pokuta

Centrála proti organizovanému zločinu vyšetřuje vlajku mrtvého Putina na sídle vnitra

Národní centrála proti organizovanému zločinu se zabývá případem plachty s českou a ukrajinskou vlajkou spolu s portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina ve vaku na mrtvoly, která byla koncem října vyvěšena na budově ministerstva vnitra v Praze. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej v pondělí řekl České televizi, že útvar dostal oznámení, které v současnosti vyhodnocuje. Vyobrazení s vlajkami a Putinem se na sídle ministerstva objevilo u příležitosti státního svátku 28. října. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) vyvěšení díla hájil.

Případem se nejprve zabývala pražská policie, která ho ale předala centrále proti organizovanému zločinu. "Náš útvar přijal oznámení, které v současné době vyhodnocuje. Více informací nyní poskytovat nebudeme," potvrdil v pondělí televizi mluvčí centrály Ibehej.

Podle Deníku N šetřila pražská policie vyvěšení vlajky kvůli možnému porušení zákona o státních symbolech. Podle něj se státní vlajka vyvěšuje na čelní straně budovy, v tomto případě ale visela na zadní straně ministerstva. Ministr Rakušan serveru řekl, že podle předběžného právního názoru nešlo o protiprávní jednání a že případnou pokutu zaplatí.

Zdroj: ČTK

Soud v Polsku anuloval pokutu vyměřenou Gazpromu kvůli plynovodu Nord Stream 2

Polský soud anuloval pokutu přes 29 miliard zlotých (zhruba 150 miliard korun), kterou před dvěma lety polský antimonopolní úřad (UOKiK) vyměřil ruské plynárenské společnosti Gazprom za výstavbu plynovodu Nord Stream 2 bez jeho povolení. Úřad v pondělí nicméně oznámil, že se proti rozhodnutí soudu odvolá. Informovala o tom agentura PAP.

Soud zrušil i pokutu 234 milionů zlotých, kterou úřad před dvěma lety vyměřil pěti podnikům podílejícím se na financování projektu Nord Stream 2. "Rozhodnutí soudu nás překvapilo," uvedl šéf antimonopolního úřadu Tomasz Chróstny.

Plynovod Nord Stream 2 měl po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Dokončen byl v loňském roce, jeho zprovoznění však zabránil německý kancléř Olaf Scholz krátce předtím, než ruská vojska letos v únoru napadla Ukrajinu.

Zdroj: ČTK

Bývalému šéfovi brněnské kriminálky Machalovi udělil soud pokutu 100 tisíc korun

S peněžitým trestem 100 tisíc korun odešel v pondělí od Městského soudu v Brně bývalý vedoucí 1. oddělení hospodářské kriminality Městského ředitelství policie Brno Vladimír Machala, jenž od léta 2018 vyšetřoval podvody s obecními byty v Brně. Soud ho shledal vinným v tom, že předával neveřejné informace z trestního řízení někdejšímu šéfovi technického oddělení správy nemovitostí na radnici Brno-střed Petru Kosmákovi a dále že zmařil domovní prohlídku u bývalého starosty Rojetína Pavla Hubálka, jenž podle kriminalistů používal k přidělování bytů padělaná razítka městských úřadů a firmy, která nemovitosti v Brně spravuje.

Bez trestu odešla Machalova podřízená Jitka Broďáková. Využívala společně s Machalou zvláštní policejní fond na placení informátorů ve svůj prospěch. Šlo o 10 tisíc korun. Soudce tento čin předal k prošetření vnitřní policejní kontrole, aby zjistila, zda nejde o kázeňský přestupek.

Machalův obhájce se na místě odvolal a státní zástupkyně Petra Lastovecká podala stížnost proti rozhodnutí v bodě, který se týkal zneužití peněz. Ponechala si také lhůtu na případné odvolání.

Zdroj: ČTK

Stavbaři při opravě školky zazdili rorýse. Firma i město za to dostaly pokutu

Ústí nad Labem dostalo pokutu od České inspekce životního prostředí za zazdění rorýsů při rekonstrukci školky U Plavecké haly. Pokutu dostal také zhotovitel stavebních prací. Oba účastníci se proti rozhodnutí odvolali. Pokuta městu je 100 tisíc korun, řekla mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.

S ohledem na podaná odvolání bližší informace k případu zatím neposkytne inspekce ani radnice. Již dříve inspekce uvedla, že rozhodnutí o pokutě by se mohlo týkat porušení některých povinností vyplývajících ze zákona o ochraně přírody a krajiny. 

Případ se stal na začátku června 2021. Stavební firma zazdila 19 hnízd, ve kterých byla vajíčka nebo mláďata rorýsů, což je zvláště chráněný druh v kategorii ohrožený. Inspektoři se ihned začali případem zabývat. Majitel budovy, v níž hnízdí chráněné druhy ptáků, má povinnost stavební firmu na takovou věc upozornit. Rekonstrukce mateřské školy byla dokončena v závěru roku 2021.

Zdroj: ČTK

Za přelet dronu nad požárem v Českém Švýcarsku trest zatím nepadl, pokutu dostal pilot

Policie stále vyšetřuje nebezpečný přelet dronu nad požárem v národním parku České Švýcarsko. Totožnost člověka, který přístroj ovládal, zná. Další informace však policie podle mluvčí Elišky Kubíčkové nemůže s ohledem na pokračující prověřování říct. Mezitím, co se policie věnuje přeletu dronu, dostal od Úřadu pro civilní letectví pokutu pilot, který přiletěl se svým vrtulníkem na pomoc hasičům. Na místě z bambi vaku shazoval na plameny vodu. Proti příkazu ve výši 100 tisíc korun podal pilot Jiří Vlk odpor, uvedl ve středu.

Úřad pro civilní letectví argumentuje tím, že pilot neměl příslušná povolení. Bral však v úvahu i veřejný zájem a udělil pokutu na dolní hranici zákonné sazby, která může činit až pět milionů korun. 

Policie eviduje pouze jeden případ, kdy se člověk s dronem pokoušel natáčet během leteckého hašení rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku. Prověřuje, zda se nemohl dopustit trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti tím, že používal dron v době, kdy nad parkem létaly vrtulníky.

Úřad pro civilní letectví udělil sankci pouze Vlkovi, který do parku přiletěl pomáhat s hašením 26. července. "Letectví je oblastí, která je regulována celou řadou předpisů, které ale nemají byrokratický základ, ale jejich dodržování je požadováno s ohledem na bezpečnost," uvedl mluvčí úřadu Vítězslav Hezký. Letecké hašení je vysoce rizikovým druhem provozu, a proto je podle něj nezbytné být držitelem povolení, která jsou daná zákonem. "Daný pilot není držitelem takovýchto povolení, proto Úřad pro civilní letectví po zhodnocení míry rizika jeho konání přistoupil k udělení pokuty," doplnil.

Zdroj: ČTK

Babiš se podruhé omluvil za výroky o demonstrantech, zaplatil i pokutu

Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš se podruhé omluvil za své výroky o tom, že byli demonstranti na protestech z roku 2018 proti jeho vládě zaplacení. Dopis přišel Janě Filipové, která žalobu podala, ve středu. Tentokrát už Babiš nepřipojil žádný komentář. Zaplatil také pokutu 30 tisíc korun od exekutora. Informuje o tom server Seznam Zprávy.

Omluvit se za výroky o zaplacených demonstrantech nařídil Babišovi pravomocně pražský krajský soud letos v červenci. Filipové, které se demonstrací účastnila, pak poslal šéf ANO dopis se soudem nařízenou omluvou, kterou ale doprovázel další text. V něm Babiš napsal, že neměl v úmyslu ženu urazit, protože ji před začátkem sporu neznal. Uvedl také, že s rozhodnutím soudu nesouhlasí.

Podle advokáta Filipové takovým komentářem Babiš omluvu devalvoval. Filipová proto spolu s ním podala na expremiéra návrh na exekuci. Vyrozumění o jejím zahájení mu bylo doručeno minulý týden ve středu. Babiš proto Filipové poslal druhý dopis, tentokrát již bez dalších komentářů. "Je smutnou vizitkou bývalého premiéra Babiše, že nedokázal splnit rozhodnutí soudu hned napoprvé a řádnou omluvu na něm musel vymoci až exekutor," sdělila serveru Filipová.

Zdroj: ČTK

Google dostal v Indii pokutu téměř 2,8 milionu korun, zneužil dominantní postavení na trhu

V Indii vyměřili mateřské firmě Googlu pokutu 9,36 miliardy rupií (2,8 miliardy Kč). V úterý o tom rozhodl indický úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Společnost Alphabet podle něj zneužila dominantní postavení na trhu.

Úřad firmě nařídil, aby vývojářům aplikací umožnila používat v obchodě Google Play, kde jsou k dispozici bezplatné i placené aplikace, jakýkoli platební systém. Google podle úřadu vývojáře nutil, aby používali jeho platební systém.

