Řecký ráj: 15 platů ročně, prázdniny místo dovolené

Veronika Skálová Radek Pecák Veronika Skálová, Radek Pecák
24. 4. 2010 19:28
Dvě ženy popisují svou zkušenost s příčinami řeckých finančních potíží.
Vláda požádala o mezinárodní pomoc, pro běžné Řeky to žádnou změnu neznamená.
Vláda požádala o mezinárodní pomoc, pro běžné Řeky to žádnou změnu neznamená. | Foto: Zahraničí

Soluň/Praha - Marta Sýkorová je majitelkou velkoobchodu a z Řecka dováží tamní tradiční potraviny: olivy, olej i další. "S dodávkami zboží teď větší problémy nemáme. Oni jsou za každou možnost velice rádi. Jen v únoru, když stávkovali zemědělci a zablokovali dálnice, se občas něco opozdilo," líčí své zkušenosti se zemí, která v pátek požádala o obří finanční injekci eurozónu a Mezinárodní měnový fond.

Ona, ale třeba i Kateřina Michalas, žena s českými kořeny žijící nedaleko Soluně, popisují příčinu řeckých potíží srozumitelně. Obyčejní Řekové - zejména státní úředníci - se absolutně nechtějí vzdát svého socialismu, který zahrnuje například osmitýdenní dovolenou, odchod do důchodu v 56 až 58 letech, automatické 13., ale také 14. a 15. platy.

"Padesát let se tu u moci střídají dvě strany. Aby získaly víc voličů, naslibují nová místa ve státní správě. Stát zaměstnává tisíce lidí, kteří nemají co na práci. Jsou zhýčkaní a mají nepředstavitelné výhody," nabízí svůj pohled Kateřina Michalas.

Státní zaměstnanci, mezi něž kromě armády úředníků patří i učitelé, zdravotní sestry, ale také například kněží, mají takzvanou definitivu. Nemohou být propuštěni. K brzkému odchodu do důchodu se dostává bohaté výslužné v řádu desítek tisíc eur. K pravidelnému platu, který se pohybuje kolem 1200 eur měsíčně, navíc dostávají nejméně stejně vysoký bonus.

"Že by k situaci přistoupili rozumně a výhod se vzdali, nečekám. Zrovna včera jsem vezla syna do školky a učitelka stávkovala. Ale opatření se zřejmě nedotknou jen státních zaměstnanců, ale i středních vrstev a lidí, kteří peníze mají. I když levice a komunisté tvrdí, že na úspory doplatí ti nejchudší," myslí si Michalas, lektorka na volné noze.

Sama se dalšího osudu Řecka a nutných úsporných opatření neobává. "Je tu velká drahota, ale to už od zavedení eura. Nemyslím si, že by nás čekalo nějaké další zdražování. Vždyť i bohatí turisté z Německa, kteří tu mohli dřív utrácet ve velkém, si to teď dvakrát rozmyslí. Je tu dráž než v Německu. O návratu k drachmě se ale lidé vůbec nebaví, to je nepředstavitelné," konstatuje Michalas.

"Pro nás dovozce by bylo samozřejmě výhodné, kdyby se vrátili k drachmě. Pak bychom určitě nakupovali levněji. Na druhou stranu, a kvůli tomu také dnes odlétám do Řecka, se mezi místními podnikateli mluví o tom, že kdyby Řecko vystoupilo z eurozóny, šlo by i z celé EU: a pak přišla cla a tak dále," uvádí obchodnice Sýkorová.

Obálka časopisu, která Řeky štve
Obálka časopisu, která Řeky štve | Foto: Focus Magazin archiv

Řekové o situaci státní ekonomiky příliš nežertují. A těžko snášejí vtipy na svůj účet. "Když vyšel časopis Focus s Venuší Milétskou na obálce, většina lidí se rozčilovala, co se mají Němci co navážet do řecké historie, když sami nic takového nemají. Že šlo v tom článku úplně o něco jiného, je nezajímalo," dává Michalas příklad.

Že by se ale lidé pracující v turistickém ruchu chtěli hojit na turistech, si nemyslí. "Naopak, turismus mnozí označují za náš těžký průmysl. V našem zájmu je sem co nejvíc turistů přilákat. Premiér nedávno oznámil, že na všech letištích se budou o polovinu snižovat poplatky, právě proto, aby se Řecko stalo atraktivnějším pro turisty," vysvětluje.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko má nového prezidenta, stal se jím univerzitní profesor Kaís Saíd

Tuniská volební komise potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Získal 72,71 procenta hlasů. Saídův protivník, mediální magnát Nabíl Karúí nedlouho před oznámením výsledků druhého kola voleb uznal svou porážku. Volební účast byla 55 procent, citovala agentura Reuters z prohlášení volební komise.

Karúí, který byl donedávna ve vazbě, a ani Saíd dosud nikdy nezastávali politický úřad, v prvním kole voleb 15. září ale předstihli řadu kandidujících vlivných politiků.

Vítěz prezidentského souboje převezme severoafrickou zemi usilující o vítězství v boji s korupcí, nezaměstnaností a sporadickým extremistickým násilím. Tunisané se také snaží stabilizovat demokracii, kterou budují od povstání za arabského jara v roce 2011. Oba kandidáti se již před hlasováním shodli na tom, že budou rovněž usilovat o mír v sousední válkou rozvrácené Libyi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy