Jan Lipavský

Lipavský vyjádřil Chorvatsku podporu ve vstupu do Schengenu

O české podpoře pro vstup Chorvatska do Schengenského prostoru ujistil při pátečním jednání v Praze ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) šéfa chorvatské diplomacie Gordana Grliče-Radmana. Mluvil s ním také o turistické sezoně, nadcházejícím českém předsednictví v Radě Evropské unie, válce na Ukrajině, energetické bezpečnosti či obchodní výměně. Ministerstvo zahraničí to uvedlo v tiskové zprávě. Ministři původně měli výsledky jednání sdělit na odpolední tiskové konferenci, byla však zrušena z důvodu nespecifikované zdravotní indispozice.

"I v letošní letní turistické sezóně plánujeme otevřít konzulární jednatelství ve Splitu a v Rijece, které budou k dispozici českým občanům při jejich cestách," uvedl Lipavský. Tuzemské cestovní kanceláře a agentury hlásí letos zájem Čechů o dovolenou v Chorvatsku. Někde poptávka převyšuje hodnoty z předcovidového roku 2019.

Lipavský s Grličem-Radmanem hovořil také o ruské invazi na Ukrajinu. Za prioritu předsednictví označil mimo jiné snahu o co nejrychlejší udělení statusu kandidáta vstupu do EU Ukrajině, neprodleně by podle Lipavského měla být zahájena také přístupová jednání se Severní Makedonií a Albánií.

Zdroj: ČTK

Lipavský se s Trussovou shodl na potřebě vojenské i politické podpory Ukrajině

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se shodl se šéfkou britské diplomacie Liz Trussovou na potřebě další vojenské i politické podpory Ukrajině a nutnosti pracovat na obnově země napadené Ruskem, sdělili to na tiskové konferenci po pátečním jednání v Praze. Podle Trussové je důležité vytvořit Marshallův plán pro Ukrajinu, ale také více chránit kraje Evropy včetně například balkánských států. 

Lipavský i Trussová označili za nepravdivé informace německých médií, že se státy NATO neformálně dohodly neposkytovat Ukrajině určitá bojová vozidla pěchoty a tanky. Trussová naopak podporu Ukrajině považuje za legitimní a její země například spolupracuje s Polskem na náhradách dodávek do země napadené Ruskem. O podobné kooperaci dnes hovořila i s Lipavským.

Zdroj: ČTK

Lipavský vytvořil pracovní skupinu, zabývá se ruskými nemovitostmi v Česku

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) vytvořil pracovní skupinu, která se zabývá nápravou majetkoprávních vztahů k nemovitostem užívaným Ruskem v Česku. Sdělila to mluvčí ministerstva Lenka Do. U řady z budov má úřad pochybnosti o tom, zda stále slouží k diplomatické činnosti.

Ministerstvo eviduje asi pět desítek nemovitostí. Skupina se soustředí na ty, které jsou v ruském vlastnictví, a to v Praze i v dalších obcích a městech. "Budeme proto úzce spolupracovat také se zástupci samospráv, na jejichž katastru se předmětné nemovitosti nacházejí," poznamenala mluvčí.

Zdroj: ČTK

Lipavský v červnu předloží vládě návrh zákona pro vymahatelnost lidských práv

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v červnu předloží vládě návrh takzvaného Magnitského zákona pro lepší vymahatelnost ochrany lidských práv. Kabinet v programovém prohlášení avizoval termín do konce roku 2023, ruská invaze na Ukrajinu ale přiměla vládu k urychlení přípravy předlohy, řekl v pondělí Lipavský.

"Bude to národní sankční mechanismus proti osobám, které porušují lidská práva, dopouští se teroristických aktů. Zákon bude zahrnovat i kybernetické zločiny a po ruské agresi jsme do něj zahrnuli i akt státní agrese," vysvětlil Lipavský. Pokud bude zákon schválen, bude možné rozhodnutím vlády zmrazovat některé další majetky a Česko v tomto nebude závislé pouze na sankcích přijatých Evropskou unií.

Zdroj: ČTK

Pohřbu Albrightové ve Washingtonu se z české vlády zúčastní Lipavský, setká se s Blinkenem

Pohřbu bývalé americké ministryně zahraničí s českými kořeny Madeleine Albrightové se příští týden ve Washingtonu zúčastní šéf české diplomacie Jan Lipavský (Piráti). Ve čtvrtek to řekla mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do. První žena, která kdy zastávala post šéfa americké diplomacie, zemřela 23. března ve věku 84 let. Pohřeb se 27. dubna bude konat v Národní katedrále ve Washingtonu.

Při cestě do Spojených států se Lipavský také setká se svým americkým protějškem Antonym Blinkenem a s kongresmany. Vystoupí též v Centru pro analýzu evropské politiky (CEPA) a v analytickém institutu Atlantic Council, sdělila Lenka Do.

Albrightová se narodila v Praze v roce 1937 v české židovské rodině diplomata Josefa Korbela. Vychovávána byla jako katolička. Do Spojených států přišla jako uprchlice v roce 1948, byla ministryní zahraničí v letech 1997 až 2001 v administrativě demokratického prezidenta Billa Clintona. Předtím působila jako velvyslankyně USA při OSN.

Zdroj: ČTK

Česko připravuje národní strategii boje proti antisemitismu, řekl Lipavský

Ministerstva zahraničí a vnitra, další resorty a židovské organizace připravují národní strategii boje proti antisemitismu. Soustředit se bude na legislativní opatření, vzdělávání a boj s nenávistnými projevy na internetu. Ve videopříspěvku na čtvrteční připomínce mezinárodního dne památky obětí holokaustu to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

"Připomínání tragédie holokaustu a uchovávání svědectví o něm nás učí lépe rozpoznávat nebezpečné tendence, které se mohou proměnit v hrůzný konec," uvedl šéf diplomacie.

Z výzkumu o projevech antisemitismu a extremismu v Česku podle Lipavského vyplývá, že je v zemi poměrně nízký počet registrovaných incidentů s antisemitským podtextem. "Na to můžeme být hrdí, nicméně i u nás dochází k nárůstu počtu projevů antisemitismu a dalších forem rasové nesnášenlivosti na internetu. To se dotýká i romské menšiny," dodal ministr. Právě tím zdůvodnil vznik nové národní strategie.

Zdroj: ČTK
Pokračovat