Praha - Lidé s vysoce nadprůměrnými příjmy už nebudou moci od roku 2013 využít firemního účetního k podání svého daňového přiznání.
Novinku přichystala vláda v souvislosti se zavedením takzvaného solidárního příspěvku, tedy progresivním zdaněním lidí s příjmy nad 48násobek průměrné mzdy (zhruba 100 500 korun měsíčně).
Vedle samotného příspěvku ve výši sedmi procent (z příjmů nad tuto hranici) totiž čeká lidi s vysokými příjmy ještě jedna povinnost: Sami si budou muset podávat daňové přiznání.
Tedy přesněji: Samozřejmě že budou moci využít služeb daňových poradců, ovšem za jejich služby - na rozdíl od služeb účetních svého zaměstnavatele - budou muset platit.
„Stejná povinnost začne platit i pro ty zaměstnance, kteří budou platit solidární příspěvek pouze z důvodu jednorázového měsíčního dodatečného příjmu (například bonusu), kterým celkový měsíční výdělek převýší hranici zhruba 100 tisíc korun," říká Tomáš Hunal z poradenské společnosti PwC ČR, která na novinku upozornila.
O tisíce korun méně
Vláda vedle zmíněného solidárního příspěvku naplánovala na příští tři roky také zrušení stropů pro platby zdravotního pojištění.
Z výpočtů online deníku Aktuálně.cz vyplývá, že například topmanažer s půlmilionovou hrubou měsíční mzdou přijde v roce 2013 o přibližně 50 tisíc korun měsíčně. V roce 2014 pak jeho čistý měsíční příjem v porovnání s rokem 2012 klesne o více jak 70 tisíc.
Kdo má na výplatní pásce 150 tisíc hrubého, bude státu a pojišťovnám v roce 2014 odvádět o přibližně osm tisíc korun měsíčně víc oproti letošnímu roku.
Opatření jsou součástí vládou schváleného balíku opatření, jehož cílem je snížit schodek státního rozpočtu. Soubor zákonů nyní projednají poslanci.