Výpisy z účtu opět podraží, banky rozesílají varování

Adam Junek
7. 10. 2009 7:20
Brusel přinutí i české banky od listopadu poskytovat některé služby zdarma. Ale bude to stát stokoruny navíc, za poštovné.
Výběr z bankomatu? Další položka na váš výpis z účtu.
Výběr z bankomatu? Další položka na váš výpis z účtu. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - České banky v těchto dnech posílají svým klientům dopisy, které v sobě nesou nepříjemnou zprávu. Výpisy z účtů se vám mohou prodražit, a to až o stokoruny ročně.

Od listopadu totiž začne platit nový zákon o platebním styku, který do českého práva převádí evropskou směrnici. A podle něj musí dostat zákazníci informace o pohybech na svých běžných či bankovních účtech každý měsíc.

Brusel velí zdarma. Ale má to háček. Zdarma totiž neznamená zdarma poštou a přední české banky budou účtovat třeba poštovné.

Přitom právě do schránky dostávají svůj výpis statisíce Čechů. Například jen největší retailová banka Česká spořitelna spravuje na tři miliony účtů a papírový výpis posílá většině klientů. Češi jsou konzervativními zákazníky: nejenže nechávají "povalovat" peníze na nízkoúročených běžných účtech, ale raději navštěvují pobočky (i když je to dražší) nebo si výpisy místo po internetu nechávají posílat na papíře.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Ukradená karta už vás nepřipraví o úspory. Od listopadu
Novinka v Česku: Mobilní bankomaty jezdí na festivaly

Internet bude králem

Nejvíce si tak připlatí klienti, kteří využívali možnost dostávat výpis měsíčně za dříve zvýhodněných podmínek. O ty teď přijdou.

"Bezplatné výpisy získají klienti využívající Expresní linku plus (tedy služeb internetového bankovnictví - pozn. red.). Nabízíme proto možnost si zřídit tuto službu zdarma a klientům to doporučujeme," uvedla Monika Klucová z Komerční banky.

Papírový výpis se naopak prodraží. Klienti, kteří například využívají pololetních výpisů, které nabízela banka dosud zdarma, začnou dostávat měsíční, pokud si je v bance nezruší. A zaplatí za ně podle platného sazebníku, nyní tedy dvacet korun měsíčně.

Největší retailová banka v zemi - Česká spořitelna - v zásadě svou politiku při zasílání výpisů nemění. "Klienti mají nově možnost si nechat výpis pohybů na účtu vytisknout zdarma, ale na pobočce" uvedla Kristýna Havligerová, mluvčí této banky.

Jinak zůstává v platnosti stávající sazebník. Přitom platí, že velká část klientů za vystavení výpisu neplatí žádné poplatky, protože jej mají v rámci sjednaného balíčku. Při zasílání poštou si však banka účtuje poštovné.

Pro klienty, kteří balíček nevyužívají, je poplatek za vystavení měsíčního účtu nejčastěji pět korun, ale také plus poštovné.

Poštovné si nadále hodlá účtovat i třetí z největších bank na trhu - ČSOB. Podle svého mluvčího Iva Měšťánka je tento poplatek zahrnut v ceně služeb k účtům. Pokud klient "oželí" zaslání papírového výpisu a bude nadále své transakce sledovat pomocí internetového bankovnictví, banka mu o desetikorunu - tedy zhruba cenu poštovného - sníží poplatky k účtu.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte také:
Zdravotní testy bank: 400 miliard eur půjde na odpis
Méně riskujte a snižte si odměny, vzkazuje G20 bankéřům
Máte drahou hypotéku? Může za to stát

Měšťánek upozorňuje, že banka nyní klientům bude aktivně nabízet, aby přešli jen na elektronické výpisy, které jsou zdarma.

Blokace karet zdarma

Nový zákon o platebním styku, který do českého práva přichází na popud Bruselu, pro klienty bank zavádí krom výpisů zdarma další práva. Například banky musí zdarma zablokovat ztracenou či odcizenou platební kartu. Nová pravidla pak také limitují spoluúčast klienta při zneužití karty maximálně na 150 euro na transakci.

Další novinkou je rychlejší platební styk. Dosud banky měly při příchozí platbě z jiného finančního ústavu na připsání částky až dva dny. Nově je musí převést v týž den, kdy platba dorazila.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
Další zprávy