kotel

Praha chce snížit závislost města na ruském plynu, nebude dotovat plynové kotle

Vedení pražského magistrátu chce snížit závislost města na dodávkách ruského plynu. Důvodem je nynější geopolitická situace i nárůst cen energií. Nejen v městských stavbách mají ubývat plynové kotle, přibudou naopak obnovitelné zdroje energie. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Město by rádo, aby podobně postupovali také soukromí vlastníci, motivuje je k tomu dotacemi.

Snahu odstřihnout se od ruského plynu už v letos v březnu na jednání městského zastupitelstva deklaroval náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN), který řekl, že město například přestane poskytovat dotace na pořízení plynových kotlů a zároveň bude pracovat na budování vlastních zdrojů a úsporách.

Při snižování závislosti na ruském plynu chce vedení metropole motivovat investory nové výstavby, aby dali přednost bezemisním zdrojům tepla na bázi obnovitelných zdrojů energie.

U stávajících staveb využívajících plynový zdroj tepla, vlastníky město podle dokumentu motivuje k přechodu na jiný zdroj dotacemi ze svého programu Čistá energie Praha. Ten je určen pro bytové a rodinné domy a rovněž byty. V současné době úřad aktualizuje podmínky programu.

Zdroj: ČTK

Středočeské domácnosti budou moci žádat o dotaci na nový kotel, podmínkou je nižší příjem

Středočeské domácnosti s nízkými příjmy budou moci žádat o dotaci na nový kotel. Krajští radní dnes schválili program, ve které rozdělí přes 240 milionů korun. Rozhodnutí ještě musí potvrdit středočeští zastupitelé. Lidé budou moci žádat od 6. června do konce srpna, uvedl v tiskové zprávě mluvčí středočeského hejtmanství David Šíma.

Na plynový kondenzační kotel budou moci domácnosti získat příspěvek až 100 tisíc korun, v případě tepelného čerpadla či kotle na biomasu až 130 tisíc korun.

Záměr na tuto dotační výzvu schválili radní už v březnu, poté hejtmanství podalo žádost o evropské dotace, které jsou pro výměnu starých kotlů za ekologičtější zdroj vytápění určené. Jednou z podmínek přiznání dotace bude doložení, že průměrný čistý příjem na člena domácnosti v roce 2020 nebyl vyšší než 170 900 korun.

Zdroj: ČTK
Pokračovat