Pro Alphabet je to v krátkém čase v Indii už druhá pokuta. Minulý týden úřad pro hospodářskou soutěž vyměřil firmě pokutu v přepočtu přes čtyři miliardy korun. Google podle něj zneužil svůj operační systém Android, aby posílil svou hlavní obchodní činnost, tedy online vyhledávání.

Zdroj: ČTK

Druhá rekordní pokuta za znečišťování ovzduší pro francouzskou vládu

Francouzská Státní rada, která slouží mimo jiné jako nejvyšší soud pro správní záležitosti, nařídila státu zaplatit dvě nové pokuty, každou za deset milionů eur, tedy asi zhruba 245 milionů korun. Jsou za to, že stát nezlepšil kvalitu ovzduší ve velkých městech. Vláda už loni dostala pokutu deset milionů eur za to, že se jí nepodařilo dostát závazkům ohledně snížení znečištění vzduchu v některých částech země, připomněly tiskové agentury.

"Opatření přijatá státem dodnes nezaručují, že se kvalita ovzduší zlepší natolik, aby byly co nejrychleji dodrženy limity znečištění," uvedla Státní rada. Peníze podle ní půjdou ekologickým skupinám, které podaly žalobu.

Státní rada také uvedla, že navzdory určitému zlepšení zůstávají čtyři oblasti obzvláště rizikové. Je to Toulouse, Paříž, Lyon a Aix-Marseille.

Zdroj: ČTK

Googlu hrozí antimonopolní řízení EU a pokuta přes jednu miliardu eur

Společnost Google by mohla v příštím roce čelit antimonopolnímu řízení EU kvůli podnikání v digitální reklamě. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. Americkému internetovému gigantu podle nich hrozí pokuta vyšší než jedna miliarda eur (přes 24,6 miliardy korun). Evropská komise i Google se k věci odmítly vyjádřit.

Evropská komise zahájila loni v červnu vyšetřování reklamních technologií Googlu. Obává se, že americký technologický gigant může získávat nespravedlivou výhodu oproti konkurentům a inzerentům.

Společnost Google se následně snažila o urovnání případu, ale ústupky byly malé a velmi předběžné, uvedl jeden ze zdrojů. Evropská unie americké firmě za posledních deset let uložila antimonopolní pokuty úhrnem přes osm miliard.

Evropská komise patrně obvinění vydá počátkem příštího roku, uvedl jeden ze zdrojů. Termín se podle něj ještě může změnit. Google by mohl obvinění odvrátit tím, že nabídne další ústupky.

Zdroj: ČTK

Británie chce pokutovat TikTok kvůli nedostatečné ochraně soukromí dětí

Aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok by mohla v Británii dostat pokutu 27 milionů liber (zhruba 740 milionů Kč) kvůli nedostatečné ochraně soukromí dětských uživatelů. Informoval o tom britský úřad na ochranu osobních údajů (ICO). Podle úřadu je možné, že aplikace zpracovávala data o uživatelích mladších než 13 let bez potřebného souhlasu rodičů. Majitelem TikToku je čínská společnost ByteDance.

"TikTok by mohl čelit pokutě 27 milionů liber poté, co vyšetřování ICO zjistilo, že tato firma možná porušila britský zákon o ochraně údajů," uvedl úřad ve zprávě. Dodal, že firmě zaslal právní dokument, který předchází vyměření pokuty. Upozornil, že před přijetím konečného rozhodnutí posoudí veškerá vyjádření podniku.

V nynější fázi podle úřadu stále není jisté, že firma zákon porušila a že dostane pokutu. Aplikace TikTok podle agentury AP uvedla, že s předběžnými závěry úřadu nesouhlasí a že mu hodlá předložit oficiální reakci.

"Všichni usilujeme o to, aby děti mohly poznávat digitální svět, ale s řádnou ochranou osobních údajů," uvedl šéf úřadu John Edwards. "Podniky poskytující digitální služby mají zákonnou povinnost tuto ochranu zajistit. Podle našeho předběžného názoru však TikTok tento požadavek nesplnil," dodal.

Zdroj: ČTK

Soud uložil Metrostavu pokutu 35 milionů korun, hrozí mu i vyřazení z veřejných zakázek

Krajský soud v Hradci Králové uznal vinu firem Metrostav, Metrostav Infrastructure a Ivana Fišáka v kauze machinací při modernizaci Hotelu Bohemia Chrudim. Od souhrnného trestu pro dceřinou společnost Metrostav Infrastructure upustil, podle soudu již obžalovaná byla dostatečně potrestána v předchozích rozhodnutích soudů.

Všechny tři obžalované soud uznal vinnými z pokusu zločinu poškození finančních zájmů Evropské unie a z pokusu zločinu dotačního podvodu, sdělili ve čtvrtek zástupci krajského soudu. Do Hradce Králové vrátil část kauzy Vrchní soud, který ve věci rozhodl letos v březnu. Krajský soud v kauze rozhodoval počtvrté. Rozsudek krajského soudu není pravomocný, na místě se proti němu odvolal státní zástupce, obhájci obžalovaných si ponechali lhůtu k podání opravného prostředku.

Fišák dostal trest tři roky vězení s podmínkou na pět let a k tomu peněžitý trest 200 tisíc korun. Firmu Metrostav soud potrestal peněžitým trestem 35 milionů korun a zákazem plnění veřejných zakázek nebo účasti ve veřejné soutěži na dobu tří let. V případě nabytí právní moci rozsudku musí Metrostav v médiích zveřejnit informace o části kauzy, která se ho týká. Od potrestání dceřiné společnosti Metrostav Infrastructure, která vznikla až po začátku trestní kauzy, krajský soud upustil.

Zdroj: ČTK

Soud potvrdil pokuty za 1,79 milionu pro sedm zdravotních pojišťoven

Nejvyšší správní soud definitivně potvrdil pokuty v celkové výši 1,79 milionu korun pro sedm zdravotních pojišťoven, které jim uložil v roce 2019 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na internetových stránkách soudu. Pojišťovny pokuty dostaly za chyby v zakázkách na dodávku očkovacích látek v letech 2018 až 2021.

Pokuty dostaly Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna, Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví, Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna, Vojenská zdravotní pojišťovna České republiky, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky a Zaměstnanecká pojišťovna Škoda.

Zdroj: ČTK

Brněnská Úrazová nemocnice dostala pokutu 300 tisíc korun za dohody na dodávky léků

Brněnská Úrazová nemocnice, kterou provozuje město, dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 300 tisíc korun za rámcové dohody na dodávky léků s Fakultní nemocnicí u svaté Anny v Brně. Původně byla pokuta 450 tisíc korun, nemocnice ale podala rozklad a předseda ÚOHS Petr Mlsna ji svým rozhodnutím snížil. Pokuta je pravomocná a nemocnice ji musí zaplatit. 

"Nemocnice uzavřela bez zadávacího řízení čtyři rámcové dohody k zajištění dodávek léčivých přípravků a zdravotnických prostředků od dodavatele Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně s tím, že se jedná o tzv. horizontální spolupráci. Podle Úřadu však nebyly zákonné podmínky horizontální spolupráce splněny," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Uzavřené dohody pokrývaly období prosince 2019, ledna 2020, února 2020 a dobu neurčitou od března 2020. Takzvanou formu horizontální spolupráce lze použít v případě, že dva zadavatelé veřejných zakázek spolupracují na dosažení společného cíle, kterým je zajišťování veřejných potřeb. To se ale v tomto případě nestalo, což potvrdil i Petr Mlsna ve svém rozhodnutí.

 

Zdroj: ČTK

Instagram dostal v Irsku pokutu 405 milionů eur za špatné nakládání s daty

Americká sociální síť Instagram, která patří společnosti Meta, dostala v Irsku pokutu 405 milionů eur, tedy necelých deset miliard korun, oznámila tamní Komise pro ochranu dat. Ta vyšetřovala, jak platforma nakládá s osobními údaji teenagerů.

Jedná se o druhou nejvyšší pokutu udělenou podle přísných pravidel Evropské unie pro ochranu osobních údajů. Loni v zemích Evropské unie dostal dosud nejvyšší pokutu 746 milionů eur, tedy v přepočtu 8,3 miliardykorun americký internetový prodejce Amazon za předávání osobních údajů v rozporu s pravidly jejich ochrany.

Vyšetřování irské Komise pro ochranu dat, která je v Evropské unii hlavním regulátorem firmy Meta, se soustředilo na to, jak Instagram odhalil osobní údaje uživatelů ve věku 13 až 17 let, včetně e-mailových adres a telefonních čísel. Minimální věk uživatelů sítě Instagram je 13 let.

Společnost Meta uvedla, že pokuta se týká starých nastavení, které před více než rokem aktualizovala. S peněžitým postihem nesouhlasí a hodlá se proti němu odvolat.

Zdroj: ČTK
Pokračovat