Dusí nás smog, ročně kvůli němu předčasně umře až šest tisíc lidí. Trpí i lesy a zvířata

Markéta Šrajbrová ČTK Markéta Šrajbrová, ČTK
Aktualizováno 20. 11. 2015 15:38
Ministr životního prostředí Richard Brabec přinesl na páteční zasedání vlády zprávu o stavu naší přírody a podmínek k životu. Z dokumentu, který kabinet schválil, vyplývá, že zlepšování životního prostředí v Česku se loni zpomalilo. Problémy jsou podle zprávy hlavně s ovzduším a vodou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

PrahaSmog může v Česku předčasně zabít skoro šest tisíc lidí za rok. K číslu 5842 došli autoři souhrnné zprávy o životním prostředí v loňském roce.

„Stav životního prostředí v ČR nebyl v roce 2014 vyhovující. Zastavil se pozitivní trend vývoje předchozích let, a to i přes to, že klesá negativní vliv národního hospodářství na životní prostředí,“ konstatovali vědci z agentury životního prostředí CENIA. Podle nich jsou teď na vině místo továren hlavně domácnosti.
Zprávu v pátek předložil vládě Bohuslava Sobotky ministr životního prostředí Richard Brabec. Kabinet dokument schválil.

Největším problémem je podle zprávy ovzduší, a to hlavně v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. Úplně nejhůř se dýchá lidem v trojúhelníku Ostrava – Karviná – Frýdek-Místek.

Podle zprávy bylo loni kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu vyhlášeno devět smogových situací, které trvaly celkem 501 hodin.

„Už několik let stagnuje zejména zlepšování kvality ovzduší v ČR. Opatření udělaná v minulosti, především v oblasti průmyslu, už nestačí. Proto ministerstvo v posledním roce přistoupilo k dalším zásadnějším změnám v legislativě i ve financování tak, aby zlepšování kvality ovzduší bylo zase razantnější,“ uvedl Brabec.
Skoro na pětině území byl loni překročen limit nejméně u jedné škodlivé látky. Více než polovina Čechů pak žije na území, kde roční limit přesáhla koncentrace rakovinotvorného uhlíku benzo(a)pyrenu. Ten vypouštějí hlavně komíny domácností, které topí uhlím a dřevem.

Ministr teď usiluje o to, aby domácnosti své kotle vyměňovaly. „V loňském roce se nám podařilo s Evropskou komisí dojednat evropské dotace ve výši 9 miliard korun na výměnu až 100 tisíc neekologických kotlů po celé České republice,“ říká ministr. Zároveň chce také uzákonit kontroly kotlů přímo v domácnostech.

Zlepšování životního prostředí v Česku se loni zpomalilo. Kromě smogu mají problém i lesy, jejichž zdraví se nezlepšuje.

Ekologické organizace kritizují například malý prostor pro divokou přírodu. Stále více českého území je zastavěného, stagnovaly ale například odběry vody a do ochrany životního prostředí se investovalo více peněz.

"Lesy jsou nemocné, cenné suroviny končí zbytečně na skládkách nebo ve spalovnách a polovinu z nás dlouhodobě zatěžuje smog. Zpráva však zároveň ukazuje, že příčinou jsou spíš zastaralé zákony a technologie než prosperující průmysl," uvedl programový ředitel Hnutí Duha Jiří Koželuh.

Příliš pozitivní závěry vědci nepřinesli ani v případě vody. Množství vypouštěných škodlivin sice kleslo, kvalita povrchových vod se ale zlepšuje jen velmi pozvolna. Můžou za to hlavně hnojiva, kterých čeští zemědělci používají víc, než je evropský průměr. Kromě vody tím trpí i rostliny a zvířata.

Ministerstvo slibuje hned několik novel, které by pomohly kvalitu vody zlepšit. „Novela zákona o vodách, která je nyní v meziresortním připomínkovém řízení, zvyšuje poplatek za odběr podzemní vody, které v důsledku stále intenzivnějšího sucha nezadržitelně ubývá. Cílem novely je srovnat cenu podzemní vody s vodou povrchovou, a motivovat tak odběratele k přednostnímu využívání vody povrchové, která nám doslova naprší a snadno se tak obnoví,“ vysvětluje Brabec.

Potíže s ochranou živočichů

Problémy jsou podle zprávy i s ochranou živočichů. "Přibližně třetina evropsky významných druhů živočichů v ČR je hodnocena v nepříznivém stavu, třetina ve stavu nedostatečném a jejich stanoviště jsou pravděpodobně více či méně narušena," píše se ve zprávě.

V příznivém stavu z hlediska ochrany je pak jen 19 procent evropsky významných druhů rostlin. Ministerstvo upozorňuje i na problémy spojené s dopravou, intenzivním zemědělstvím či energetikou, které ohrožují například chřástaly, lososy či úhoře.

"Pokračují ničivé zábory zemědělské půdy zástavbou. V roce 2014 zastavěné a jinak zabrané plochy dosáhly již 10,7 procenta ČR," dodalo Hnutí Duha, podle kterého se alespoň tempo zástavby zpomalilo.

U jehličnatých dřevin je poškozeno 72,9 procenta stromů, u listnatých jde přibližně o dvě pětiny jejich počtu. Při hodnocení dřevin má nejhorší zdraví borovice, následovaná modřínem a smrkem, u listnáčů pak dub.

Vzrostly výdaje na ochranu životního prostředí z centrálních rozpočtů o 12,5 miliardy na 38,4 miliardy korun. Důvodem jsou zejména programy jako Nová zelená úsporám.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Trump neudělí milost Bannonovi ani svému právníkovi, na seznamu je Lil Wayne

Na seznamu milostí, které hodlá udělit americký prezident Donald Trump před koncem svého mandátu, nejsou jména bývalého starosty New Yorku a prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho ani bývalého poradce Steva Bannona. S odvoláním na své zdroje to dnes napsala agentura Reuters. Podle ní se milosti dočká rapper Lil Wayne. Před koncem mandátu se Trump chystá podle dřívějších informací amerických médií omilostnit přes 100 lidí.

Zpěvák Lil Wayne čelí obvinění z nepovoleného ozbrojování poté, co policie našla v prosinci roku 2019 v jeho zavazadlech nabitou pozlacenou pistoli. Rapperovi bylo držení zbraní zakázáno kvůli záznamům v trestním rejstříku. Rapper se k porušení zákona přiznal a hrozí mu až deset let vězení.

Zpěvák Lil Wayne několikrát v uplynulém roce Trumpa podpořil. Na twitteru zveřejnil fotografii, na které pózuje s prezidentem, a kladně se vyjádřil i o některých reformách, které Trumpova administrativa připravovala.

Podle zdrojů agentury Reuters Trump neudělí milosti ani zakladateli portálu WikiLeaks Julianovi Assangeovi. Trump poradci údajně také odradili od toho, aby "preventivně" zastavil trestní stíhání proti sobě a členům své rodiny. Milosti by se naopak měl dočkat bývalý předseda zákonodárného sboru státu New York Sheldon Silver, který byl odsouzen v roce 2015 na dvanáct let vězení za úplatkářství.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Trump má nejmenší podporu ze všech amerických prezidentů, věří mu jen 34 procent Američanů

Počínání amerického prezidenta Donalda Trumpa schvaluje na konci jeho prezidentského mandátu 34 procent Američanů. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na průzkum společnosti Gallup. Podle ní je Trump jediným americkým prezidentem, s nímž nikdy nesouhlasilo alespoň 50 procent dotazovaných. Hodnocení prezidenta je diametrálně odlišné mezi voliči Republikánské a Demokratické strany.

Souhlas s Trumpovou politikou se od voleb výrazně snížil. V posledním průzkumu před volbami souhlasilo s prezidentovým chováním 46 procent lidí. Průzkum společnosti Gallup se uskutečnil od 4. do 15. ledna, je tedy velice pravděpodobné, že z části zachytil ohlas obsazení Kapitolu Trumpovými příznivci ze 6. ledna.

Podle Gallupu k propadu podpory přispěly také neochota přiznat porážku, vývoj epidemie covidu-19 či druhý impeachment.

Agentura také uvádí, že Trump je jediným prezidentem od roku 1938, kterému se nikdy nepodařilo získat 50 procent a více respondentů s pozitivním míněním. Nejblíže tomu Trump byl na začátku loňského roku, kdy jeho počínání schvalovalo 49 procent respondentů.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Na dálnici D1 havaroval kamion, vozovka byla kvůli vysypaným plechům neprůjezdná

Na dálnici D1 u Ostravy havaroval v noci na úterý kamion, na dálnici se vysypaly balíky plechu. Směr na Prahu byl několik hodin neprůjezdný, náklad bylo potřeba přeložit. Dálnice byla znovu otevřena před 06:00, informovalo Národní dopravní informační centrum.

Nehoda se stala kolem 02:00 na 345. kilometru D1. Kamion narazil do svodidel. Podle policejního webu byly vysypané balíky s plechem asi šest metrů dlouhé.

Řidiči z D1 sjížděli na 349. kilometru u Klimkovic, zpátky se vraceli na 342. kilometru u Bravantic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy