odškodnění

Soud vyhověl zastupitelům, žádali odškodnění za zveřejněná majetková oznámení

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnostem 43 zastupitelů, kteří žádali odškodnění a omluvu za neomezené zpřístupňování jejich majetkových oznámení v části roku 2020. Soudy musí o nárocích rozhodovat znovu. Jednotliví zastupitelé žádali částky do 50 tisíc korun. ÚS se ve spojeném řízení zabýval 27 stížnostmi 43 lidí, kteří působili jako neuvolnění funkcionáři různých obcí, za svou práci tedy nepobírali plný plat. Podle úterního nálezu ministerstvo spravedlnosti ponechávalo majetková oznámení plošně zpřístupněná déle, než mělo.

"Považujeme to za důležité vítězství obecních zastupitelů, jejichž ústavní právo na ochranu soukromí bylo plošným zveřejňováním jejich osobních údajů porušováno. Rozhodnutí ÚS otevírá pro stovky zastupitelů cestu, aby se domohli omluvy a spravedlivého odškodnění," uvedla v reakci předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR Eliška Olšáková.

"Není to boj těch komunálních politiků o nějaké zadostiučinění. Je to boj o princip, který se v budoucnu může dotknout každého z nás. Domníváme se, že státní orgány, pokud udělaly chybu, musí přijmout zodpovědnost," řekla novinářům advokátka Lucie Tycová Rambousková.

Zdroj: ČTK

Konspirační teoretik Alex Jones musí zaplatit téměř miliardu dolarů na odškodném

Americký konspirační teoretik Alex Jones musí zaplatit nejméně 965 milionů dolarů (asi 24,4 miliardy korun) pozůstalým po obětech masové střelby na základní škole v americkém státě Connecticut v roce 2012, rozhodl soud. Jones nepravdivě tvrdil, že oběti střelby byli herci, kteří tragédii zinscenovali, píše agentura Reuters.

Při střelbě na základní škole Sandy Hook dvacetiletý Adam Lanza zabil 20 dětí a šest dospělých. Jones po útoku na školu prostřednictvím svých mediálních kanálů vytrvale přiživoval konspirační teorii, že střelba s 26 oběťmi byla zinscenovaná ve snaze regulovat držení zbraní a že rodiče zabitých dětí jsou "krizoví herci".

Rodiny deseti obětí jej později zažalovaly za pomluvu a soudy ve dvou amerických státech loni rozhodly, že Jones ve věci nese právní odpovědnost. To připravilo půdu pro sérii procesů. Soudní porota v Texasu už v srpnu rozhodla, že Jones má zaplatit 49,3 milionu USD (asi 1,25 miliardy korun).

Zdroj: ČTK

Vydavatel Blesku mu musí zaplatit herci Kaiserovi 400 tisíc korun

Vydavatelství Czech News Center (CNC) musí zaplatit 400 tisíc korun herci Oldřichu Kaiserovi za nepravdivou informaci deníku Blesk o jeho příbuzenském vztahu s československým komunistickým prezidentem Antonínem Zápotockým. V odvolacím řízení o tom rozhodl Městský soud v Praze, uvedla v úterý Česká televize (ČT). Společnost CNC je vydavatelem Blesku. Původně Kaiser vysoudil odškodnění 100 tisíc korun. Po zásahu Ústavního soudu ale soudy odškodnění navýšily.

Herec má za neopravdivou informaci podle rozhodnutí soudu dostat celkem 400 tisíc korun. "Sto tisíc korun bylo už pravomocné - v této části nebyl rozsudek napaden odvoláním, 150 tisíc korun nadto přiznaných soudem prvního stupně Městský soud v Praze potvrdil, a navíc přiznal dalších 150 tisíc korun," řekl ČT mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig.

Tvrzení o příbuzenství zaznělo v květnu 2017 ve videu ze série Potomci slavných na webu Blesk.cz. Údajný synovec Zápotockého tam uvedl, že jeho sestřenice je Kaiserovou maminkou a že hercův otec byl architektem, který pil a dostával stranické zakázky. Citace se pak objevily také v psaném článku a později v dalších médiích. Informace o příbuznosti byly mylné, šlo zřejmě o jiného Oldřicha Kaisera.

Zdroj: ČTK

Soud: Prima má zdravotní sestře Marešové zaplatit odškodné 600 tisíc korun

Televize Prima má zdravotní sestře Věře Marešové zaplatit 600 tisíc korun s úroky za to, že v reportážích o jejím trestním stíhání novináři nerespektovali presumpci neviny. Rozhodl o tom dnes nepravomocně Obvodní soud pro Prahu 8. Žena čelila obžalobě z vražd šesti pacientů v rumburské nemocnici, soudy ji ale viny zprostily. Po Primě požadovala 6,7 milionu korun. Soudy jí už přiznaly odškodné od státu a od dalších médií.

Podle soudce Martina Valehracha televize značně zasáhla do práv zdravotní sestry. "Opakovaně v desítkách relací byla označena za osobu, která spáchala zločiny. Byla označována za sestru smrt," prohlásil soudce. Reportáže vysílala televize ještě předtím, než soudy rozhodly, zda se vražd dopustila či ne. Prima navíc podle Valehracha neprojevila žádnou sebereflexi. Byla sice ochotná ženě zaplatit 300 tisíc korun, ale s tím, že se nedopustila žádného protiprávního jednání.

Zdroj: ČTK

Soud přiznal odškodnění bývalé pražské radní Vorlíčkové za stíhání v kauze Opencard

Soud přiznal bývalé pražské radní pro informatiku Evě Vorlíčkové (TOP 09) odškodné od státu 106 tisíc korun, a to za nemajetkovou újmu způsobenou stíháním v kauze Opencard. Zbytek vzneseného nároku ve výši zhruba 6,5 milionu korun zamítl, uvedla mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Marcela Pröllerová. Rozsudek podle ní není pravomocný.

Vorlíčková čelila společně s bývalými pražskými primátory Bohuslavem Svobodou (ODS) a Tomášem Hudečkem (TOP 09) stíhání od roku 2013. Policie jim kladla za vinu to, že o rok dříve údajně neoprávněně zvýhodnili firmu Haguess, tehdejšího vlastníka práv ke kartě Opencard, když jednomyslně schválili navazující kontrakty. Radní se hájili tím, že Opencard byla dlouhodobým problémem z éry primátora Pavla Béma (ODS) a že kvůli dříve uzavřeným licenčním smlouvám nemohli postupovat jinak. Schválení smluv jim navíc doporučila hodnoticí komise.

Senát soudce pražského městského soudu Alexandera Sotoláře nejprve radní dvakrát uznal vinnými. Až po výměně soudce nakonec soudy Vorlíčkovou i zbylé obžalované osvobodily. Podle konečného verdiktu nerozhodli svévolně, ale na základě odborných stanovisek.

Zdroj: ČTK

Řecko neudělalo vše k záchraně člunu s migranty, musí jim zaplatit odškodné

Řecko porušilo evropskou úmluvu o ochraně lidských práv, když v roce 2014 neudělalo vše potřebné k ochraně skupiny migrantů, jejichž člun se potopil v Egejském moři. Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Ten rovněž konstatoval, že řecké úřady okolnosti nehody dostatečně nevyšetřily. Řecku uložil zaplatit migrantům odškodné celkem 330 tisíc eur (asi 8,17 milionu Kč), informovala agentura DPA.

Kauza se týká nehody, která se stala v lednu 2014. Člun s 27 uprchlíky se převrhl u řeckého ostrova Farmakonisi a 11 běženců (osm dětí a tři ženy z Afghánistánu) se utopilo. Podle přeživších nehodu způsobila řecká pobřežní stráž, která jela velmi rychle a snažila se zatlačit člun s migranty zpět do tureckých vod. Řecké úřady tvrdí, že pobřežní stráž člun odtáhla na ostrov Farmakonisi, aby migranty zachránila. Člun se podle řecké strany převrátil kvůli panice a pohybům lidí na palubě. Soud ve zdůvodnění mimo jiné uvedl, že paniku mohla pobřežní stráž v takové situaci předvídat.

Zdroj: ČTK

Odškodnění za Vrbětice získají i lidé bez trvalého bydliště v obcích, rozhodl Ústavní soud

Ústavní soud (ÚS) zrušil část zákona o odškodnění lidí z okolí Vrbětic na Zlínsku, kde v roce 2014 explodovaly muniční sklady. Nárok na odškodnění nově získají lidé, kteří v obcích sice prokazatelně žili, ale neměli tam trvalý pobyt. Soud zároveň otevřel také cestu k odškodnění lidí, kteří měli pobyt zapsaný na ohlašovně obecních úřadů. Úspěšný návrh na zrušení výjimek v zákoně podávala skupina 19 senátorů z klubu Starostů a nezávislých.

