úvěr

Argentina má novou úvěrovou dohodu s MMF v hodnotě 44 miliard dolarů

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu schválila novou úvěrovou dohodu s Argentinou v hodnotě 44 miliard dolarů, tedy téměř bilion korun. Oznámil to MMF. Dohoda má Argentině pomoci posílit udržitelnost dluhu, bojovat s vysokou inflací, podpořit rezervy a řešit nedostatky v oblasti sociálního systému a infrastruktury.

Dohodu s MMF již tento měsíc schválil argentinský Kongres. Proti dohodě nicméně v uplynulých týdnech demonstrovaly v hlavním městě Buenos Aires tisíce lidí. Podle demonstrantů nová dohoda způsobí rozpočtové škrty, zvýší životní náklady a prohloubí sociální krizi v zemi.

"Argentina nadále čelí mimořádným hospodářským a sociálním problémům," uvedla šéfka MMF Kristalina Georgievová. Mezí tyto problémy podle ní patří například zvýšená úroveň chudoby, přetrvávající vysoká inflace a vysoká dluhová zátěž. Upozornila, že pro zavádění reforem bude klíčový silný politický a sociální konsensus.

Nová dohoda podle agentury Reuters nahrazuje úvěrový program v hodnotě 57 miliard dolarů z roku 2018, v rámci kterého Argentina stále dluží přes 40 miliard dolarů

Zdroj: ČTK

Češi se polepšili ve splácení dluhů. Podíl problematických úvěrů klesl na dlouholetá minima

Podíl problematických úvěrů, tedy těch po splatnosti, v Česku loni v prosinci opět klesl. U spotřebitelských úvěrů se snížil o 0,1 procentního bodu na 4,67 procenta, u podniků o 0,04 bodu na 3,83 procenta a u hypoték o 0,02 bodu na 0,74 procenta. U těch je tak podíl problematických úvěrů nejnižší za 20 let. V pondělí o tom informovala Česká bankovní asociace (ČBA).

"Navzdory poruchám v dodavatelském řetězci, prudkému nárůstu cen energií a dalších vstupů včetně mezd, a návratu další vlny covidu 19, se podíl firemních nevýkonných úvěrů v prosinci ještě o čtyři setiny procentního bodu meziměsíčně snížil. To je hluboko pod hladinou 8,2 procenta, na níž byl před deseti lety, na konci roku 2011," komentoval čísla hlavní poradce asociace Miroslav Zámečník.

Vývoj nevýkonných úvěrů je podle něj jedním z nejdůležitějších indikátorů zdravotního stavu ekonomiky a je otázkou, kam se bude, vzhledem k souběhu řady nepříznivých faktorů, posouvat v nadcházejících měsících. "Jak v případě úvěrů obyvatelstvu, tak u firem jsou však nevýkonné expozice na podstatně nižší úrovni než například po světové finanční krizi na počátku minulého desetiletí," dodal Zámečník.

Zdroj: ČTK

Stavební spořitelny loni poskytly úvěry za rekordních 113,4 miliardy korun

Stavební spořitelny loni poskytly úvěry za rekordních 113,4 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 66 procent. Zájem o nové smlouvy o stavebním spoření loni mírně stoupl na 520 387. 

Zdroj: ČTK
Pokračovat