příjem

Odbory při úřadech práce hrozí stávkou kvůli platům

Odbory při úřadech práce hrozí stávkou, pokud vláda nezvýší od září o deset procent tarify zaměstnanců ve státní službě. Vládou chystané zvýšení platů ve veřejném sektoru se podle odborů netýká části pracovníků, kteří jsou ve státní službě. Uvedl to předseda podnikového výboru odborových organizací při úřadu práce Jan Dudek, který se kvůli tomu obrátil dopisem na ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL). 

Jurečka už dříve oznámil, že by od září měla dostat přidáno část zaměstnanců ve veřejném sektoru, mezi nimi například nepedagogičtí pracovníci ve školství či lidé v kultuře. Týkat se to má těch, kterým se pro letošek výdělek zmrazil, podle Jurečky je to asi 305 tisíc zaměstnanců. Na zvýšení platů od září má jít ze státního rozpočtu zhruba 1,97 miliardy korun, samosprávy vydají 1,8 miliardy korun a zdravotní pojišťovny 290 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Šéfům největších amerických firem loni výrazně vzrostly mzdy

Medián mezd šéfů největších amerických podniků se v loňském roce zvýšil o 31 procent na 20 milionů dolarů (zhruba 454 milionů korun). Uvádí to studie výzkumné společnosti Equilar. Předloni, kdy se ekonomika začala potýkat s negativními dopady pandemie covidu-19, se medián jejich mezd snížil o dvě procenta 15,5 milionu dolarů.

Podle Equilar velké americké podniky loni odměňovaly vedoucí pracovníky za řešení různých problémů, například výpadků v dodavatelských řetězcích. K růstu mezd přispěly i stoupající tržby a ceny akcií těchto podniků. Výrazně si loni polepšil například výkonný ředitel americké technologické společnosti Apple Tim Cook. Vydělal si 98,7 milionu dolarů (2,2 miliardy korun), zatímco předloni to bylo 14,8 milionu dolarů. 

Zdroj: ČTK
Pokračovat