Senátoři se domnívali, že zákon je v rozporu s ústavním pořádkem a má diskriminační dopady. Ústavní soudci rozhodovali zrychleně, protože 30. června končí lhůta pro uplatnění nároku u ministerstva vnitra. Středeční nález vstupuje v platnost bez odkladu.

Zákon rozděluje odškodnění mezi Zlínský kraj, Bohuslavice nad Vláří, Haluzice, Lipovou, Vlachovice a Slavičín a také obyvatele s trvalým bydlištěm v některé ze zasažených obcí. Norma vymezuje tři období mezi 16. říjnem 2014, tedy dnem exploze prvního skladu, a 13. říjnem 2020 jako dnem ukončení zásahu. Za každý den mají lidé nárok na 300 korun, 100 korun, respektive 20 korun. V případě města Slavičín zákon částky krátí na 20 procent, ovšem s výjimkou lidí z místní části Divnice.

Zdroj: ČTK

Rodina chlapce, který je po operaci mandlí v kómatu, má právo na odškodnění

Rodina chlapce, který po operaci mandlí upadl do bdělého kómatu, má právo na odškodné od pardubické nemocnice. O rozhodnutí Okresního soudu v Pardubicích v pondělí informovala Česká televize. Podle ní soud ponechal prostor pro mimosoudní dohodu rodiny s nemocnicí. Nemocnice bude dál jednat o výši narovnání, sdělila mluvčí Nemocnic Pardubického kraje Kateřina Semrádová. V případu v dubnu soud potrestal lékařku a zdravotní sestru podmínkami.

"V návaznosti na rozhodnutí trestního soudu, byť v tuto chvíli nepravomocného, nechceme prodlužovat stávající jednání u soudu civilního. Proto jsme ještě před jeho zahájením informovali soudkyni, že nemocnice uznává právní základ nároku. Dnes soudkyně v souvislosti s tím vynesla mezitímní rozsudek a my se znovu pokusíme dohodnout na výši narovnání," sdělila Semrádová.

Rodina se domáhá odškodnění 22 milionů korun již několik let. Společnost Nemocnice Pardubického kraje jí původně nabízela 15,5 milionu korun, později částku ještě o něco zvýšila, definitivní dohoda ale stále nebyla uzavřena. Zatím rodině nemocnice zaplatila šest milionů korun jako zálohu.

Zdroj: ČTK

Německo žaluje Itálii kvůli dvěma desítkám reparací za nacistickou éru

Německo zažalovalo Itálii u Mezinárodního soudního dvora kvůli sporu o odškodnění obětí nacistických válečných zločinů. Důvodem je to, že Itálie umožnila obětem nacismu nadále požadovat odškodnění od německého státu, ačkoli předchozí rozhodnutí soudu podle názoru Německa zrušilo právo požadovat odškodnění za nacistické zločiny.

Německo uvádí, že od rozsudku z roku 2012 bylo u italských soudů podáno 25 nových žalob o odškodnění. V několika případech tyto soudy nařídily německému státu zaplatit odškodnění a v některých případech rozhodly o konfiskaci nemovitostí v Římě, které vlastnili Němci.

Na Mezinárodní soudní dvůr v Haagu, který je nejvyšším soudním orgánem Organizace spojených národů, se Německo obrátilo ve chvíli, kdy Itálie čeká na květnové rozhodnutí o prodeji některých nemovitostí ve vlastnictví německého státu, v nichž sídlí různé ústavy.

Zdroj: Reuters

Nemocnice Na Homolce obdržela odškodné od jejího bývalého ředitele Dbalého

Nemocnice Na Homolce obdržela 62,5 milionu korun, které loni soud nařídil zaplatit odsouzeným v kauze ovlivnění zakázek a bývalého ředitele Vladimíra Dbalého. Škodu za odsouzené uhradili podnikatel René Holeček, majitel Colt CZ Group (dříve Česká zbrojovka), a Zdeněk Beran, který v kauze figuroval jako svědek. Uvedl to v pondělí server Seznam Zprávy.

Pražský vrchní soud loni v červnu uložil bývalému řediteli pražské Nemocnice Na Homolce Dbalému celkový trest deseti let vězení a potvrdil mu trest propadnutí majetku. Dbalý podle verdiktu bral za zmanipulování nemocničních tendrů na digitalizaci chorobopisů a nákupu Leksellova gama nože milionové úplatky. Soud také šestici dalších odsouzených uložil tresty 3,5 až šest let vězení a zaplacení peněžitých trestů.

