Kdo půjde po Řecku? Seznam možných obětí už existuje

Ekonomika Ekonomika
28. 4. 2010 12:09
Řekové nejsou zdaleka největšími dlužníky v eurozóně
Portugalské fanynky prožívají napětí kvůli fotbalu. S vládními dluhopisy jejich země to také nevypadá dobře.
Portugalské fanynky prožívají napětí kvůli fotbalu. S vládními dluhopisy jejich země to také nevypadá dobře. | Foto: Reuters

Praha - Renomovaná agentura S+P to už řekla jasně: dalším kandidátem obrovských finančních potíží je Portugalsko. Právě jemu snížila rating, protože investoři se rozhodli postupovat v jeho případě obdobně jako na počátku řeckých potíží.

Jenže seznam zemí ohrožených finančními potížemi, možná i bankrotem, je delší. Španělsko, Irsko, Itálie, to všechno jsou státy, kterým v tabulce zadlužených zemí patří přední příčky.

"Jak se Řecko do tísnivé situace dostalo? V zásadě existují tři typy finančních krizí, a tohle je hned ten první případ: rozpočtová krize. Stát utrácí více, než kolik je schopen vybrat na daních. Dlouhou dobu to státu prochází, ale pak se ucho utrhne. Toto je případ Řecka," napsal ekonom Pavel Kohout.

Řecko už není schopno splácet své dluhy, peníze - pokud nepřijde okamžitá pomoc - dojdou v řádu týdnů.  Ale jeho veřejný dluh či schodek rozpočtu není ve jmenované pětici ohrožených států nejvyšší.

Itálie je zadluženější zemí, jeho veřejný dluh činil v loňském roce 115,8 procenta, tedy o pár desetinek procenta víc než u Řecka. A Irsko je zase premiantem ve schodku rozpočtu: ten v této zemi tvoří 14,3 procenta HDP, zatímco v Řecku 13,6 procenta.

Bývalý hlavní ekonom MMF Kenneth Rogoff prohlásil, že právě Irsko, ale též Portugalsko a Španělsko mohou v řádu měsíců přijít na řadu po Řecku.

Portugalská ekonomika bojuje s větší závislostí na jiných zemích než potápějící se Řecko a v posledních letech rostla hlemýždím tempem. Dluh Portugalska nyní činí 78 % HDP a do roku 2012 se má zvednout na 108 % HDP.

Španělsko se potýká s rekordní nezaměstnaností, poprvé za posledních 15 let je tu bez práce každý pátý člověk.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy