Česká národní banka

Senát navrhl do rozpočtové rady ekonoma Musila, který byl jediným adeptem

Senát podle očekávání navrhl sněmovně zvolit ekonoma Petra Musila členem Národní rozpočtové rady. Musil byl jediným adeptem na místo po Evě Zamrazilové, která se v červenci stala viceguvernérkou České národní banky. V tajných volbách mu ve středu dalo podporu 56 z 60 hlasujících senátorů.

"Naše země rozpočtově nevzkvétá," řekl senátorům v kandidátském projevu Musil. Parafrázoval tak větu z prvního novoročního projevu bývalého prezidenta Václava Havla. Poukázal na zvyšující se zadlužení státu v uplynulých letech. Přičetl to sloganům o tom, že "zdroje jsou, dluhy se neplatí" a že "zadlužení ČR je jedno z nejnižších v Evropské unii".

Zdroj: ČTK

Devizové rezervy České národní banky v září meziročně klesly o téměř sedm miliard

Devizové rezervy České národní banky ke konci letošního září meziročně klesly zhruba o 6,7 miliardy eur na 139,384 miliardy eur. Meziměsíčně byly nižší asi o 2,1 miliardy eur. Ve srovnání se srpnem i loňským zářím se snížily také v korunách a dolarech. Vyplývá to z předběžných údajů, které v pátek na svém webu zveřejnila Česká národní banka.

Devizové rezervy v korunách na konci září činily přibližně 3,42 bilionu korun. Meziročně byly nižší zhruba o 303,2 miliardy korun a meziměsíčně o 49,6 miliardy. V dolarech rezervy meziročně klesly o 33,3 miliardy na 135,9 miliardy. Proti srpnu se snížily o 5,6 miliardy.

Analytik banky Creditas Petr Dufek s odkazem na zveřejněná čísla devizových rezerv uvedl, že objem intervencí České národní banky na podporu koruny v srpnu klesl na 2,4 miliardy eur (59 miliard korun) z červencových téměř deseti miliard eur (zhruba 246 miliard korun). Od března tak už Česká národní banka prodala na trhu 23,2 miliardy eur (asi 570 miliard korun). 

"Koncem září však spekulace na slabší korunu pravděpodobně opět zesílily, a banka tak mohla za celý měsíc uzavřít spotové operace v objemu až pět miliard eur (123 miliard korun)," doplnil analytik Komerční banky Jaromír Gec. Vzhledem k výraznému poklesu úrokového diferenciálu očekává, že koruna bude mít tendenci oslabovat, a to i přes pokračující přítomnost Česko národní banky na trhu.

Zdroj: ČTK

Dluhy domácností u bank v červenci činily více než dva biliony

Dluhy českých domácností u bank v červenci meziměsíčně stouply o 8,4 miliardy na 2,11 bilionu korun. Zadlužení nefinančních podniků stouplo o zhruba 33,7 miliardy na 1,27 bilionu korun. Meziročně byly dluhy domácností na konci prvního prázdninového měsíce vyšší o 152 miliard korun a dluhy firem vyšší o téměř 108 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve středu zveřejnila Česká národní banka.

Dluhy českých domácností u bank rostou od února 2016, výjimkou byl letošní duben, kdy se meziměsíčně snížily zhruba o 20 miliard na 2,067 bilionu Kč. Podle České národní banky ale hodnoty v dubnové bankovní statistice ovlivnilo pravomocné odebrání bankovní licence Sberbank CZ.

Zdroj: ČTK

Česká národní banka prověřuje okolnosti, za kterých ministerstvo financí oznámilo návrh na výplatu vyšší dividendy za akcie ČEZ

Česká národní banka prověřuje okolnosti, za kterých ministerstvo financí v pondělí zveřejnilo návrh, aby polostátní energetická společnost ČEZ vyplatila akcionářům dividendu 48 korun za jednu akcii. Informovala o tom mluvčí ČNB Markéta Fišerová. Vedení ČEZ chce na červnové valné hromadě navrhnout dividendu 44 korun. MF zveřejnilo protinávrh po poledni, někteří odborníci tento krok kritizovali, šlo podle nich o kurzotvornou informaci, která se má ohlašovat před otevřením trhů. 

"Česká národní banka okolnosti, za kterých došlo ke zveřejnění příslušného oznámení, prověřuje. Je proto nyní předčasné činit z naší strany k této záležitosti závěry," uvedla Fišerová.

Ministerstvo financí zároveň chce prodloužit termín pro výplatu dividendy o tři měsíce z 1. srpna na 1. listopadu, aby měla společnost dostatečný čas získat likviditu. Ministerstvo financí o tom v pondělí po 12:00 informovalo v tiskové zprávě. Původně oznámilo, že informaci zveřejní ve 14:00. Stát chce vyšší příjem z dividendy do státního rozpočtu využít na kompenzaci vysokých cen energií občanům.

Zdroj: ČTK

Čistý zisk bank stoupl letos na 23,5 miliardy korun, oznámila Česká národní banka

Bankám a spořitelnám v Česku v prvním čtvrtletí 2022 stoupl souhrnný čistý zisk meziročně o 12,7 miliardy na 23,5 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma bank ke konci března činila 9,47 bilionu korun, což je meziroční nárůst o 766 miliard korun. Hlavním faktorem nárůstu jsou podle expertů vyšší výnosy úložek u České národní banky a nižší náklady na riziko.

Zisk z finanční a provozní činnosti bankám vzrostl v prvních třech měsících meziročně o 18 miliard na 59,2 miliardy korun. Úrokové výnosy se jim zvýšily o 42,7 miliardy na 83,7 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí jim vzrostly o 1,9 miliardy na 12,76 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Komerční banka dostala pokutu 7,5 milionu korun za porušení pravidel u hypoték

Komerční banka dostala od České centrální banky pokutu 7,5 milionu korun za to, že nesnížila celkové náklady spotřebitelských úvěrů o úrokové náklady u 1116 spotřebitelů, kteří požádali o předčasné splacení hypoték. Banka tak porušila zákon o spotřebitelském úvěru. Vyplývá to ze zveřejněného rozhodnutí centrální banky, na které upozornil web Seznam Zprávy. Komerční banka musí zaplatit pokutu do 30 dnů od nabytí právní moci, přičemž právní moci nabylo rozhodnutí podle údajů na webu ČNB 10. června.

Počátkem roku dostala pětimilionovou pokutu za podobné pochybení stavební spořitelna Modrá pyramida, která patří do skupiny Komerční banky.

Ze zveřejněného rozhodnutí centrální banky plyne, že Komerční banka nesnížila spotřebitelům, kteří požádali o předčasné splacení spotřebitelského úvěru na bydlení v období od poloviny března 2019 do poloviny července 2020 a uskutečnili jej, celkové náklady hypoték o výši úroku a dalších nákladů. Klienti by je museli zaplatit, pokud by úvěr nebyl předčasně splacen. Zmíněné úrokové náklady činily podle České národní banky 12,89 milionu korun.

Zdroj: ČTK

Nové členy rady ČNB jmenuje Zeman ve středu. Mandát končí třem, včetně Rusnoka

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje na Pražském hradě nové členy bankovní rady České národní banky. Vyplývá to z oznámení Hradu. Jména nových centrálních bankéřů neoznámil. Podle Hospodářských novin do nejužšího vedení centrální banky míří ekonomky Eva Zamrazilová a Karina Kubelková a ekonom Jan Frait.

Na konci června končí mandát guvernérovi České národní banky Jiřímu Rusnokovi, viceguvernérovi Tomáši Nidetzkému a členovi bankovní rady Vojtěchu Bendovi. Zeman může Nidetzkému a Bendovi jejich mandát prodloužit, anebo jmenovat místo nich nové členy rady. Zároveň musí jmenovat nového člena sedmičlenné rady za Rusnoka. Guvernérem místo Rusnoka jmenoval Zeman 11. května stávajícího člena rady Aleše Michla.

Sedmičlenná Bankovní rada České národní banky určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnověpolitických opatřeních. Česká národní banka je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu. Bankovní rada je sedmičlenná. Členové bankovní rady nesmějí zastávat funkci více než dvakrát.

Zdroj: ČTK

Pošta dostala od ČNB pokutu půl milionu korun za investiční služby

Česká pošta dostala od České národní banky pokutu půl milionu korun za pochybení při poskytování doplňkového penzijního spoření a dalších investičních služeb od začátku roku 2020 do poloviny března 2021. Šlo zejména o nedostatečné informování zákazníků o službách, které pošta poskytuje. Vyplývá to z dokumentu na stránkách ČNB, na uložení pokuty v pátek upozornil server Seznam Zprávy. Pošta, která finanční služby poskytuje ve spolupráci s ČSOB, rozhodnutí respektuje a pokutu uhradí.

ČNB na pochybení přišla při loňské kontrole zaměřené na dodržování pravidel poskytování investičních služeb. Podle jejího zjištění pošta jako investiční zprostředkovatel ve 45 případech neinformovala zákazníka v dostatečném časovém předstihu o investičních službách, které poskytuje. Ve stejném množství případů neposkytla zákazníkům prohlášení, že má příslušné povolení k činnosti investičního zprostředkovatele, ve 39 případech v dostatečném rozsahu nezjistila informace o odborných znalostech zákazníků v oblasti investic a ve 14 případech v rámci poskytování investičního poradenství řádně nezjistil informace o finančním zázemí a investičních cílech zákazníků.

Zdroj: ČTK
Pokračovat