Zdroj: ČTK

Tempel po státu požaduje za stíhání a čas strávený ve vězení 97 milionů korun

Robert Tempel, který byl po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu propuštěn loni v říjnu z vězení, požaduje po státu odškodnění 97 milionů korun za stíhání a čas strávený ve vězení. Informaci potvrdil jeho advokát Jakub Kříž. Zproštěn obžaloby z vraždy byl Tempel pro nedostatek důkazů po zásazích Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku a českého Ústavního soudu. Ve věznicích strávil zhruba 20 let.

Dvojnásobná vražda, za niž byl Tempel potrestán, se stala na lesním parkovišti u Hruškové na Sokolovsku. Tempel tam podle zrušeného rozsudku předal své oběti 400 tisíc korun za auto, které si údajně chtěl koupit. Následně prý muže zastřelil a zasáhl podle obžaloby i druhého muže a poté jej bil do hlavy železnou tyčí s kusem betonu a montážním klíčem. Obě těla podle názoru obžaloby následující den zakopal na Chebsku.

Zdroj: ČTK

Výrobce zbraní Remington vyplatí odškodné rodinám obětí střelby v Connecticutu

Americký výrobce zbraní Remington Arms Co. se dohodl na vyplacení odškodného 73 milionů dolarů (1,57 miliardy korun) s přeživším a rodinami obětí po střelbě v základní škole Sandy Hook v Connecticutu v roce 2012. O život tehdy přišlo 20 dětí a šest dospělých. Výrobce zbraně použité k útoku také souhlasil se zveřejněním dokumentů o prodeji tohoto typu zbraně. O dohodě s odvoláním na rodiny obětí a dokument zveřejněný soudem informovaly světové agentury.

Rodiny devíti obětí zažalovaly výrobce zbraní, že se znalostí možných následků vědomě prodával poloautomatickou pušku AR-15, vojenskou zbraň "naprosto nevhodnou" pro civilní použití. Právě tuto zbraň Adam Lanza 14. prosince 2012 použil k zabití 26 lidí.

Rodiny podle AP uvedly, že chtěly žalobou předejít dalším možným masakrům v budoucnu. Tak nebezpečná zbraň by se podle nich nikdy neměla dostat k veřejnosti, tedy mimo ozbrojené složky, pro které byla původně určena.

Zdroj: ČTK

Princ Andrew se dohodl na finančním vyrovnání s Američankou, která ho obvinila ze sexuálního napadení

Britský princ Andrew se dohodl na finančním vyrovnání s Američankou Virginií Giuffreovou, která ho obvinila ze sexuálního napadení z roku 2001 a chtěla se s ním soudit v New Yorku. Oznámili to podle agentury AFP v soudním dokumentu advokáti žalující ženy.

Osmatřicetiletá Giuffreová loni v srpnu obvinila prince, že ji fyzicky a sexuálně napadl, když ji jako nezletilou nabízel k sexu finančník Jeffrey Epstein. Andrew tvrzení Giuffreové, že se na ní "dopustil sexuálního útoku a ublížení na zdraví", odmítal.

V soudním oznámení právníci Giuffreové i Andrewa sdělili, že dohoda zahrnuje blíže nespecifikovanou sumu, kterou Andrew chce věnovat charitativní organizaci Giuffreové na podporu obětí sexuálního násilí.

"Princ Andrew nikdy nechtěl pošpinit osobnost paní Giuffreové a připouští, že trpěla jak coby uznaná oběť zneužívání i jako důsledek nespravedlivých veřejných útoků," stojí v soudním dokumentu.

Zdroj: ČTK

Ministerstvo spravedlnosti odškodní bývalou ministryni obrany Parkanovou za stíhání v kauze letounů CASA

Bývalá ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL, TOP 09) je podle svého advokáta Tomáše Sokola symbolem omylů, kterých se může dopustit justiční mašinérie, a škod, které dokáže napáchat. Na schůzce s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) se oba muži shodli na tom, že Parkanová má za stíhání v kauze letounů CASA nárok na odškodné. Jeho výši zatím nevyčíslili, sdělil Sokol.

Blažek už dříve avizoval, že pozve Parkanovou a jejího právníka na schůzku, protože by se jí rád za stát omluvil a přiznal jí odškodnění. Ministerstvo pak tento týden informovalo na sociálních sítích, že setkání se už uskutečnilo. Uvedlo, že Parkanová se ze schůzky omluvila z rodinných důvodů.

Zdroj: ČTK
Pokračovat