"V souvislosti s epidemií koronaviru umožníme tříměsíční odklad splácení hypoték a spotřebitelských úvěrů klientům v zaměstnaneckém poměru a OSVČ klientům. Žádosti budeme přijímat elektronickou cestou. Jak přesně žádost podat, zveřejníme zanedlouho na našem webu a sociálních sítích," uvedla Česká spořitelna na svém Facebooku. A další banky se přidávají.
Vstřícnější postup k dlužníkům oznámila Česká bankovní asociace ve čtvrtek. "Prezidium asociace se shodlo, že vhodným nástrojem je v doložených případech poskytnout klientům bank možnost tříměsíčního odkladu splátek hypotéčních a spotřebitelských úvěrů. Primárně se přitom banky zaměří na klienty z řad zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných, protože lze předpokládat, že právě na ně dopadne epidemie nejtíživěji," uvedla asociace v tiskové zprávě.
Podle generálního ředitele Komerční banky Jana Juchelky vyžaduje aktuální situace vysokou míru společenské i osobní solidarity. "Rozhodnutí umožnit odklad splátek klientům, kteří se dostanou do potíží se svými příjmy, chápu proto jako zcela logický krok," zdůraznil Juchelka. Podle něj banka připravuje nabídku i některých dalších služeb, které pomohou klientům snadněji překonat období nejistoty.
Řada lidí pod oznámením spořitelny a dalších bank na sociálních sítích diskutuje a ptá se na detaily. Ty ale banky zatím nespecifikují. "Situaci ohledně odkladu splátek ještě finálně ladíme, veškeré detaily zveřejníme v průběhu příštího týdne," odpovídá spořitelna.
Podobně na dotaz Aktuálně.cz reagovaly další oslovené banky. "Budeme jednat plně v souladu s rozhodnutím České bankovní asociace, nicméně o dalších podrobnostech se teprve jedná. Více informací budeme mít k dispozici pravděpodobně koncem příštího týdne," napsal tiskový mluvčí ČSOB Patrik Madle.
Mluvčí Equa bank Markéta Dvořáčková odpověděla podobně: "Jsme si velice dobře vědomi toho, v jaké situace se nacházíme. Naše klienty jsme nikdy nenechali ve štychu a nebude tomu tak ani teď. Detaily zatím ladíme, klienti mohou kontaktovat naše klientské centrum."
Odklad se propíše do registru dlužníků
Možnost požádat o odklad splátek ale není žádnou novinkou. Jde o běžnou praxi. Klienti, kteří se dostali do finančních problémů, například kvůli ztrátě zaměstnání, mohli o posunutí splátek žádat i v minulosti. Banky se snažily žadatelům vyjít vstříc ovšem jen v případě, že důvody byly přesvědčivé. Bylo možné dosáhnout odkladu až na šest měsíců.
Problém ale byl, že se odklad splátek objevil následně v registrech dlužníků, které mapují platební morálku lidí. A při další žádosti o úvěr mohl mít kvůli takovému zápisu žadatel horší "skóre".
Bankovní asociace, která zastupuje většinu bank v zemi, bude údajně začátkem týdne jednat i se zástupci České národní banky právě o přesném nastavení mimořádné pomoci bankovním klientům. A jedním z bodů bude i to, jak případně zamezit zápisu odkladu do registrů.
Na sociálních sítích sklidila kritiku Moneta Money Bank, která odpověděla jednomu z klientů, že odklad splátek neplánuje. "Došlo k mylné interpretaci našeho tweetu, kdy jsme se neztotožnili s článkem v jednom internetovém médiu. Naše klienty ubezpečujeme, že na všech možnostech toho, jak jim život v těchto dnech, týdnech a zřejmě i měsících co nejvíce ulehčit, intenzivně pracujeme již od minulého týdne. Tedy dávno před tím, než vláda vyhlásila nouzový stav," uvedla tisková mluvčí Monety Zuzana Filipová.
Postoj změnila i Airbank, který původně informovala, že neplánujeme plošné odkládání splátek spotřebitelských půjček a úvěrů. Zdůvodnila to tím, že klientům nabízí běžně možnost si splátku úvěru zvýšit, ale také snížit.
"Klienti to mohou udělat jednoduše a zdarma přímo ve svém internetovém bankovnictví. Snížením splátky se pak prodlouží doba splácení," uvedla banka. Informaci následně doplnila o sdělení, že nově umožní odložení splátek o tři měsíce klientům, které postihne epidemie koronaviru a že na detailech pracuje.
Podle aktuálních statistik Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací mělo koncem roku 2019 hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření 1,11 milionu lidí, půjčky splácí 2,5 milionu lidí.
Přijatá opatření vlády mají dopad na mnoho českých domácností, řada z nich se může dostat do finanční problémů. Ať už kvůli nařízené karanténě, ve které dostávají jen 60 procent základu mzdy, nebo vyhlášenému uzavření škol, kdy musí pečovat o děti doma a pobírají "jen" ošetřovné, které je opět výrazně nižší než běžný příjem.