli v dodávce čtyři muži, další dva muži utrpěli zranění a záchranáři je převezli do nemocnice v Hradci Králové. Mezi mrtvými je i řidič dodávky. Řidiči kamionu se nic nestalo, alkohol ani požití drog u něj policisté nezjistili.

Zdroj: ČTK