Vyšší daně pro bohaté: Spočítali jsme, o kolik přijdou

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
12. 4. 2012 17:04
Spočítali jsme: Člověk s půlmilionovým platem odevzdá státu o 70 tisíc více než dosud
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zaměstnanci s vysoce nadprůměrnými příjmy přijdou kvůli úsporným vládním opatřením o desítky tisíc měsíčně.

Z výpočtů online deníku Aktuálně.cz vyplývá, že například topmanažer s půlmilionovou hrubou měsíční mzdou přijde v roce 2013 o zhruba 50 tisíc korun měsíčně. V roce 2014 pak jeho čistý měsíční příjem v porovnání s rokem 2012 klesne o více jak 70 tisíc.

Kdo má na výplatní pásce 150 tisíc hrubého, bude státu a pojišťovnám v roce 2014 odvádět o zhruba osm tisíc korun měsíčně víc oproti letošnímu roku.

V roce 2013 se nejprve projeví dočasná tříletá opatření, kdy vláda zavede takzvaný solidární příspěvek a také zruší stropy pro platby zdravotního pojištění.

Obě opatření společně odstraní současnou daňovou degresi, kdy daňová sazba nad stropy nyní s rostoucím příjmem klesá, takže lidé s příjmy nad 100 tisíc korun odvádějí nižší podíl z výdělku než ostatní. Vláda nově zavádí opak, tedy daňovou progresi, kdy se výsledná sazba bude s rostoucími příjmy zvyšovat.

V roce 2014 se pak progrese ještě zvýrazní. Daň z příjmů se totiž přestane vypočítávat ze superhrubé mzdy, a tedy i ze sociálního pojištění, kde stropy pro platbu pojistného zůstávají i v dalších letech na čtyřnásobku průměrné mzdy (v měsíčním vyjádření). Výraznější progresi napomůže také zvýšení sazby zdravotního pojištění ze současných 4,5 na 6,5 procenta.

Ale konec teorie. Nejlépe vám praktické dopady vládních opatření ukáží následující tabulky.

Výpočty jsou orientační. Výše stropů pro platbu sociálního pojištění se totiž mění každý rok (i když změna nebývá veliká) a čistá mzda u příjmů nad stropy se ve skutečnosti vypočítává tak, že nejprve jsou odvody v plné výši a až když jsou překročeny stropy, tak se pojištění v následujících měsících neplatí vůbec. V našem případě tak čistý měsíční příjem odpovídá spíše průměru za rok, nicméně stále dobře dokumentuje dopady vládních opatření - poměry zůstávají u skutečnosti a naší „virtuální reality" stejné.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy