Počítáme daňové změny: Živnostníci přijdou o tisíce

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
12. 4. 2012 6:00
Podívejte se, jak se vládní dohoda projeví u osob samostatně výdělečně činných
Foto: Jan Langer

Praha – Někteří živnostníci přijdou od roku 2013 až o desítky tisíc korun. Vláda jim sice nesníží výdajové paušály, ale neumožní jim vedle nich současně uplatňovat některé daňové slevy.

Především ti podnikatelé, kteří si nyní od daní odečítají druhého z manželů nebo děti, budou vládními úsporami citelně zasaženi.

Mohlo být ale hůř. Jeden z vládních návrhů počítal také se zrušením základní slevy na poplatníka. Živnostníci (a OSVČ) si mohou alespoň v tomto bodě oddechnout, i v přiznání za rok 2013 budou od daně odečítat 24 840 korun.

Vláda sice ještě nezveřejnila kompletní přehled slev a odečitatelných položek od základu daně, které nebude možné kombinovat s paušály, uvedla ale, že vedle základní slevy na poplatníka, ponechá živnostníkům s paušálem k dispozici ještě slevy pro tělesně postižené, případně i některé další položky odečitatelné od základu daně.

Online deník Aktuálně.cz vypočítal tři vzorové příklady ukazující, jak vládou navržené změny pocítí živnostníci v praxi.

1) Obchodní zástupce s ročním příjmem 300 tisíc a dvěma dětmi

Šedesátiprocentní paušál ukrojí z příjmů 180 tisíc korun, takže ke zdanění v letech 2012 i 2013 zbyde 120 tisíc. Patnáctiprocentní daň činí 18 tisíc korun, kompletně ji ale vymaže sleva na poplatníka ve výši 24 840 korun.

Náš obchodní zástupce tak nebude státu na dani z příjmů platit ani korunu. V případě ale, že si uplatní slevu na své dvě děti, stát mu vyplatí za celý rok 2012 formou daňového bonusu 26 808 korun.

V roce 2013 už ale státní kasa tak vstřícná nebude a vzájemný účet u daně z příjmů se uzavře na nule.

2) Tlumočnice s ročním příjmem 750 tisíc, s jedním dítětem a manželem bez práce

Svobodná povolání mohou využít čtyřicetiprocentní paušál. Protože se jí to vyplatí (i kvůli tomu, že nemusí zakládat každou účtenku), uplatňuje ho také naše tlumočnice.

Ta si za rok 2012 vydělá 750 tisíc. Ke zdanění ji po odečtení čtyřiceti procent zbyde 450 tisíc korun. Po odečtení základní slevy na poplatníka zbývá daň z příjmů ve výši 42 660 korun.

Protože žena z našeho příkladu vydělávala více než manžel, je to on, kdo je doma s malým dítětem. Protože manžel nevydělává, může si žena jeho i dítě odečíst od daní. Po odečtení těchto slev tak na dani z příjmů za rok 2012 zaplatí 4416 korun.

Při stejné životní situaci o rok později ale už daň bude takřka desetinásobná – 42 660 korun.

3) Řemeslník s ročním příjmem 2 miliony korun, se třemi dětmi a manželkou bez práce

Řemeslníci (spolu se zemědělci) mohou využít nejštědřejší osmdesátiprocentní výdajový paušál. Z dvoumilionového příjmu tak ke zdanění zůstane 400 tisíc korun.

Po odečtení základní daňové slevy daň z příjmů činí 35 160 korun, tolik také odvede náš řemeslník do státní kasy za rok 2013.

O rok dříve od státu ale ještě vyinkasuje 29 892 korun. U něj tak rozhodnutí vlády znamená, že přijde o více jak 60 tisíc korun.

Jak je to možné? Po odečtení slevy na manželku (24 840 korun) zbývá daň ve výši zhruba 11 tisíc korun. Od nich ještě náš řemeslník odečte dalších 40 212 korun slevu na tři své děti, o které se doma stará manželka.

Protože daňová sleva na dítě zároveň jako jediná funguje i jako takzvaný daňový bonus, vyplatí stát řemeslníkovi na základě daňového přiznání za rok 2012 necelých 30 tisíc.

 

Právě se děje

Další zprávy