Karel Řehka

Do USA odešly dopisy s žádostí o jednání o stíhačkách

Česko požádala americkou stranu o jednání o pořízení bojových letounů F-35 Lightning. V pátek byly americkým představitelům odeslány dopisy premiéra Petra Fialy a ministryně obrany Jany Černochové (oba ODS). V rozhovoru pro pondělní Lidové noviny to řekla Černochová. Vyjednáváním ministryni minulý týden pověřila vláda.

"V pátek odešel dopis pana premiéra prezidentu USA Joeu Bidenovi i můj dopis panu ministru Lloydu Austinovi. Ten už naše rozhodnutí zaregistroval. Budou požádáni o termín schůzky týmů obou stran," řekla Černochová.

Americká strana podle ministryně kontaktovala české velvyslanectví ve Washingtonu s tím, že je na jednání připravena. V českém vyjednávacím týmu budou podle Černochové zástupci ministerstev obrany, zahraničních věcí, financí a průmyslu a obchodu.

O pořízení bojových letounů se bude jednat do října 2023, pokud by se dohody nepodařilo dosáhnout, mohou být další způsoby řešení. Ministerstvo obrany chce pořídit 24 letadel, dosud má armáda 14 stíhacích strojů. Americké letouny v armádě nahradí švédské gripeny.

Zdroj: ČTK

Novým ředitelem NÚKIB se po Karlu Řehkovi zřejmě stane dosavadní náměstek Lukáš Kintr

Novým ředitelem Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost se zřejmě stane dosavadní náměstek Lukáš Kintr. Nominaci vlády projedná ve čtvrtek sněmovní bezpečnostní výbor, což je podle zákona o kybernetické bezpečnosti podmínkou pro jmenování, potvrdil předseda výboru Pavel Žáček (ODS).

Kintr by nahradil Karla Řehku, který bude od července náčelníkem generálního štábu. "V pátek požádal pan premiér ve smyslu zákona o projednání nástupce generála Karla Řehky s ohledem na jeho návrat do Armády České republiky," napsal Žáček. Kintrovo jméno jako kandidáta na pozici ředitele figuruje na pozvánce na schůzi výboru.

Zdroj: ČTK

Prezident jmenoval náčelníkem generálního štábu Řehku

Náčelníkem generálního štábu armády bude od července dosavadní ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a bývalý velitel armádních speciálních sil Karel Řehka. Do funkce ho ve středu na Pražském hradě jmenoval prezident Miloš Zeman. Řehka ve funkci vystřídá Aleše Opatu, kterého prezident ke konci června odvolal.

Vláda Řehkovu nominaci schválila začátkem června. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) o ní předtím s prezidentem jednala. Poté řekla, že Zeman s návrhem souhlasí. O několik dnů později nominaci projednal sněmovní branný výbor. Splnila se tak zákonná podmínka ke jmenování. Černochová už dříve řekla, že Řehkovým zadáním bude dokončení modernizace armády, bude se muset zabývat také českým předsednictvím v Radě EU a následky války na Ukrajině. Řehkovu zkušenost z NÚKIB považuje ministryně za výhodu kvůli hrozbám a boji v kyberprostoru.

Zdroj: ČTK