Vyděláváte na naší krizi, vyčítají Atény Berlínu

Zpravodajská směna
23. 3. 2010 15:22
Spolková republika ale po Athénách nejprve žádá reformy
Guido Westerwelle.
Guido Westerwelle. | Foto: Reuters

Berlín - Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle dnes odmítl obvinění, že se Berlín záměrné zdráhá Aténám pomoci, protože Německo na nynější řecké krizi a problémech eura vydělává.

Řecký zástupce ministerského předsedy tvrdí, že němečtí vývozci a banky profitují z finančních problémů, se kterými se euro potýká.

Guido Westerwelle odmítl obvinění jako nesmyslná. Atény podle něj prý musí pokročit s opatřeními pro snížení deficitu.

"My jako Němci máme obrovský zájem na silném euru," řekl ministr zahraničí pro rádio Deutschlandfunk.

Řecký vicepremiér Theodoros Pangalos se svou kritikou Německa přišel v pondělí. Reagoval tak na zvýšený tlak na Berlín ze strany předsedy evropské komise a dalších evropských ministrů. Berlín je v opozici proti přijetí pomocných opatření pro Řecko.

Foto: Aktuálně.cz

"Je otázkou, jestli jsou peníze potřeba nyní. A já odpovídám, že nejsou," řekl Westerwelle. Následně dodal, že Řecko o finanční pomoc nezažádalo.

"Mám dojem, že i řecká strana ví, že nynější reformy musí být rozsáhlé," nastiňuje svůj úhel pohledu. Westerwelle se prý obává, že by finanční injekce mohla snížit ochotu řecké vlády k reformám.

Během tohoto roku euro v porovnání s dolarem ztratilo přibližně pět procent své hodnoty . Důvodem jsou řecká finanční krize a další finančně slabí členové eurozóny.

Řekům je v prvé řadě vyčítáno, že léta udávali Evropě o své ekonomice nesprávné údaje a až teď vyšla najevo nelichotivá pravda. Řecký deficit loni činil 12,7 procenta hrubého domácího produktu, přitom povolený limit uvnitř EU jsou pouhá tři procenta.

Po nátlaku z Brusela řecká vláda přijala některá opatřená s cílem radikálně omezit veřejné výdaje. O pomoci Řecku má jednat ve čtvrtek summit Evropské unie v Bruselu.


 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy