Vláda zakázala vycestování z Česka i vstup cizincům. Šířit koronavirus bude trestné

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 13. 3. 2020 13:48
Vláda zakázala vycestování z Česka do zahraničí českým občanům a cizincům s trvalým nebo přechodným pobytem nad 90 dnů. Zákaz začne platit v noci z neděle na pondělí. Ve stejný čas začne platit také zákaz vstupu všech cizinců na území České republiky. Po jednání vlády to oznámil premiér Andrej Babiš (ANO). Ministr vnitra stanoví výjimky, týkat se budou například přeshraničního styku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Vláda zároveň oznámila, že šíření koronaviru může být trestným činem, Ministryně spravedlnosti nemoc zařadila mezi nakažlivé nemoci, jejichž šíření tak může být hodnoceno.

Zároveň se uzavírají veškerá venkovní i vnitřní sportoviště s účastí nad 30 osob, bazény, turistická informační centra a maloobchodní tržnice, jakou je například pražská SAPA.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na doplňující dotaz uvedl, že se opatření tedy nevztahuje například na soukromé tréninky s nízkým počtem klientů.

Vláda zakázala také návštěvy ve věznicích a detenčních zařízeních, vězňům bude povoleno více telefonovat a změní se také systém doručování balíků.

Návštěv od svých blízkých se od soboty nedočkají odsouzení ani obvinění, kteří jsou ve vazbě. "Toto ochranné opatření bude trvat po dobu nouzového stavu, případně do odvolání," uvedla mluvčí VS Petra Kučerová. I po zákazu budou moci do věznic i nadále vstupovat advokáti nebo například pracovníci zásobování, pokud jim dozorci nenaměří zvýšenou teplotu.

Uzavírají se také veškeré denní stacionáře. Po pátečním jednání vlády opatření proti šíření koronaviru představil premiér Andrej Babiš (ANO).

500 milionů z rozpočtové rezervy

Kabinet také z rozpočtové rezervy uvolnil 500 milionů korun pro ministerstvo zdravotnictví na nákup ochranných pomůcek proti koronaviru. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má připravit krizovou distribuci respirátorů a roušek, podrobná opatření projedná vláda v pondělí.

"Je potřeba definovat, kdo potřebuje respirátory. Je potřeba zavést krizovou distribuci. Jsou nakoupeny i roušky. V pondělí budeme o tom podrobně jednat," řekl Babiš. Podle něj by ochranné pomůcky v první řadě měly dostat záchranná služba a krajské nemocnice s infekčním oddělením.

Vláda také dočasně zrušila nedělní zákaz jízdy kamionů. Opatření by mělo přispět k lepší plynulosti zásobování obchodů.

"Do všech destinací, které byly zmíněny v rámci karantény, je udělena výjimka všem kamionům a jejich řidičům. Je to zcela zásadní pro naše zásobování," řekl ministr dopravy Karel Havlíček.

"Pro větší zabezpečení plynulosti jsme na základě přání tuzemských obchodníků a řetězců uvolnili režim tak, že budou kamiony jezdit i v průběhu neděle," dodal.

 

Právě se děje

před 10 minutami

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 12 minutami

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy