Vyšší daně pro bohaté: Spočítali jsme, o kolik přijdou

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
12. 4. 2012 17:04
Spočítali jsme: Člověk s půlmilionovým platem odevzdá státu o 70 tisíc více než dosud
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zaměstnanci s vysoce nadprůměrnými příjmy přijdou kvůli úsporným vládním opatřením o desítky tisíc měsíčně.

Z výpočtů online deníku Aktuálně.cz vyplývá, že například topmanažer s půlmilionovou hrubou měsíční mzdou přijde v roce 2013 o zhruba 50 tisíc korun měsíčně. V roce 2014 pak jeho čistý měsíční příjem v porovnání s rokem 2012 klesne o více jak 70 tisíc.

Kdo má na výplatní pásce 150 tisíc hrubého, bude státu a pojišťovnám v roce 2014 odvádět o zhruba osm tisíc korun měsíčně víc oproti letošnímu roku.

V roce 2013 se nejprve projeví dočasná tříletá opatření, kdy vláda zavede takzvaný solidární příspěvek a také zruší stropy pro platby zdravotního pojištění.

Obě opatření společně odstraní současnou daňovou degresi, kdy daňová sazba nad stropy nyní s rostoucím příjmem klesá, takže lidé s příjmy nad 100 tisíc korun odvádějí nižší podíl z výdělku než ostatní. Vláda nově zavádí opak, tedy daňovou progresi, kdy se výsledná sazba bude s rostoucími příjmy zvyšovat.

V roce 2014 se pak progrese ještě zvýrazní. Daň z příjmů se totiž přestane vypočítávat ze superhrubé mzdy, a tedy i ze sociálního pojištění, kde stropy pro platbu pojistného zůstávají i v dalších letech na čtyřnásobku průměrné mzdy (v měsíčním vyjádření). Výraznější progresi napomůže také zvýšení sazby zdravotního pojištění ze současných 4,5 na 6,5 procenta.

Ale konec teorie. Nejlépe vám praktické dopady vládních opatření ukáží následující tabulky.

Výpočty jsou orientační. Výše stropů pro platbu sociálního pojištění se totiž mění každý rok (i když změna nebývá veliká) a čistá mzda u příjmů nad stropy se ve skutečnosti vypočítává tak, že nejprve jsou odvody v plné výši a až když jsou překročeny stropy, tak se pojištění v následujících měsících neplatí vůbec. V našem případě tak čistý měsíční příjem odpovídá spíše průměru za rok, nicméně stále dobře dokumentuje dopady vládních opatření - poměry zůstávají u skutečnosti a naší „virtuální reality" stejné.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 43 minutami

Opozice chce kvůli Bečvě vyšetřovací komisi. Je to politická kauza, tvrdí Hamáček

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že podle jeho názoru se z vyšetřování kolem Bečvy stává politická kauza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy