Podle policie v Las Vegas přijel útočník v Cybertrucku do města ve středu 1. ledna zhruba o půl osmé ráno. Následně přes hodinu jezdil po městě, až kolem 8:38 zaparkoval před hotelem Trump. Krátce poté auto, jehož ložná plocha byla plná kanystrů s benzinem a ohňostrojů, explodovalo. Útočník v něm zůstal sedět a při výbuchu zemřel, dalších sedm lidí bylo zraněno. Podle úřadů jsou ale ve stabilizovaném stavu.
Řidičem byl americký voják jménem Matthew Livelsberger. Agentuře AP to sdělily zdroje obeznámené s vyšetřováním. Sedmatřicetiletý muž byl podle zdrojů 19 let příslušníkem armády. Trávil čas na základně dříve známé jako Fort Bragg v Severní Karolíně.
Úřady jej dávají do spojitosti s 42letým americkým občanem Shamsudem-Dinem Jabbarem, který v noci na středu zabil dodávkou v New Orleans nejméně 15 lidí. Jabbar mezi lety 2007 až 2015 také pracoval pro armádu a stejně jako Livelsberger podle AP pobýval ve Fort Bragg. Jejich služby se tam ale nepřekrývaly, podotkl jeden ze zdrojů agentury.
Policie na tiskové konferenci po činu uvedla, že útočník si auto půjčil v Coloradu. To je zhruba jedenáct hodin cesty od Las Vegas.
Šerif Kevin McMahill uvedl, že použití Cybertrucku pomohlo limitovat škody. Auto totiž pohltilo většinu výbuchu, ten podle něj nevysklil ani vstupní dveře do Trumpova hotelu. "Musím Elonu Muskovi poděkovat," dodal podle CNN McMahill.
Musk, který měl policii poskytnout po výbuchu řadu důležitých informací, na své sociální síti X zveřejnil, že vedení Tesly výbuch vyšetřuje. "Nikdy před tím jsme nic takového neviděli," uvedl. V dalším příspěvku napsal, že si útočníci vybrali pro teroristický čin špatné auto. Odkazoval tím na fakt, že Cybertruck většinu výbuchu pohltil. Zároveň uvedl, že auto použité v New Orleans i vůz Cybertruck v Las Vegas byly zapůjčené přes platformu Turo, pomocí které mohou jednotlivci pronajímat svá vozidla.
"Firma s orgány činnými v trestním řízení aktivně spolupracuje při vyšetřování obou incidentů. Nedomníváme se, že by některý z nájemců zapojených do útoků v Las Vegas a v New Orleans měl kriminální minulost, která by je identifikovala jako bezpečnostní hrozbu," citoval server The Telegraph mluvčího firmy Turo.
Musk přitom patří mezi blízké spolupracovníky budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa, před jehož hotelem Cybertruck explodoval. V jeho budoucí vládě dokonce bude zastávat post spolušéfa nového oddělení kontrolujícího efektivitu vlády, také do předvolební kampaně Trumpa vložil podle amerických médií 277 milionů dolarů (přes 6,7 miliardy korun).
Spojení Trumpa a Muska, vzhledem k tomu, kde se výbuch stal a jaké auto k němu bylo použito, si jsou úřady podle McMahilla vědomy.
Americká televize CNN cituje zvláštního agenta FBI Jeremyho Schwartze, který případ vede, podle nějž je teď v řešení, jestli se jednalo o teroristický útok. Schwartz ale jedním dechem také dodal, že podle FBI šlo o izolovaný útok a veřejnost by neměla být v ohrožení.