Krym

Podle ruských agentur byl v Praze na žádost Ukrajiny zadržen Rus spjatý s Krymem

Na pražském letišti byl v neděli zadržen ruský občan Alexandr Frančetti, známý zapojením do takzvaného Krymského jara, tedy do událostí spojených s anexí ukrajinského Krymu Ruskem. Informovala o tom agentura RIA Novosti s odvoláním na představitele krymských úřadů Alexandra Molochova. Mluvčí české policie Ondřej Moravčík potvrdil zadržení ruského občana.

Zdroj: ČTK

Nizozemsko oznámilo, že ruské stíhačky minulý týden ohrožovaly jeho vojenskou fregatu při plavbě poblíž poloostrova Krym

Nizozemsko dnes oznámilo, že ruské stíhačky minulý týden ohrožovaly jeho vojenskou fregatu při plavbě poblíž poloostrova Krym. Loď čelila simulovaným leteckým útokům i rušení svých elektronických systémů, informovala agentura AP s odvoláním na nizozemské ministerstvo obrany.

Ruské letouny podnikaly výpady proti nizozemskému plavidlu 24. června po dobu pěti hodin, čímž porušily právo na volné využívání otevřeného moře, uvedla v prohlášení ministryně obrany Ank Bijleveldová.

Fregata Evertsen byla minulý týden součástí britské flotily hlídkující v Černém moři jihovýchodně od Krymu. "Evertsen měla právo se tudy plavit," uvedla ministryně v prohlášení. "Neexistuje ospravedlnění pro takovýto akt agrese, který zbytečně zvyšuje riziko nehody," zdůraznila a naznačila také, že incident s Ruskem bude mít dohru na diplomatické úrovni.

Zdroj: ČTK

Doma po více než roce, Rusko vrátí Ukrajině zadržená plavidla

Rusko předá v pondělí Ukrajině tři její vojenské lodě zadržené loni v listopadu při incidentu v Kerčském průlivu. V neděli to agentuře TASS sdělila tisková služba krymského oddělení ruské bezpečnostní služby (FSB). V médiích se už dopoledne objevily informace, že z přístavu v Kerči jsou tři dotyčná plavidla tažena směrem na Černé moře.

Rusko zastavilo ukrajinské lodě v Kerčském průlivu loni 25. listopadu a zatklo při tom všech 24 členů jejich posádek kvůli údajně nezákonnému překročení ruských hranic. Podle Kyjeva šlo o akt ozbrojené agrese proti lodím ukrajinského vojenského námořnictva.

Samotné námořníky vrátila Moskva Ukrajině už letos v září v rámci výměny vězněných osob, obě země si přitom vzájemně propustily dohromady 35 lidí.

Zdroj: ČTK
Pokračovat