Archiv: regiony

Mrazy na západě Čech nepolevují. V noci na dnešek na mnoha měřicích stanicích klesla teplota opět až k minus 20 stupňům Celsia

Mrazy na západě Čech nepolevují. V noci na dnešek na mnoha měřicích stanicích klesla teplota opět k minus 20 stupňům Celsia a někde i níže. Nejvíce mrzlo v Krušných horách, vyplývá z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. 

Asi nejnižší teploty naměřila stanice v Jelení na Karlovarsku, kde bylo před půlnocí až minus 25 stupňů Celsia. Teploty mezi minus 15 a minus 20 stupni byly i na dalších stanicích v Krušných horách.

Na šumavské Jezerní slati naměřili dnes meteorologové minus 24,2 stupně. Byla to nejnižší dnešní teplota v Jihočeském kraji. Na Horské Kvildě, Březníku či Rokytské slati bylo minus dvacet stupňů. Mrazy budou pokračovat do pondělí, pak by se mělo mírně oteplit. ČTK to dnes řekl Josef Slavík z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Zdroj: ČTK

Radní Zlínského kraje zrušili zakázku na projektanta nemocnice, o stavbě budou dále jednat

Radní Zlínského kraje v pondělí zrušili veřejnou zakázku na projektanta krajské nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. Novou nemocnici prosazoval bývalý hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), nové vedení kraje ale už dříve projekt kritizovalo a uložilo krajskému úřadu, aby nachystal materiál ke zrušení výběrového řízení. O samotném investičním záměru na novou krajskou nemocnici se bude dále jednat, uvedl hejtman Radim Holiš (ANO).

"Zrušením této veřejné zakázky ušetříme finanční prostředky na projekční práce ve výši 350 milionů korun bez DPH, které můžeme využít na jiné potřebné projekty a investice v našich čtyřech stávajících nemocnicích ve Zlíně, Uherském Hradišti, Kroměříži a Vsetíně. O samotném investičním záměru na novou krajskou nemocnici budeme dále jednat," uvedl Holiš. "O zrušení zakázky na projektanta jsme rozhodli po zvážení všech okolností a shodě Rady Zlínského kraje. Podrobně budeme o této záležitosti informovat na čtvrteční tiskové konferenci," řekl hejtman.

Zastupitelé stavbu nové nemocnice v minulém volebním období schválili, kraj pro ni vykoupil pozemky a připravil smlouvu s vítězem veřejné zakázky na projektanta, kterou však Čunek nepodepsal. Nové vedení kraje již po volbách avizovalo, že chce výběrové řízení zrušit, zrušením investičního záměru by se mělo podle programu zabývat zastupitelstvo za týden.

Zdroj: ČTK

Srážka nákladních vlaků na Zlínsku zastavila dopravu na koridoru

Srážka dvou nákladních vlaků na Zlínsku zastavila v noci na pátek dopravu na jednom z hlavních tuzemských železničních koridorů. Provoz mezi Tlumačovem a Otrokovicemi je přerušený, jezdí náhradní autobusy. Dva vozy jednoho z vlaků vykolejily, při srážce nikdo neutrpěl zranění, řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Dopoledne začaly odklízecí práce, Správa železnic odhadla opětovné zprovoznění trati na neděli.

Nehoda na trati 330 spojující Přerov s Břeclaví se stala okolo 1:30. Projíždějící nákladní vlak narazil do zadní části stojícího nákladního vlaku, jehož dva párové vozy následně vykolejily. Stojící souprava přepravovala osobní auta, jeden z vlaku vypadl. Podle mluvčí Správy železnic Nely Friebové se událost stala v době plánované výluky, kdy bylo vypnuto traťové i staniční zabezpečovací zařízení. 

Škody na místě mimořádné události byly podle Drápala vyčísleny na 31,1 milionu korun. Na nákladu stojícího vlaku, tedy přepravovaných osobních automobilech, je škoda 20 milionů korun, na vlacích 11 milionů korun a na trati 100 tisíc korun.

Zdroj: ČTK