Z dotací na kotle zaplatíte i plynovou přípojku či radiátory. Firmy nabízejí speciální balíčky

Petr Lukáč Petr Lukáč
1. 12. 2015 12:52
Státní dotace lze nyní využít nejen na plynové kotle, ale na všechny služby s tím spojené. Plynárenské firmy proto přicházejí se speciálními balíčky. Plyn jako ekologičtější palivo prosazuje i stát, chce omezit znečištění z komínů. Stát přispěje maximálně 127 tisíci korunami, zájemce musí doplatit 15 procent.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Stát plánuje v příštích letech přispět až devět miliard korun na výměnu kotlů u domácností. A plynárenské společnosti se chystají příležitosti využít. V době, kdy jednotlivé kraje postupně zveřejňují, kolik na zlepšení ekologie vytápění dají, firmy oznámily speciální balíčky, kterými chtějí zákazníky oslovit.

"Jsme přesvědčení, že průmysl v oblasti zlepšení životního prostředí již udělal kus práce. A největší potenciál pro zlepšení jsou nyní lokální topeniště a oblast dopravy," říká šéf Českého plynárenského svazu Jan Valenta.

Zájemci doplatí 15 procent

Stát v uplynulých letech přispíval hlavně na výměnu uhelného kotle za nový ekologický. Plynové kotle dostávaly podporu jen v některých krajích a často výrazně menší částku.

Zájemce musí k dotaci doplatit 15 procent. Maximální dotace bude až 127 tisíc korun, tedy 85 procent z maximální investice 150 tisíc korun.

Nyní půjde využít dotace nejen na plynové kotle, ale na všechny služby s tím spojené. „V našem balíčku nabídneme vše – od zavedení přípojky, přes výměnu kotle až po výměnu topných těles," říká například mluvčí RWE Martin Chalupský.
Firmy – balíčky představili i zástupci E.ON a Pražské plynárenské – navíc nabízejí i překlenovací financování potřebné investice.

Plynaři dlouhodobě tlačí plyn jako ekologičtější palivo. V současné době je otázka aktuální i kvůli tomu, že v Paříži právě probíhá mezinárodní konference o změnách klimatu. Politici se snaží vyřešit problémy s globálním oteplováním. A jedním ze základních kamenů této snahy má být omezení spalování uhlí. Do karet jim navíc hraje i to, že ceny plynu v posledních letech spolu s cenami ropy výrazně klesly.

Pálení odpadků a mrtvé přípojky

Česko se snaží vyřešit ještě jeden nešvar. "Stát má drastickým způsobem pokutovat ty, kteří zamořují životní prostředí," upozorňuje Alois Těšitel z představenstva Pražské plynárenské. Naráží tím na uhelné kotle, ve kterých lidé často pálí vše od odpadků až po PET lahve. "Jen dotace to nespraví," dodává.

Podle šéfa technických služeb společnosti E.ON Jana Louženského není poskytnutí balíčku podmíněné tím, že žadatel o dotaci bude od firmy v budoucích letech i odebírat plyn. Plynaři dlouhodobě bojují s klesající spotřebou a s takzvanými mrtvými přípojkami, jež zákazníci buď odpojili, nebo nikdy nepřipojili.

Náklady na provoz distribuční sítě tak zůstávají konstantní, jen se dělí mezi méně zákazníků. Využití mrtvých přípojek přitom může snížit i poplatky za distribuci pro stávající zákazníky.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 5 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy