Kartu banka zablokuje zdarma. A vás to může přijít dráž

Petr Kučera Petr Kučera
8. 10. 2009 15:55
Změní se pravidla pro počítání výše škody, do níž ji platí klient
Foto: MasterCard

Praha - Od začátku listopadu musí banky zablokovat ukradenou platební kartu, aniž by za to účtovaly poplatek. Příjemnou změnu pro klienty přináší nový zákon o platebním styku, který vychází ze směrnic Evropské unie. Cílem je "motivovat" banky k zavádění bezpečnějších technologií.

Přesto v praxi hrozí, že vás krádež nebo ztráta karty přijde na více peněz než dosud. Změní se totiž pravidla pro takzvanou spoluúčast - tedy limitu, do jehož výše ručí za vzniklou škodu sám klient. Limit sice na první pohled oproti současnému stavu klesne, bude se však počítat jiným způsobem - pro každou "neautorizovanou transakci" zvlášť.

Nově bez poplatku

Většina tuzemských bank dosud vybírá za zablokování karty poplatek. U embosovaných karet (s vystouplými, takzvanými reliéfními čísly) je výrazně vyšší než u elektronických. První typ karet poskytuje více možností (lze je používat i offline), ale zase u nich hrozí větší riziko zneužití.

Například Česká spořitelna nebo UniCredit Bank nyní vybírají za blokaci elektronické karty 200 korun, u embosované karty 500 korun. U ČSOB nebo Komerční banky přijde "stopnutí" embosovaných karet dokonce na 2000 korun.

Naopak některé banky nečekaly na začátek listopadu a poplatek zrušily už dříve. Například Raiffeisenbank ho neúčtuje od července, nic nevybírají ani mBank či Citibank.

Většina bank oslovených Aktuálně.cz odmítla uvést, kolik blokací ročně provede. Výjimkou byla Česká spořitelna. "V loňském roce jsme zablokovali řádově několik set tisíc platebních karet," říká Klára Pačesová z tiskového oddělení ČS.

Od listopadu tedy už banky nesmějí účtovat poplatek za blokaci. Možná si to ale vynahradí jinde.

Limit se snižuje...

Nahlásíte-li nyní krádež nebo ztrátu karty, ručí banka podle zákona za transakce provedené až po tomto nahlášení (resp. okamžitém zablokování). Nelze-li zjistit čas provedení transakce, tak až od následujícího kalendářního dne.

Za neautorizované obchody před nahlášením ručí klient, vzniklou škodu mu tedy banka nemusí nahradit.

Česká národní banka vydala už v roce 2002 "vzorové obchodní podmínky", které (spolu)odpovědnost klienta v době před nahlášením omezují na maximálně 4500 korun - zbylou škodu zaplatí banka. Tento předpis je však pouze doporučující, nikoliv závazný.

V praxi tak limit 4500 korun používají například Česká spořitelna nebo UniCredit Bank, (spolu)odpovědnost banky však omezují jen na dobu 48 hodin před nahlášením. Naopak například klienti ČSOB nebo Komerční banky ručí za škodu před nahlášením neomezeně, jejich banky totiž limit spoluúčasti nezavedly.

Nový zákon od listopadu omezí spoluúčast na maximálně 150 eur (podle současného kurzu tedy kolem 3800 korun). Na první pohled jde tedy o výhodnější úpravu pro klienty všech bank - zejména těch, které dosud žádný limit nezavedly.

Současně začnou banky ručit za všechny neautorizované transakce vzniklé před nahlášením, nebudou tedy moci omezit odpovědnost na 48 hodin jako dosud.

... nebo zvyšuje?

Jenže: Dosavadní limit 4500 korun (pokud jej banky zavedly) se počítal jako součet všech škod z neautorizovaných transakcí. Nový limit 150 eur lze podle zákona počítat na každou transakci zvlášť.

Pokud vám tedy někdo ukradne kartu a zaplatí s ní v jediném obchodě, přinese vám nový zákon zlepšení oproti současnosti. Jestliže s kartou ale zaplatí třeba v pěti obchodech, může se vaše škoda (spoluúčast) výrazně zvýšit.

Jedinou, která zatím výslovně oznámila, že limit 150 eur bude počítat pro všechny transakce společně, je Komerční banka. Podle mluvčí Moniky Klucové jde o dobrovolné rozhodnutí nad rámec zákonných povinností.

Ostatní to v obchodních podmínkách neslibují, nicméně nevylučují výjimky. "O případném uplatnění na celkovou škodu budeme rozhodovat individuálně," říká například mluvčí UniCredit Bank Tomáš Pavlík.

Pozor na prozrazení PIN

Banka ale nebude odpovědná za škody, které vzniknou "hrubým porušením" povinností klienta - jinými slovy jeho jasnou nedbalostí nebo neopatrností.

Foto: GE Money Bank
Čtěte také:
Pozor na novou fintu u bankomatů, varuje e-mail
Výběr z bankomatu v cizině: Podívejte se, co zaplatíte
Nejvíce bankomatů mají Česká spořitelna, ČSOB a KB

„Klient ponese škodu v plném rozsahu, pokud ji způsobí podvodným jednáním nebo tím, že úmyslně či z hrubé nedbalosti poruší bezpečnostní pravidla pro používání karty," říká Klára Pačesová z České spořitelny.

Například podle obchodních podmínek UniCredit Bank "držitel odpovídá za škody, které vzniknou porušením jeho povinnosti uchovávat PIN a heslo v tajnosti". Typickým případem je, když má někdo PIN nalepené přímo na kartě nebo má kartu i číslo ve stejné peněžence.

Pojištění: Stovky navíc za jistotu

Už nyní banky nabízejí možnost pojištění platební karty. Kdo ji využije i po listopadu, nemusí si s limitem 150 eur lámat hlavu. Ceny se přitom například u ČSOB oproti současnosti nemění. Například pro pojištění škod do 15 tisíc korun zaplatíte ročně 150 korun, pro škody do 200 tisíc pak 1300 korun. Pro vyšší škody však nelze pojištění sjednat.

Česká spořitelna nabízí pojištění do maximální škody 60 tisíc korun, v této nejdražší variantě přijde na zhruba pětistovku ročně.

Zatímco u většiny bank je pojištění dobrovolné, Raiffeisenbank jej ke všem embosovaným kartám nabízí automaticky a v základní variantě bez samostatného poplatku. "Pojištění kryje i ztráty způsobené za použití PIN," říká mluvčí Tomáš Kofroň.

mBank zatím pojištění nenabízí. "Přijdeme s ním ovšem brzy," ujišťuje její mluvčí Pavla Renčínová. Také mBank totiž uplatní zmíněný limit 150 eur.

Foto: VISA
Čtěte také:
Výpisy z účtu opět podraží, banky rozesílají varování
Termín na placení daní a pojistného se zkrátí
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Lipsko navzdory střelecké převaze pouze remizovalo ve Stuttgartu

Fotbalisté Lipska v úvodním kole bundesligy remizovali ve Stuttgartu 1:1. O jediný gól hostů se postaral nejlepší hráč minulé ligové sezony Christopher Nkunku. Čtvrtému týmu minulé sezony nestačilo na výhru ani 27 střel a po prohře v Superpoháru s Bayernem Mnichov si připsali ztrátu i v ligové soutěži.

V 8. minutě otevřel skóre francouzský útočník Nkunku, který byl díky 20 brankám a 13 asistencím vyhlášen nejlepším hráčem minulé ligové sezony. I druhý gól vstřelil francouzský fotbalista, záložník Stuttgartu Ahamada, který ve 31. minutě vyrovnal. Patnáctý tým minulé sezony prohrál s Lipskem předchozích šest zápasů za sebou, ve druhém poločase však i přes velkou útočnou aktivitu hostů neinkasoval.

Další zprávy