obchod

Růst tržeb v malých prodejnách překonal za poslední rok velké obchody

Tržby za balené potraviny a drogistické zboží v prodejnách takzvaného tradičního trhu, tedy s plochou do 400 metrů čtverečních, od loňského července do letošního srpna meziročně vzrostly o 3,8 procenta. Hypermarkety a supermarkety za stejné období zaznamenaly růst tržeb o 1,9 procenta. Vyplývá to z dat společnosti NielsenIQ.

Podle této společnosti bude následující období pro malé obchody v konkurenci nadnárodních řetězců vzhledem k tlaku na cenu ze strany zákazníků a rostoucím nákladům obchodů zatěžkávací zkouškou. 

Zdroj: ČTK

Maloobchodní tržby v březnu zrychlily růst na 5,4 procenta

Tržby v maloobchodě v březnu zrychlily meziroční růst na 5,4 procenta z únorových revidovaných 4,1 procenta. Výrazně si polepšily hlavně prodejny nepotravinářského zboží, které byly loni zavřené kvůli epidemii koronaviru.  Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Nejvyšší růst zaznamenaly prodejny s oděvy a obuví, tržby v nich proti loňskému březnu vzrostly více než trojnásobně. Češi si dopřáli také více sportu a kultury. "Tržby obchodníků s obuví a oblečením šly nahoru tržby o robustních 211 procent. V oddíle sport, kultura a rekreace tržby vzrostly o 17,8 procent a u výrobků pro domácnost o 17,3 procent," komentuje nová čísla ekonom z Citfinu Tomáš Volf. Nižší tržby naopak letos měly internetové obchody. U těch byl ale pokles ovlivněn vysokou srovnávací základnou z loňského roku.

Objem světového obchodu se zbožím bude letos nižší než se čekalo

Světová obchodní organizace (WTO) snížila svoji prognózu růstu obchodu v letošním roce kvůli dopadům rusko-ukrajinské války. Podle nového odhadu se objem obchodu se zbožím zvýší o tři procenta místo doposud očekávaných 4,7 procenta. V příštím roce má tempo růstu zrychlit na 3,4 procenta. Loni se objem obchodu se zbožím zvýšil o 9,8 procenta. Hodnota tohoto obchodu v dolarech stoupla o 26 procent na 22,4 bilionu USD (504,3 bilionu korun).

Šéfka WTO Ngozi Okonjová-Iwealová upozornila, že dopady rusko-ukrajinského konfliktu budou sahat daleko za hranice Ukrajiny. "Nyní je zřejmé, že dvojí úder způsobený pandemií a válkou narušil dodavatelské řetězce, zvýšil inflační tlaky a snížil očekávání růstu výroby a obchodu," řekla Okonjová-Iwealová. 

Zdroj: ČTK
Pokračovat