zdravotní pojištění

Náklady veřejného zdravotního pojištění budou příští rok přes 471 miliard korun

Náklady veřejného zdravotního pojištění budou příští rok podle odhadů ministerstva zdravotnictví činit 471,7 miliardy korun, z nichž 453,8 miliardy korun půjde přímo na zdravotní péči, zbytek pak na provoz či preventivní fondy pojišťoven. V návrhu úhradové vyhlášky ministerstvo podle ekonomické predikce počítá s příjmy systému 464,6 miliardy korun, což je o 7,1 miliardy korun méně než výdaje. Rozdíl se vyrovná z rezerv zdravotních pojišťoven. Meziročně náklady na zdravotní služby vzrostou celkově o 6,7 procenta, tedy zhruba o 28,5 miliardy Kč. Se 3,4 miliardy korun se i v příštím roce počítá na péči související s epidemií covidu-19. Původní dohoda byla na meziročním růstu pro každý segment průměrně o čtyři procenta, ministerstvo ho navýšilo na osm procent.

O úhradách péče na příští rok jednalo sedm zdravotních pojišťoven se zástupci 14 segmentů zdravotní péče v první polovině letošního roku. Dohodu nakonec uzavřelo deset z nich. "Dohoda nebyla uzavřena v segmentech poskytovatelů mimolůžkových ambulantních specializovaných služeb, poskytovatelů mimolůžkových laboratorních a radiologických služeb, poskytovatelů následné lůžkové péče a poskytovatelů akutní lůžkové péče," uvedlo v materiálu ministerstvo. Částečně se dohodly zdravotnické záchranné služby a přeprava pacientů. V závěru dohodovacího řízení byla vetována i dohoda pro gynekologii.

Zdroj: ČTK

Pokud se příští rok nezvýší platby státu, snížíme úhrady, uvedl Svaz zdravotních pojišťoven

Zmrazení plateb za státní pojištěnce na loňské úrovni navýší plánovaný deficit systému veřejného zdravotního pojištění. Kdyby platby státu za děti, seniory či nezaměstnané nevzrostly ani příští rok, bylo by nezbytné snížit úhrady poskytovatelům zdravotní péče. V tiskové zprávě to uvedl Svaz zdravotních pojišťoven ČR, který sdružuje šest menších pojišťoven. Ty poskytují služby pro 4,7 milionu pojištěnců. Vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) v neděli v České televizi řekl, že vláda se zvýšením plateb za státní pojištěnce pro příští rok počítá.

Letos by měl systém veřejného zdravotního pojištění podle schválených rozpočtů pojišťoven hospodařit se schodkem 9,5 miliardy korun. Očekávalo se, že příjmy vzrostou o 6,3 procenta na 431,2 miliardy korun a výdaje o 4,6 procenta na 440,7 miliardy korun. Rozpočty pojišťoven, takzvané zdravotně pojistné plány, počítaly s navýšením platby za státní pojištěnce od ledna o 200 korun na zhruba 1967 korun, jak to schválila minulá vláda. Současný kabinet při hledání úspor toto navýšení, které mělo do systému přinést asi 14 miliard korun, škrtl. Ministerstvo financí předpokládá, že deficit může částečně zmenšit lepší výběr pojistného.

Zdroj: ČTK

Policie navrhla obžalovat lobbistu Janouška kvůli neoprávněným úhradám od pojišťoven

Policie navrhla obžalovat lobbistu Romana Janouška a další čtyři lidi kvůli neoprávněným úhradám od zdravotních pojišťoven pro firmu Chambon, informovala Česká televize. Dozorující státní zástupce Alexandr Dadam řekl, že návrh na podání obžaloby v kauze Chambon už obdržel. Jména obviněných Dadam neuvedl.

Podle Dadama pětice obviněných neoprávněně od pojišťoven vylákala úhrady za laboratorní vyšetření. Škoda se pohybuje okolo 284 milionů korun. Dalších 44 milionů je ve stádiu pokusu - pojišťovny tyto peníze nevyplatily.

Zdroj: ČTK
Pokračovat