Janota kvůli Řecku odkládá prodej dluhopisů za miliardy

Karel Toman
29. 4. 2010 10:40
Ministerstvo financí čeká na výhodnější podmínky na trzích. Ale přijdou vůbec?
"Počkáme si." (Ministr Eduard Janota.)
"Počkáme si." (Ministr Eduard Janota.) | Foto: Jan Langer

Praha - Česká vláda nemusí uskutečnit plánovaný prodej státních dluhopisů. Připustil to dnes ministr financí Eduard Janota poté, co snížení ratingu pro Řecko a Portugalsko spustilo celosvětový nárůst nákladů na půjčování na finančních trzích.

"Čekáme na lepší podmínky," zdůvodnil dnes agentuře Bloomberg odklad prodeje dluhopisů denominovaných v eurech náměstek ministra financí Ivan Fuksa. Výnos investorů z českého desetiletého vládního dluhopisu se dnes totiž  z úrovně 3,7 % vyšvihl nad 4 %.

Hodnota dluhopisu měla být nejméně miliardu euro, uvedla agentura Bloomberg s odvoláním na vyjádření mluvčího rezortu Ondřeje Jakoba z konce března. V únoru Janota podle České televize Janota sdělil, že pro letošní první pololetí uvažuje o emisi eurobondů za jednu až dvě miliardy eur a se splatností do deseti až 15 let,

Jsme, nebo nejsme pod tlakem?

"Budeme čekat, jak to dopadne na trzích v souvislosti nejen s Řeckem, ale dneska už i Portugalskem," řekl ministr financí Eduard Janota, do konce roku ale podle něj vláda minimálně jednu emisi eurobondů vydá. Trhy podle něj jen musí vidět silný signál pomoci Řecku od MMF a eurozóny.

"Nejsme pod tlakem," dodal Janota.

S tím ale tak úplně nesouhlasí analytik Michal Brožka z Raiffeisenbanky. Česko podle něj s prodejem dluhopisů otálelo možná příliš dlouho a po zbytek roku se tak pod tlak dostat může.

"Při zpětném hodnocení lze říci, že vyčkávání bylo pravděpodobně příliš dlouhé, podmínky pro emisi byly po řadu týdnů příznivé a nyní nezbývá než vyčkávat znovu," tvrdí Brožka.

Připomíná také, že Janota v minulosti prohlásil, že prodej dluhopisů těsně před volbami může být také rizikový. "Mnoho časového prostoru tedy nezbývá, přičemž objem dluhopisových emisí na druhou polovinu roku bude značný," upozorňuje Brožka.

Do prodeje eurobondů tlačil ministerstvo v březnu také hlavní ekonom Patria Finance David Marek. "Mělo by jich vydat co nejdříve co nejvíc," řekl Hospodářským novinám a doporučil, aby emise proběhla ještě před volbami. Varoval tehdy také, že situace se může brzy zhoršit, protože trh je rozličnými státními dluhopisy zaplaven.

Ministerstvo letos plánuje prodat dluhopisy v celkové hodnotě 280 miliard korun, aby pokryl rozpočtový deficit jednu desetinu pod šesti procenty HDP a obsluhu dluhů starších.

Podle ministerského dokumentu nazvaného Strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2010 chce rezort polovinu potřebných peněz získat na zahraničních trzích. Jako vedoucí manažery případné zahraniční emise státních dluhopisů určilo v únoru ministerstvo financí finanční domy Barclays Capital, Deutsche Bank a Českou spořitelnu.

Krize důvěry

O tom, že situace na trzích s dluhopisy v dohledné době nebude snadná, je přesvědčen i ekonom Jiří Rusnok z ING. "Domnívám se, že technicky vzato již kolaps řeckých státních závazků nastal. O tom myslím svědčí dnešní situace na trhu a růst požadovaných výnosů u těchto cenných papírů," sdělil pro deník Aktuálně.cz.

Mezinárodní věřitelé sice podle něj najdou cestu, jak řeckou platební schopnost zachovat a problémy Řecka tak podle něj celosvětovou ekonomiku neohrozí.

"Oddálí nicméně návrat důvěry na finanční trhy a pokud by následovaly podobné problémy dalších předlužených zemí pak by to již mohlo ohrozit návrat oživení do evropské ale i světové ekonomiky," obává se Rusnok.

"Riziko krachu Řecka na globální finanční systém nelze pominout," připustil pro Aktuálně.cz také ekonom banky UniCredit Pavel Sobíšek. "V úvahu je ale třeba vzít finanční dimenzi, která je asi čtyřikrát menší, než v případě amerických hypoték v roce 2007," dodal.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy