Praha - Revoluce v doručování úředních dopisů, dřívější platba daní, povinná zimní výbava na některých silnicích, možná levnější banky a snad přiměřenější exekuce.
To jsou nejvýznamnější novinky, které přináší začátek letošního listopadu. O všech důležitých změnách jsme už na Aktuálně.cz pro vás psali podrobně a s předstihem. Nyní pro připomenutí přinášíme jejich stručný přehled.
Povinné datové schránky
Od 1. listopadu musí všechny společnosti zapsané v obchodním rejstříku, úřady a soudy používat datové schránky. Končí čtyřměsíční přechodné období, během něhož bylo používání dobrovolné.
Nyní tedy začnou firmám do datové schránky chodit písemnosti od úřadů a soudů namísto klasické pošty i v případě, že si ji společnost neaktivuje. Až na výjimky pak bude platit, že nezávisle na tom, zda si společnost schránku skutečně vybírá, je písemnost považována za převzatou (vyzvednutou) za deset dní od doručení.
Podle České pošty čekalo na jednatele firem necelý týden před ostrým startem systému ještě téměř 170 tisíc nevyzvednutých dopisů s aktivačními údaji. Firmy tak mohou přijít například o předvolání k důležitému správnímu řízení včetně možnosti včasného vyjádření k různým záměrům či nařčením. Mnozí podnikatelé však ze zpoždění viní Českou poštu.
Pro fyzické osoby, tedy běžné občany, není datová schránka povinná. Totéž platí pro podnikající fyzické osoby (výjimkou jsou advokáti, daňoví poradci, insolvenční správci, notáři a exekutoři). Dobrovolná je také pro právnické osoby nezapsané v obchodním rejstříku (typicky nezisková sdružení, společenství vlastníků jednotek a podobně). I tyto skupiny si však mohou kdykoliv požádat o bezplatné zřízení schránky.
Základní informace najdou podnikatelé na webu www.datoveschranky.info nebo na infolince 270 005 200.
Levnější banky? Má to háček
Od listopadu je účinný nový zákon o platebním styku, sjednocující podmínky v celé Evropské unii. Příjemnou novinkou je zkrácení lhůty pro převod peněz mezi bankami z dosavadních tří na dva dny.
Čtěte více o zrychlení převodů: Převody mezi bankami zrychlí. Pozor ale na uzávěrku |
Také další dvě novinky působí příjemně, ale jen na první pohled. Podle EU musí banky nově poskytovat klientům výpis z účtu alespoň jednou měsíčně zdarma. Jenže klientům, kteří si nechávali v papírové podobě posílat výpis například jen jednou za půl roku a nic za něj neplatili, nyní banka automaticky začne posílat výpis každý měsíc, přičemž si v souladu s platným sazebníkem naúčtuje přinejmenším poštovné.
Dokud klient nezajde na pobočku a nezvolí jinou možnost - třeba elektronické výpisy. Některé banky nabídly také bezplatné papírové výpisy, pro které si ale klient musí pokaždé dojít na pobočku.
Čtěte více o "bezplatných" výpisech: Výpisy opět podraží, banky rozesílají varování |
Banky také musí nově zablokovat ukradenou platební kartu, aniž za to účtují poplatek. Přesto v praxi hrozí, že vás krádež nebo ztráta karty přijde na víc peněz než dosud. Změní se totiž pravidla pro takzvanou spoluúčast - tedy limit, do jehož výše ručí za vzniklou škodu sám klient.
Limit sice na první pohled oproti současnému stavu klesne na 150 eur, bude se však počítat jiným způsobem - pro každou "neautorizovanou transakci" zvlášť. Jediným ústavem, který zatím výslovně oznámil, že limit 150 eur bude počítat pro všechny transakce společně, je Komerční banka.
Čtěte více o změnách v blokaci karet: Kartu banka zablokuje zdarma. A může to přijít dráž |
Novinkou je také bezplatné zrušení účtu po alespoň ročním vedení, přičemž výpovědní lhůta smlouvy o běžném účtu nesmí být delší než jeden měsíc.
Na silnice jen se zimní výbavou
Stejně jako vloni platí na některých místech od 1. listopadu do 31. března dopravní značka Zimní výbava (neuvádí-li tabulka pod značkou jiné období). Za její nerespektování hrozí pokuta až 2000 korun a jeden trestný bod.
Online deník Aktuálně.cz již přinesl seznam nejdůležitějších míst, kde značka bude platit v letošní sezóně. Mapa zahrnuje jen dálnice a silnice první třídy, ne nižší. Například kraj Vysočina v říjnu avizoval, že stejně jako vloni rozmístí značky na více úsecích a seznam pak zveřejní na svém webu. Ani 30. října tam však řidiči tyto informace nenašli.
Na stanovených silnicích musí řidiči mít "zimní výbavu". Ideální jsou zimní pneumatiky, tedy se vzorkem hlubokým alespoň čtyři milimetry na všech kolech (u vozů do 3,5 tuny) nebo alespoň šest milimetrů na hnacích kolech (pro auta nad 3,5 tuny).
Podrobnější článek o této značce: Víme, kam můžete od neděle jen se zimní výbavou |
Teoreticky stačí vézt v kufru jen sněhové řetězy. "Ty však lze použít jen tehdy, jestliže je vozovka dostatečně zasněžená nebo zledovatělá," upozorňuje mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka. Jejich použitím nesmí řidič ničit silnici. Problém tedy nastane, když je na kopci větší sněhová břečka.
Dřívější platba daní
Od začátku listopadu se zkrátí termín pro splatnost daní. Zatímco dosud stačilo, když v určený den odešly peníze z vašeho účtu, nově musejí být v daný den už připsány na účet finančního úřadu. Teprve den připsání bude považován za den platby.
Podle ministra financí Eduarda Janoty by však nové pravidlo nemělo přinést potíže, protože zákon o platebním styku od listopadu zároveň zkrátí lhůty pro převod peněz - banky jej musí převést z účtu do dvou dnů místo dosavadních tří.
Čtěte více o této změně: Daně plaťte dřív, ne na poslední chvíli |
Přiměřenější exekuce
Listopadovou novinkou je také změna exekučního řádu, která má zjednodušit a zrychlit exekuční řízení a současně posílit ochranu dlužníků. Jedním z cílů je, aby se už neopakovaly excesy exekutorů, kdy například zabaví majetek, jenž dlužníkovi vůbec nepatří.
Novela mimo jiné zavádí pojem přiměřenost exekuce. V praxi to znamená například to, že exekutor už nebude moci kvůli několika tisícovému dluhu zabavit například nemovitost; stejně tak by kvůli vymáhané stokoruně neměl obstavit celý bankovní účet.
Někteří exekutoři však novelu považují hlavně za "přehození práce z rukou soudů do rukou exekutorů". Například podle exekutora Jan Grosama umožní dlužníkům vytvořit větší prostor pro nekalé chování, exekutorům přidá práci a věřitelům nepřinese nic pozitivního.
Zároveň o polovinu zlevňuje výpis z Centrální evidence exekucí.
Dočerpání zbytku dovolené
Jestliže máte nevyčerpanou dovolenou za rok 2008, musíte ji povinně vyčerpat do konce letošního roku. Pokud jste si do konce října se zaměstnavatelem nedohodli jiný termín, máte ji nastoupit automaticky k následujícímu pracovnímu dni - tedy většinou 2. listopadu.
Povinné čerpání v takovém případě nastává přímo ze zákona, není tedy k němu nutný souhlas zaměstnance ani zaměstnavatele. I kdyby zaměstnanec nesouhlasil a chtěl na začátku listopadu dále pracovat, musí mu firma nařídit dovolenou a neumožnit mu výkon práce. Sankce za porušení zákoníku práce by pak mohl nést i zaměstnavatel, který takovou práci (místo stanoveného volna) toleroval.
Čtěte více o čerpání dovolené: Zbyla vám dovolená? Pozor na povinný nástup |
Pravidlo funguje také opačně: i kdyby firma zrovna na začátku listopadu nutně potřebovala, aby zaměstnanec pracoval, může to dotyčný ignorovat a s odkazem na svou zákonnou povinnost (vyčerpat zbytek dovolené od začátku listopadu) odjet na dovolenou. Ideální je samozřejmě oboustranná dohoda na přesunu volna třeba na vánoční období.
Další domácnosti bez analogové televize
Pokračuje také vypínání analogového televizního vysílání. Od listopadu o něj přijdou lidé v Praze a částí Středočeského kraje využívající dosud vysílač Praha-Cukrák. S analogem skončí také vysílač Mezivrata u Votic a na vrchu Praha u Příbrami. Podrobnosti přináší web www.digitalne.tv.
Čtěte také: Urychlete digitalizaci, ať máme internet, volá Brusel |
Sníh z chodníků už uklízí jejich vlastník
Připomeňme si také jednu novinku, která sice platí už od letošního jara, naplno se ale projeví až v zimním období. Obce a města se letos poprvé musejí vypořádat se zásadní změnou. Sníh z chodníků už totiž kvůli pozměněnému zákonu nemají uklízet majitelé přilehlých nemovitostí, ale skuteční vlastníci. V 90 procentech případů jsou to právě obce.
Čtěte podrobněji o úklidu sněhu: První test nového zákona: Sníh z chodníků uklízejí obce |