Jana Maláčová

Schillerová a Maláčová se neshodly na podobě rozpočtu MPSV na příští rok, a to kvůli penězům pro sociální služby. Na ostatních položkách shoda je

Zdroj: ČTK

Zvýší se přídavky na děti a vzroste daňová sleva, novelu podepsal Zeman

Přídavky na děti se zvýší přibližně o čtvrtinu a rozšíří se okruh rodin, které na ně mají nárok. Vzroste sazba přídavků pro pracující rodiny a také daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Předpokládá to novela o státní sociální podpoře, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad.

Přídavky vzrostou o 26 procent. Nárok budou mít rodiny s příjmy do 3,4násobku životního minima místo dosavadního 2,7násobku, a to podle dřívějšího vyjádření ministryně práce sociálních věci Jany Maláčové (ČSSD) zpětně od července. Navýšení dávek pro víc dětí by mělo ročně stát zhruba 5,5 miliardy korun. Nyní je pobírá asi desetina dětí, nově by to měla být pětina. Přídavek by tak mělo mít kolem 490 000 chlapců a dívek, dosud je jich asi 240 000.

Děti do šesti let dostávali 500 korun měsíčně, od šesti do 15 let 610 korun. Dávka pro studenty od 15 do 26 let činila 700 korun za měsíc. Podle novely se bude nově vyplácet podle věku dítěte 630 korun, 770 korun a 880 korun. V rodinách, kde aspoň jeden z rodičů pracuje, podniká, je na rodičovské, nemocenské, ošetřovném či v důchodu, byla dávka o 300 korun vyšší. Novela sumu zvýšila na 500 korun. Výdělek ze studentské praxe či brigády se nebude započítávat do posuzovaného příjmu a rodina kvůli tomu o přídavky na děti nepřijde.

Zdroj: ČTK

Maláčová nepodpořila odsouzení rezoluce o Babišově střetu zájmů

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se zřejmě jako jediná z členů kabinetu zdržela při hlasování o vládním odsudku rezoluce Evropského parlamentu ke střetu zájmů, která vyzývá k ráznějšímu přístupu vůči dotacím pro Agrofert. Ve čtvrtek o tom informoval server iRozhlas.cz. "Neztotožňuji se s textem reakce," uvedla pro zpravodajský web s tím, že se při hlasování zdržela. Co přesně jí vadilo, ale neupřesnila. Vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček vládní odpověď naopak podpořil.

Vláda se ohradila vůči rezoluci, kterou Evropský parlament přijal 10. června. Většinou hlasů tehdy odsoudil střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) a vyzval orgány Evropské unie i české úřady k ráznějšímu přístupu vůči dotacím pro holding Agrofert.

Zdroj: Domácí

Pražská ČSSD navrhla, aby kandidátku v hlavním městě vedla Maláčová

Předsednictvo pražské ČSSD požádalo celostátní vedení strany, aby v čele kandidátky v hlavním městě v letošních sněmovních volbách byla ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, sdělil předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík. Postup, podle kterého o vedoucí místo kandidátky přijde bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), je podle něj však v rozporu s řádem přípravy voleb. Na úpravu kandidátky upozornil server Seznam Zprávy.

Podle pondělního usnesení pražské ČSSD, které bylo podle Pavlíka schváleno o jeden hlas, by se měl kromě Maláčové na druhém místě kandidátky objevit bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický a na pátém místě někdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Nikoho z nich však nenavrhla žádná z pražských organizací do 18. března, dokdy na to měly čas, řekl Pavlík. "Vůbec neprošli primárními volbami, je to v rozporu s řádem přípravy voleb," sdělil Pavlík ČTK.

Zdroj: ČTK
Pokračovat