obchod

Evropská unie chce obnovit jednání o obchodní dohodě s Indií

Evropská unie chce obnovit jednání o obchodní dohodě s Indií, jež jsou fakticky pozastavená od roku 2013. Informovala o to agentura Reuters, která má k dispozici návrh závěrečného prohlášení virtuálního sobotního summitu mezi Indií a Evropskou unií. Indie byla v roce 2020 desátým nejvýznamnějším obchodním partnerem sedmadvacítky, export z EU ale stále čelí v Indii v případě některých výrobků vysokým clům.

S textem dokumentu musí ještě vyslovit souhlas indická strana. O obnově jednání o smlouvě mluvil s vedoucími činiteli EU také indický premiér Naréndra Módí.

Podle agentury Reuters chtějí Brusel a Dillí posílit vzájemné vztahy kvůli obavám z rostoucího vlivu Číny. V návrhu se obě strany vyslovují ve prospěch spolupráce na budování svobodného regionu Indického a Tichého oceánu. Indie buduje spojenecké vztahy, aby čelila čínskému tlaku, také s USA, Japonskem či Austrálií.

Zdroj: ČTK

Vláda od příštího pondělí uvolní i další služby jako opravny obuvi a solária, řekl Havlíček

Vláda od 10. května kromě maloobchodu uvolní i další služby jako opravny obuvi, autobazary, autosalony, fotografické služby, provoz lanovek, střelnice, ale také provoz solárií. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) to v pondělí napsal na Twitteru. Havlíček už minulý týden řekl, že od následujícího pondělí bude moci otevřít zbytek obchodů, což je podle něj asi čtvrtina maloobchodního trhu.

Fungovat budou znovu smět také hodinářství, zlatnictví, truhlářství, služby péče o dítě do tří let věku v denním režimu, pobočky budou moci otevřít cestovní kanceláře a agentury. Seznam služeb, kterých se další vlna rozvolnění protiepidemických restrikcí týká, zveřejnilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) na svém webu.

Zdroj: ČTK

Všechny obchody mohou otevřít od 10. května, rozhodla vláda

Všechny maloobchodní prodejny podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) budou smět otevřít definitivně od 10. května. Ve čtvrtek to schválila vláda, informoval Havlíček na Twitteru.

Představitelé vlády mluvili v poslední době o možném obnovení maloobchodního prodeje od 3. května. Podmínkou byl pokles počtu nakažených koronavirem za sedm dní pod 100 na 100 000 obyvatel. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) ale na začátku týdne řekl, že se pravděpodobně této hranice podaří dosáhnout až koncem prvního květnového týdne. Momentálně počet potvrzených případů nemoci covid-19 v ČR činí 146 na 100 000 lidí.

Havlíček už dříve řekl, že v prodejnách by měla platit stávající opatření, tedy limit 15 metrů čtverečních provozní plochy na jednoho zákazníka, dodržování dvoumetrových odstupů, dezinfekce rukou před vstupem do obchodu či zakrytí dýchacích cest.

Zdroj: ČTK
Pokračovat