O kolik vám klesne výplata? Spočítali jsme daňové změny

Petr Kučera Jiří Hovorka Petr Kučera, Jiří Hovorka
11. 4. 2012 16:00
Vláda chce od roku 2014 zvýšit daň z příjmů fyzických osob na 20 procent hrubé mzdy
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zaměstnanec s průměrnou mzdou odevzdá od roku 2014 státu téměř 500 korun měsíčně víc než nyní. Spočítal to online deník Aktuálně.cz na základě nejnovější vládní dohody o daňových změnách.

Může za to především zvýšení odvodů na zdravotní pojištění, které koalice schválila už dříve v rámci chystané daňové reformy. "Ano, na tomto plánu jsme nic nezměnili," potvrdil online deníku Aktuálně.cz ministr financí Miroslav Kalousek.

Vysvětlit změnu daňové sazby není úplně jednoduché. V současnosti platí fyzické osoby formálně 15 procent z takzvané superhrubé mzdy, což u většiny zaměstanců v praxi znamená 21 procent z hrubé mzdy.

Od roku 2014 se mají daně opět počítat jednodušším způsobem z hrubé mzdy. Podle už dříve schválené daňové reformy měla sazba činit 19 procent, současně ale o dva procentní body stoupnou odvody na zdravotní pojištění.

Jako součást "balíčku rozpočtových opatření" ale vláda tento týden rozhodla o zvýšení této sazby z 19 na 20 procent hrubé mzdy.

Zaměstnanec s průměrným hrubým příjmem 25 tisíc korun měsíčně, který uplatňuje pouze základní daňovou slevu, nyní zaplatí na dani 2955 korun. Od roku 2014 mu sice samotná daň klesne o 25 korun, ale na zdravotním pojištění odvede o 500 korun měsíčně víc. Celkový čistý příjem mu tak klesne o 475 korun měsíčně.

V obou tabulkách počítáme s tím, že zůstanou zachovány současné daňové slevy - tedy 2070 korun měsíčně na poplatníka a 1117 korun ročně na jedno vyživované dítě.

 

Právě se děje

Další zprávy