Nový odhad MMF: Tři roky řeckých infuzí za 120 miliard

Další země na řadě podle investorů: Portugalsko, Španělsko.
Nápis na jedné z bank v řeckém hlavním městě Aténách.
Nápis na jedné z bank v řeckém hlavním městě Aténách. | Foto: Reuters

* MMF odhaduje, že Řecko bude potřebovat 120 miliard euro * Kurz eura k dolaru je nejnižší za poslední rok * České banky mají v Řecku asi 25 miliard korun

Atény/Praha - Mezinárodní měnový fond odhaduje pomoc Řecku až na 120 miliard eur během tří let, řekl šéf fondu Strauss-Kahn.

Krize v eurozóně se kvůli Řecku dramaticky zhoršuje. Investoři vyděšení možným krachem nejchudších zemí platících eurem utíkají k bezpečnějším úložištím svého jmění.

Šíření paniky kolem dluhopisů z Řecka do dalších zemí - především Portugalska a Španělska - považovali ještě před několika dny mnozí za hororový scénář, ale on se mění ve skutečnost.

Agentura Standard & Poor's dnes snížila úvěrový rating Španělska o jeden stupeň na AA. Zdůvodnila to úsudkem, že zemi čeká delší období slabého ekonomického růstu, než se očekávalo. Kurz eura k dolaru se pak propadl na nejnižší úroveň za poslední rok.

200 miliard v ohrožení

Investoři, hlavně banky a investiční fondy, mohou bankrotem Řecka přijít až o 200 miliard eur, napsala agentura Bloomberg. V případě bankrotu Řecka odhaduje S&P výtěžnost dosud nesplacených dluhopisů na 30 až 50 procent.

Banky po celém světě mají v řeckých dluhopisech a dalších instrumentech uloženo v přepočtu 5,75 bilionu korun. Z toho 25 miliard korun patří českým bankám, napsal odborný server Patria.cz.

"Krach Řecka nepřipadá v úvahu," prohlásil prezident Evropské unie van Rompuy.

Výnosy z dvouletých řeckých vládních dluhopisů stouply nad 20 procent. U stejných cenných papírů z Portugalska vylétla sazba na 5,36 procenta. U dluhopisů platí: čím vyšší sazba, tím je riskantnější je vlastnit.

Citlivé banky

Vládním autoritám se situace okolo Řecka vymkla z rukou a je zcela řízena divokým vývojem trhů, píše analytik ČSOB Jan Čermák. EU a MMF musí nyní ukázat nejen akceschopnost, ale především slíbit Řecku velký balík levných peněz, jež půjde daleko nad rámec dosud přiklepnutých 45 miliard euro.

Akciové trhy zareagovaly podrážděně. Největší akciový trh v kontinentální Evropě - německá burza - klesla, hlavně banky. Německé finanční ústavy vložily do řeckých dluhopisů 43 miliard euro, což je třetí největší částka vůbec, z toho Hypo Real Estate 10 mld, Eurohypo 3,1, Postbank 1,3, MunichRe 1,5 a Allianz 0,9.

Řecku teď už nemohou některé instituce vůbec půjčovat, protože při jeho ohodnocení BB+ jim to neumožňují vnitřní investiční pravidla.

Řecká vláda teď emituje dluhopisy, které byly pro mnoho společností v USA cestou, jak se dostat z insolventního řízení: například společnost Reader's Digest, která vydala za 525 milionů dolarů dluhopisů s úrokovou mírou 9,5 %, jak připomíná ve svém komentáři investiční dům Patria.

EU přemýšlí, země se potápějí

Evropská unie přemýšlí, zda svolat na 10. května mimořádný summit. Situace ale natolik eskaluje, že už může být pozdě. Záchrana nakonec může stát víc než dnes zmiňovaných 45 miliard eur. (Všichni včetně MMF však už přiznávají, že tato suma nestačí a je jen počátkem pomoci Řecku).

Potíže se šíří rychle. Kriticky ohrožené je takzvané jižní křídlo eurozóny: kromě Řecka a Portugalska také Španělsko.
Španělsko v pátek oznamuje statistiku o nezaměstnanosti. Tamní list ABC zná předběžná čísla, podle nichž stoupl počet lidí bez práce na 20 procent. To je nejvíce od roku 1997.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy