Praha - Představitelé eurozóny přiznali, že ztrácejí kontrolu nad budoucností tohoto ambiciózního projektu.
Mrtví lidé při demonstracích v silně zadluženém Řecku a nová hrozba šíření finančních potíží do Portugalska a dalších zemí: to vše během pár hodin strhlo paniku na trzích. Je už srovnatelná se situací po pádech amerických hypotečních ústavů a bank.
Euro je vůči dolaru nejslabší od března 2009. Vzalo s sebou i korunu: odpoledne k dolaru prolomila hranici 20 Kč/USD a k euru 26 Kč/EUR. Kurz odpoledne skončil na 20,26 a 26,08.
Propad měn následovaly akciové trhy. Shodou okolností nejhůř dopadla Praha, kde investoři poslali akcie skoro o pět procent níž. Naděje v oživení globální ekonomiky se vytrácí. Kvůli tomu klesá cena ropy pod 80 dolarů za barel. Ale padá i zlato, stříbro - jindy jistoty v těžkých časech.
Infobox
- Konečná dohoda: Dárek do Atén schválen. Němci pošlou do Řecka víc peněz
- Rozsah škod: Nový odhad MMF: Tři roky řeckých infuzí za 120 miliard
- Turistika: Zkrachují v Řecku hotely? Když nepřijedou Němci, ano
- České ztráty: Janota kvůli Řecku odkládá prodej dluhopisů za miliardy
- Další státy: Kdo půjde po Řecku? Seznam možných obětí už existuje
- Historická záchrana: Zadlužené Řecko požádalo o pomoc
- Časová osa: Jak vznikal plán na záchranu Řecka
- Nebezpečí: Pomalá pomoc Řecku může dluhy nakazit další státy
- Svědectví z Řecka: Řecký ráj: 15 platů ročně, prázdniny místo dovolené
- Vtipy o katastrofě: Anekdoty o řeckém pádu frčí. Třeba ten: Pracujte celý den
- Analýza: Tři možné osudy Řecka. Je bankrot ten nejlepší?
- Snížený rating: Poplach kolem Řecka. Dostalo další ránu (z milosti)
- Řecko - Německo: Vyděláváte na naší krizi, vyčítají Atény Berlínu
- Německo - Řecko: Noční můra Němců je tady. Napumpují do Řecka miliardy
- Klausův komentář: Euro je drahá legrace, která přežije
- Polemika Sedláček - Kohout - Robejšek: Jde euro do pekel?
Řecké problémy nejsou žádnou novinkou. Jenže nově zněly investorům výroky lidí, kteří reprezentují eurozónu - politiků i finančníků. A zněly zlověstně.
"V této nejvážnější krizi eurozóny za 11 let její existence je v sázce budoucnost Evropy," uvedla v německém parlamentu kancléřka Angela Merkelová. V pátek se ve Spolkové radě, horní komoře německého parlamentu, má hlasovat o pomoci Řecku.
"Existuje vážná hrozba, že se fiskální problémy Řecka přelijí do dalších zemí eurozóny," přidal se šéf Bundesbank a člen vedení ECB Axel Weber. Vlastně řekl totéž, co šéf Mezinárodního měnového fondu ve stejný den. „Riziko řecké nákazy pro Evropu existuje, týká se menších zemí eurozóny," řekl Dominique Strauss-Kahn. Na dotaz, koho se potíže netýkají, jmenoval jen dva státy: Německo a Francii.
Eurozóna nejspíš ještě neumírá, ale v těchto hodinách se rozhoduje, kdo bude mít větší sílu: zda instituce zachraňující Řecko, či investoři spekulující na jeho pád. Na trzích se objevují spekulace, že Španělsko požádá o pomoc ve výši 280 miliard eur (Řecko má slíbeno 110 miliard v příštích třech letech).
Řecké dluhopisy opět podražily. Dostávají se na hodnoty, kde byly, než se eurozóna a MMF rozhodly Řecku poslat během, tří let 110 miliard euro. Rozdíl spočívá v tom, že teď investoři rozsah pomoci znají, ale nevěří v její účinek. Tuší, že v nějaké podobě Řecko bude muset "zbankrotovat."