Za pečivo a vejce si připlatíte, brambory zlevnily

ČTK Jiří Hovorka ČTK, Jiří Hovorka
5. 3. 2012 15:35
V lednu cena potravin vyskočila o šest procent, výrazně zlevnily jen brambory
Foto: Ahold Slovakia

Praha - Potraviny na pultech tuzemských obchodů byly v lednu meziročně dražší v průměru o 6,1 procenta. Nejvíce se za poslední rok zvýšila cena pekárenských výrobků, a to o 13,1 procenta.

Naopak výrazně levněji lidé nakoupí brambory, jejichž cena se ve srovnání s loňským lednem snížila o zhruba dvě pětiny. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Ceny potravin podle odborníků porostou i nadále.

Od začátku loňského roku v obchodech zdražila většina základních potravin, které ČSÚ sleduje. Například v kategorii zaměřené na mléko, sýry a vejce statistici letos v lednu zaznamenali meziroční zvýšení cen o 9,9 procenta.

Cena masa v lednu meziročně vzrostla o 7,3 procenta a oleje a tuky podražily o 8,2 procenta. Více peněz lidé zaplatí také za cukr, marmeládu, med, čokoládu a různé cukrovinky. Cena tohoto zboží se v lednu ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zvýšila o 9,4 procenta.

Ze specifického důvodu výrazně vzrostla cena vajec. Ta od začátku letošního roku, kdy Evropská unie zpřísnila pravidla pro chov slepic, podražila až o sto procent.

Na unijním trhu totiž po Novém roce začal být kvůli poklesu produkce drůbežáren výrazný nedostatek vajec. Obchodníci mají problémy se zajištěním dodávek vajec do prodejen a předpokládají, že jejich cena ještě poroste.

Naproti tomu stabilní byly spotřebitelské ceny ovoce, které se za poslední rok zvýšily v průměru pouze o půl procenta. Cena zeleniny se v tuzemských obchodech meziročně snížila o 16 procent a brambor o 41 procent.

Vyšší daně a náklady

Potraviny zdražilo nejen lednové zvýšení dolní sazby daně z přidané hodnoty z deseti na 14 procent, které obchodníci promítli do cen už loni, ale vliv měly také rostoucí ceny komodit i vyšší náklady obchodníků a výrobců potravin například na dopravu zboží či energie.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeněk Juračka v únoru ČTK řekl, že cena potravin by se v první polovině letošního roku kvůli těmto nepříznivým faktorům měla meziročně zvýšit o pět až deset procent.

Češi už předloni kvůli hospodářské krizi šetřili a omezili spotřebu většiny potravin. Jedli méně masa, mléčných výrobků, ovoce i zeleniny. Mezi nečetné výjimky, jejichž průměrná spotřeba rostla, patřily brambory, oleje a tuky.

Spotřeba potravin v ČR vyjádřená ve stálých cenách předloni meziročně klesla o 1,6 procenta. Lidé za ně vlivem růstu spotřebitelských cen zaplatili v průměru 22 500 Kč na hlavu, tedy o 278 Kč více než v roce 2009.

 

Právě se děje

Další zprávy