Vyděláváte na naší krizi, vyčítají Atény Berlínu

Zpravodajská směna
23. 3. 2010 15:22
Spolková republika ale po Athénách nejprve žádá reformy
Guido Westerwelle.
Guido Westerwelle. | Foto: Reuters

Berlín - Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle dnes odmítl obvinění, že se Berlín záměrné zdráhá Aténám pomoci, protože Německo na nynější řecké krizi a problémech eura vydělává.

Řecký zástupce ministerského předsedy tvrdí, že němečtí vývozci a banky profitují z finančních problémů, se kterými se euro potýká.

Guido Westerwelle odmítl obvinění jako nesmyslná. Atény podle něj prý musí pokročit s opatřeními pro snížení deficitu.

"My jako Němci máme obrovský zájem na silném euru," řekl ministr zahraničí pro rádio Deutschlandfunk.

Řecký vicepremiér Theodoros Pangalos se svou kritikou Německa přišel v pondělí. Reagoval tak na zvýšený tlak na Berlín ze strany předsedy evropské komise a dalších evropských ministrů. Berlín je v opozici proti přijetí pomocných opatření pro Řecko.

Foto: Aktuálně.cz

"Je otázkou, jestli jsou peníze potřeba nyní. A já odpovídám, že nejsou," řekl Westerwelle. Následně dodal, že Řecko o finanční pomoc nezažádalo.

"Mám dojem, že i řecká strana ví, že nynější reformy musí být rozsáhlé," nastiňuje svůj úhel pohledu. Westerwelle se prý obává, že by finanční injekce mohla snížit ochotu řecké vlády k reformám.

Během tohoto roku euro v porovnání s dolarem ztratilo přibližně pět procent své hodnoty . Důvodem jsou řecká finanční krize a další finančně slabí členové eurozóny.

Řekům je v prvé řadě vyčítáno, že léta udávali Evropě o své ekonomice nesprávné údaje a až teď vyšla najevo nelichotivá pravda. Řecký deficit loni činil 12,7 procenta hrubého domácího produktu, přitom povolený limit uvnitř EU jsou pouhá tři procenta.

Po nátlaku z Brusela řecká vláda přijala některá opatřená s cílem radikálně omezit veřejné výdaje. O pomoci Řecku má jednat ve čtvrtek summit Evropské unie v Bruselu.


 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy