O kolik vám klesne výplata? Spočítali jsme daňové změny

Petr Kučera Jiří Hovorka Petr Kučera, Jiří Hovorka
11. 4. 2012 16:00
Vláda chce od roku 2014 zvýšit daň z příjmů fyzických osob na 20 procent hrubé mzdy
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zaměstnanec s průměrnou mzdou odevzdá od roku 2014 státu téměř 500 korun měsíčně víc než nyní. Spočítal to online deník Aktuálně.cz na základě nejnovější vládní dohody o daňových změnách.

Může za to především zvýšení odvodů na zdravotní pojištění, které koalice schválila už dříve v rámci chystané daňové reformy. "Ano, na tomto plánu jsme nic nezměnili," potvrdil online deníku Aktuálně.cz ministr financí Miroslav Kalousek.

Vysvětlit změnu daňové sazby není úplně jednoduché. V současnosti platí fyzické osoby formálně 15 procent z takzvané superhrubé mzdy, což u většiny zaměstanců v praxi znamená 21 procent z hrubé mzdy.

Od roku 2014 se mají daně opět počítat jednodušším způsobem z hrubé mzdy. Podle už dříve schválené daňové reformy měla sazba činit 19 procent, současně ale o dva procentní body stoupnou odvody na zdravotní pojištění.

Jako součást "balíčku rozpočtových opatření" ale vláda tento týden rozhodla o zvýšení této sazby z 19 na 20 procent hrubé mzdy.

Zaměstnanec s průměrným hrubým příjmem 25 tisíc korun měsíčně, který uplatňuje pouze základní daňovou slevu, nyní zaplatí na dani 2955 korun. Od roku 2014 mu sice samotná daň klesne o 25 korun, ale na zdravotním pojištění odvede o 500 korun měsíčně víc. Celkový čistý příjem mu tak klesne o 475 korun měsíčně.

V obou tabulkách počítáme s tím, že zůstanou zachovány současné daňové slevy - tedy 2070 korun měsíčně na poplatníka a 1117 korun ročně na jedno vyživované dítě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. Oznámila to v pátek ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml.

Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko se v žebříčku čerpání z EU fondů dostala na čtvrté místo, dosud nejvýše

Česká republika v posledních měsících rychle stoupá v žebříčku čerpání evropských fondů, ke konci července se mezi členskými zeměmi dostala na čtvrté místo. Je to dosud nejvyšší dosažená pozice. Evropská komise na uskutečnění projektů do ČR poslala 81 procent vyčleněných peněz pro období 2014 až 2020, konkrétně 535 miliard korun. Ke konci června byla ČR v žebříčku sedmá z unijní sedmadvacítky. Vyplývá to z dnes zveřejněných informací ministerstva pro místní rozvoj (MMR).

Na hodnotu 80 a více procent se dostalo zatím jen pět států. V čerpání fondů byly podle nich ke konci července úspěšnější než ČR Irsko, Lucembursko a Finsko. Těsně za ČR se umístilo Portugalsko, které dostalo proplaceno 80,8 procenta vyčleněných financí. Polsko se dostalo na 79,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy