znečištění

Kmen v peruánské Amazonii drží stovku turistů, chce upozornit na znečištění řeky

Domorodý kmen v peruánské Amazonii propustil asi sto turistů, včetně dvou desítek cizinců, které ve čtvrtek zadržel. Oznámil to šéf kmene Watson Trujillo, který už dříve slíbil, že turisty propustí. Činem chtěli domorodí obyvatelé přimět peruánskou vládu, aby se zabývala znečištěním řeky, na níž závisí jejich živobytí.

Skupina 98 turistů, mezi nimiž bylo 23 cizinců z Německa, Británie, Španělska či Francie, plula podle agentury AP na lodi nazvané Eduardo 11 po řece Maraňon v peruánském regionu Loreto. Zadrženi byli ve čtvrtek v obci Cuninico. Dnes ve 13:45 místního času (19:45 SEČ) turisté opět vypluli dál po řece na stejné lodi.

Trujillo zdůvodnil zadržení tím, že tak chce vládu přimět, aby řešila znečištění řeky. To způsobil podle AP únik ropy v roce 2014 a znovu letos v září. "Lidé musí pít znečištěnou vodu a jíst ryby kontaminované ropou a vládu to nezajímá," řekl Trujiilo. Znečištění řeky podle něj škodí téměř 80 komunitám, z nichž mnohé nemají dost pitné vody, chybí jim elektřina i telefonní signál.

Obyvatelé Cuninica budou protestovat a blokovat lodě plující po řece i nadále, dodal Trujillo. "Jak jsme viděli, jsme nuceni přijmout toto opatření, abychom přivolali pozornost státu, který nám osm let nevěnoval pozornost," řekl AP.

Zdroj: ČTK

Druhá rekordní pokuta za znečišťování ovzduší pro francouzskou vládu

Francouzská Státní rada, která slouží mimo jiné jako nejvyšší soud pro správní záležitosti, nařídila státu zaplatit dvě nové pokuty, každou za deset milionů eur, tedy asi zhruba 245 milionů korun. Jsou za to, že stát nezlepšil kvalitu ovzduší ve velkých městech. Vláda už loni dostala pokutu deset milionů eur za to, že se jí nepodařilo dostát závazkům ohledně snížení znečištění vzduchu v některých částech země, připomněly tiskové agentury.

"Opatření přijatá státem dodnes nezaručují, že se kvalita ovzduší zlepší natolik, aby byly co nejrychleji dodrženy limity znečištění," uvedla Státní rada. Peníze podle ní půjdou ekologickým skupinám, které podaly žalobu.

Státní rada také uvedla, že navzdory určitému zlepšení zůstávají čtyři oblasti obzvláště rizikové. Je to Toulouse, Paříž, Lyon a Aix-Marseille.

Zdroj: ČTK

Znečišťovatelé loni meziročně vypustili více toxických látek, už po sedmé vede Spolana

Ekologická organizace Arnika zaznamenala loni výrazný meziroční nárůst u vypouštěných rakovinotvorných látek či látek poškozujících hormonální systém. Zvýšilo se podle ní též množství látek toxických pro vodní organismy, včetně kyanidů v řekách. Vzrostly emise styrenu a formaldehydu z průmyslových provozů, klesly naopak emise skleníkových plynů a rtuti. Největším znečišťovatelem byla podle Arniky loni už posedmé neratovická Spolana. 

Loni Arnika naopak zaznamenala u většiny sledovaných látek znečišťujících ovzduší pokles proti roku 2018, výjimkou byly například emise rtuti. Provozy hlásí ze zákona úniky a přenosy nebezpečných látek samy. Za loňský rok data poskytlo 1257 provozů, o 116 méně než předloni.

Spolana Neratovice mezi podniky vévodí kvůli vypouštění karcinogenů při výrobě PVC (polyvinylchloridu) a dalších surovin pro výrobu plastů. Zároveň po ukončení likvidace amalgámové elektrolýzy předala v odpadech 89 tun rtuti, s jejíž pomocí vyráběla chlor pro výrobu PVC. "Šlo o druhé nejvyšší množství zaznamenané v sedmnáctileté historii IRZ," uvedla Arnika. Emise styrenu a formaldehydu nejvíce zvýšila firma MEA Metal Applications z Plzně, a to o 12 tun. 

Mezi znečišťovateli podle Arniky dominují velké průmyslové podniky z Moravskoslezského, Středočeského, Ústeckého kraje a Vysočiny. Objevují se ale i provozy z dalších krajů, Arnika vyzvala k přísnější kontrole.

Zdroj: ČTK

Maďarsko porušovalo unijní směrnici o kvalitě ovzduší, může dostat pokutu, rozhodl soud EU

Maďarsko porušilo své povinnosti vyplývající z práva Evropské unie, neboť dlouhodobě nedodržovalo limity pro čistotu ovzduší. Rozhodl o tom ve středu Soudní dvůr EU, podle něhož úřady v regionu Budapešti a několika dalších oblastech nezajistily snížení dlouhodobě překračovaného povoleného množství prachových mikročástic ve vzduchu. Soud vyhověl žalobě Evropské komise a pokud se bude problém opakovat, může Brusel navrhnout finanční sankce.

Překročení povolených limitů pro polétavý prach (PM10) se podle soudu od roku 2005 týkalo regionu hlavního města a údolí řeky Slané (v Maďarsku Sajó u hranic se Slovenskem, od roku 2011 pak v oblasti města Pécs na jihu země. Ve všech třech oblastech byly limity překračovány do roku 2017.

K porušení unijní směrnice o kvalitě ovzduší podle soudu nevedl samotný fakt, že země stanovené hodnoty překročila, ale že nezajistila, aby byly porušovány "nejkratší možnou dobu". Soud neuznal maďarský argument, že v oblastech u hranic ke znečištění přispívala produkce prachu ze sousedních zemí.

Zdroj: ČTK
Pokračovat