pokuta

Evropská komise vyměřila za kartel pokutu 875 milionů eur čtyřem německým automobilkám

Evropská komise (EK) uložila čtyřem německých automobilkám pokutu 875 milionů eur (22,6 miliardy korun). Firmy Daimler, BMW, Volkswagen, Audi a Porsche podle komise vytvořily kartel, aby omezily vývoj a zavádění systémů kontroly emisí osobních aut. Daimler se ale pokutě vyhnul, protože na existenci nezákonné spolupráce upozornil.

Zdroj: ČTK

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK

Brněnský dohledový úřad dal kvůli krajským a senátním volbám pokuty 757 000 korun

Uřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí dosud uložil v souvislosti s loňskými krajskými a senátními volbami v ČR 45 pokut v celkové výši 757 000 korun. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí úřadu Luisa Divišová. Subjekty nepředložily nebo nezveřejnily zprávu o financování kampaně a nepředložily volební účetnictví. Úřad řešil 125 přestupků.

Krajské i senátní volby byly loni na podzim. "Kandidující subjekty mají povinnost zveřejnit a předložit tuto zprávu úřadu do 90 dnů od vyhlášení celkových výsledků voleb. V krajských volbách to bylo do 4. ledna a ve volbách senátních do 11. ledna," uvedl předseda úřadu Vojtěch Weis. Subjekty musejí zprávu o financování kampaně zveřejnit i na internetových stránkách.

Zdroj: ČTK

Obrana podala žalobu proti půlmiliardové pokutě za vojenské vrtulníky, už ji musela zaplatit

Ministerstvo obrany ve čtvrtek podalo správní žalobu proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli pokutě 550 milionů korun za zakázku na armádní vrtulníky, řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Obrana je stále přesvědčena, že její postup byl správný, a s pokutou nesouhlasí. Sankci, jejíž udělení bylo pravomocné, uhradilo minulý týden.

Podle rozhodnutí ÚOHS se ministerstvo dopustilo přestupku tím, že v rozporu se zákonem uzavřelo smlouvu na nákup víceúčelových armádních vrtulníků s vládou Spojených států dříve, než rozhodlo o námitkách italské společnosti Leonardo, která je výrobcem mimo jiné armádních vrtulníků. Rozhodnutí úřadu potvrdil na začátku dubna jeho předseda Petr Mlsna.

Ministerstvo se rozhodlo koupit 12 vojenských vrtulníků, které nahradí ve výzbroji české armády ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35. Českým vojákům je dodá americká firma Bell za 646 milionů dolarů. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) již dříve uvedl, že rozhodnutí ÚOHS může v důsledku zbrzdit modernizaci armády, protože připouští možnost, aby zakázku napadnul výrobce nebo obchodník, i když nebyl jejím přímým účastníkem. 

Zdroj: ČTK

Turecko pokutovalo majitele sociálních sítí. Porušili podle státu zákon, který lidskoprávní organizace označují za drakonický

Provozovatelé sociálních sítí, mezi nimi i Facebook, Twitter nebo YouTube, dostali v Turecku pokutu deset milionů lir (asi 27 milionů Kč) za porušování nového zákona o sociálních sítích. Ve středu to uvedla agentura Reuters. Zákon schválený v červenci umožňuje tureckým úřadům mazat obsah na sociálních sítích, zatímco dříve jen mohly blokovat přístup. Zákon od majitelů těchto platforem také vyžaduje, aby jmenovali místního zástupce, který by byl úřadům k dispozici.

Facebook podle listu Financial Times už dříve upozornil, že nové nařízení nebude respektovat. Organizace na ochranu lidských práv jeho rozhodnutí vítají, protože nový zákon považují za drakonický, podotýká Financial Times.

Zdroj: ČTK
Pokračovat