banka

ČNB nezvýšila rezervu na ochranu úvěrového trhu

Česká národní banka nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta. Ve čtvrtek o tom informovala ČNB.

ČNB proticyklickou kapitálovou rezervu využila poprvé na konci roku 2015, kdy ji s platností od 1. ledna 2017 stanovila na 0,5 procenta. Naposledy se sazba změnila letos 18. června, kdy bankovní rada sazbu snížila na 0,5 procenta s platností od 1. července z jednoho procenta.

Rezervu by měly banky vytvářet v době růstu úvěrů. Naopak při poklesu ekonomické aktivity doprovázené rostoucími úvěrovými ztrátami by měla být využita bankami pro krytí ztrát. Cílem je zabránit přenosu případných problémů finančních institucí do ekonomiky. Efektem může být zpomalení růstu úvěrů.

Zdroj: ČTK

Kovanda nastoupil na pozici hlavního ekonoma Trinity Bank

Analytik a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Lukáš Kovanda nastoupil na pozici hlavního ekonoma Trinity Bank. Jeho úlohou bude především vyhodnocování investičních příležitostí a spolupráce na dalším rozvoji a směřování strategie Trinity Bank, uvedla banka. Kovanda dosud působil jako analytik fondů Czech Fund ze skupiny DRFG.

"Příležitost podílet se na dalším rozvoji a budování české banky mě nesmírně zaujala a na spolupráci s panem Lapčíkem (zakladatel Trinity Bank a předseda její dozorčí rady, pozn. red.) se těším. Obdivuji, co se mu za 25 let podařilo vybudovat, a to jak v České republice, tak v zahraničí. Současně oceňuji důraz na hodnoty a výjimečnost přístupu a i prostor pro mezinárodní působení patří mezi  důvody, proč jsem nabídku na spolupráci přijal," řekl Kovanda, který působí mimo jiné také jako seniorní socio-ekonomický analytik při OSN. 

Trinity Bank, která patří mezi menší české bankovní domy, se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořící produkty.

Zdroj: ČTK
Pokračovat