Nebezpečný kouř od sousedů? Úředníci budou moci v domě zkontrolovat, čím lidé topí, rozhodla vláda

Adéla Skoupá Ekonomika Adéla Skoupá, Ekonomika
Aktualizováno 14. 12. 2015 12:20
Vláda v pondělí schválila novelu zákona o ovzduší, která má lépe chránit zdraví lidí. Pokud v jednom roce opakovaně vzejde podezření na porušení zákona, budou moci úředníci přímo v domech zkontrolovat kotle. Nejdřív majitel dostane písemné upozornění, podruhé už na kotel přijde kontrola. Zastánci zpřísnění říkají, že v okolních státech jsou kontroly běžné, kritikům ale vadí narušení soukromí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Úřady by měly mít nově pravomoc kontrolovat, čím lidé topí v domech. Příslušnou novelu zákona o ochraně ovzduší, která má lépe chránit zdraví lidí, dnes schválila vláda. Zpřísnění míří na lidi, kteří doma ve starém kotli pálí PET láhve, hadry nebo odpadky a kouřem z komína zamořují okolí.

Pokud sousedé nashromáždí na znečišťovatele dostatek důkazů, že kouř z komína vypadá nezdravě, vstoupí do jeho domu úředníci v doprovodu experta. Důkazem může být fotografie nebo video s více než třicetiminutovým kontinuálním záznamem. "Musí prokázat, že nešlo jen o fázi roztápění," vysvětluje mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková. 

Nejprve pošlou úředníci majiteli kotle upozornění, že zřejmě porušuje zákon. A teprve pokud to nepomůže a v průběhu roku se situace nezlepší, zaklepou společně s expertem na technický stav kotle u jeho dveří, aby kotel a topivo zkontrolovali. A podobně jako sociálka při ochraně dětí nebo třeba exekturoři budou mít páky na to, aby vešli dovnitř.

Úředníci pak zkontrolují, čím topí, v jakém stavu je kotel a odeberou vzorek popela k rozboru. A když se potvrdí, že člověk do kotle hází například PET láhve naplněné pilinami, čeká ho až padesátitisícová pokuta. Ten, kdo kontrolu domů nepustí, může také dostat pokutu až 50 tisíc korun.

Pokud novela bez zádrhelů projde i Poslaneckou sněmovnou a Senátem, má platit od začátku roku 2017. "Ze zákona není možné spalovat odpady, což nelze bez přímé kontroly jasně prokázat. To by měla novela změnit," říká ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Poslední sčítání lidu, domů a bytů před čtyřmi lety ukázalo, že tuhými palivy topí v Česku kolem 660 tisíc domácností. A v některých krajích se emise z domácností na znečištění ovzduší podílejí až 80 procenty.

"Legislativní rada vlády potvrdila náš názor, že nedotknutelnost obydlí není neomezitelná. V případě, že ohrožujete zdraví člověka, což pálením odpadů bezpochyby děláte, pak má právě ústavní právo na ochranu zdraví stejnou váhu a přímo ústava umožňuje prolomení nedotknutelnosti obydlí s cílem zdraví lidí zajistit," dodává Brabec. V okolních státech jsou podle něj kontroly přímo v domácnostech běžné.

Lidovci se při hlasování kvůli obavám z možného zásahu do práva na soukromí zdrželi. Místopředseda vlády a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek požadoval kontroly vypustit, protože podle něj jde o nepřípustný zásah do práva na soukromí. " Jsou tady dvě práva, která jsou protichůdná - domovní svoboda a právo na životní prostředí. Je otázka, jestli to, že něco pálíte v kamnech, je důvodem pro to, aby bez nařízení soudu nebo státního zástupce mohl někdo vniknout do vašeho obydlí," řekl Bělobrádek.

Pochybnosti panují také kolem účinnosti opatření. "Půjde podle mě jen o to, jestli úřady a radnice najdou odvahu, aby tam úředníky lidem poslali. Protože radnice jsou takové oportunistické a neradi chodí proti lidem, kteří potom budou křičet," míní Petr Klouda, starosta Rýmařova v Moravskoslezském kraji. Právě tento kraj trápí znečištění ovzduší nejvíce.

Klouda už nyní ale ví, na které domácnosti se zaměřit. "V zásadě je to správné opatření, vzduch tady zamořují pořád ti samí a mělo by se jim v tom zabránit," říká.

 

Právě se děje

Další zprávy