potraviny

Světové ceny potravin v červnu klesly, jsou ale blízko rekordních hodnot

Světové ceny potravin v červnu třetí měsíc za sebou klesly, ale zůstaly blízko rekordních hodnot z března. Jejich index proti květnu klesl o 2,3 procenta, meziročně ale vykazuje růst, a to o 23,1 procenta. V tiskové zprávě to uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO). Meziměsíční pokles odráží snížení cen rostlinných olejů, obilovin a cukru. Na meziroční růst mají vliv dopady ruské invaze na Ukrajinu, obavy z nepříznivého počasí, silná globální poptávka a vysoké produkční a dopravní náklady.

Index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, v červnu vystoupil na 154,2 bodu ze zpřesněné hodnoty 157,9 bodu v květnu. Původně FAO květnovou hodnotu stanovila na 157,4 bodu.

"Stále působí faktory, které v první řadě posunuly světové ceny vysoko," uvedl hlavní ekonom FAO Máximo Torero Cullen.

Dílčí index cen rostlinných olejů v červnu meziměsíčně klesl o 7,6 procenta, index cukru se snížil o 2,6 procenta. Index mléčných výrobků naopak o 4,1 procenta vzrostl, index masa je vyšší o 1,7 procenta a dostal se na rekord. Dílčí index obilovin se díky sezonní dostupností z nových sklizní na severní polokouli o 4,1 procenta snížil. Meziročně je ale o 27,6 procenta vyšší.

Zdroj: ČTK

Obraty rozvozců jídla a potravin jsou proti době před covidem několikanásobné

Obraty rozvozců jídla a potravin jsou několikanásobné proti době před koronavirovou krizí. Češi si objednávky nákupů a hotových jídel v době pandemie a souvisejících uzávěr oblíbili, poptávka ani po uvolnění opatření ale výrazně neopadla. Vzrostl i podíl nákupů knih na internetu ve srovnání s předcovidovým obdobím. K těmto závěrům dospěla firma Dateio analýzou platebních dat zhruba milionu klientů tří českých bank. 

Rozvozci jídla zaznamenali podle Dateio letos v dubnu zhruba šestinásobný nárůst obratů ve srovnání s dobou před pandemií. Byly ještě přibližně o pětinu vyšší než loni v dubnu. Vrcholem bylo období první uzávěry v dubnu roku 2020, kdy v souvislosti se zavřenými restauracemi měli obraty až devítinásobné. Obraty rozvozců potravin se drží na trojnásobku předcovidového období. Této úrovně rozvážkové firmy dosáhly loni i letos v dubnu, v prvním roce pandemie evidovaly až šestinásobný růst obratů.

Zdroj: ČTK

Světové ceny potravin v dubnu mírně klesly, stále ale zůstávají poblíž maxim

Světové ceny potravin se v dubnu poté, co se v březnu vyšplhaly na dosavadní maximum, mírně snížily, i když jen o méně než procento. V páteční zprávě to uvedla Organizace OSN pro výživu a zemědělství. Obchod s obilím dále zatěžuje ruská blokáda ukrajinských přístavů. Ceny zůstávají poblíž maxim také kvůli obavám o letošní sklizeň ve Spojených státech, další nárůst ale mírní větší dodávky z Indie, vyšší než očekávaný vývoz z Ruska a mírný pokles celosvětové poptávky v důsledku vysokých cen.

Index, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, v dubnu klesl na 158,5 bodu z revidovaných 159,7 bodu v březnu. Původně OSN březnovou hodnotu stanovila na 159,3 bodu.

"Malé snížení indexu je vítanou úlevou, zejména pro země s nízkými příjmy, ale ceny potravin zůstávají stále blízko svých nedávných maxim, což odráží přetrvávající napjatost trhu a představuje výzvu pro globální potravinovou bezpečnost pro ty nejzranitelnější," řekl hlavní ekonom Organizace OSN pro výživu a zemědělství Máximo Torero Cullen. Přestože se meziměsíčně snížil, byl dubnový index o 29,8 procenta vyšší než o rok dříve.

Zdroj: ČTK
Pokračovat