Elon Musk

Musk se vrátil na pozici nejbohatšího člověka světa

Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk se podle žebříčku miliardářů agentury Bloomberg znovu stal nejbohatším člověkem na světě. Pomohl mu k tomu letošní růst akcií Tesly. V prosinci Muska v čele žebříčku vystřídal francouzský podnikatel Bernard Arnault, spoluvlastník skupiny LVMH., která se věnuje prodeji luxusního zboží. Arnault je nyní podle tohoto žebříčku na druhém místě, v jiném žebříčku je stále první.

Akcie Tesly v pátek stouply o 5,5 procenta, což zvýšilo hodnotu Muskova majetku na 187,1 miliardy amerických dolarů (4,2 bilionu korun), vyplývá z žebříčku miliardářů sestavovaného agenturou Bloomberg. Arnaultův majetek činí 185,3 miliardy amerických dolarů.

Podle časopisu Forbes, který pořadí nejbohatších lidí stanovuje na základě odlišné metodiky, Musk nadále zůstává druhým nejbohatším člověkem světa. Forbes Muskovo jmění odhaduje téměř na 200 miliard dolarů, zatímco Arnaultův majetek činí více než 200 miliard dolarů.

Zdroj: ČTK

Twitter by mohl mít nového ředitele koncem letošního roku, řekl Musk

Sociální síť Twitter by mohla mít nového generálního ředitele koncem letošního roku. Řekl to na summitu v Dubaji Elon Musk, který Twitter koupil koncem loňského roku a nyní firmu vede. Podle Muska je konec roku dobré načasování, protože očekává, že platforma sociálních médií bude stabilní.

"Myslím, že potřebuji stabilizovat organizaci a jen se ujistit, že je finančně zdravá a že je jasně stanoven podrobný plán produktů," řekl Musk. "Nevím, hádám, že pravděpodobně ke konci tohoto roku by bylo dobré načasování najít někoho jiného, kdo by společnost řídil, protože si myslím, že by měla být ve stabilní pozici kolem, víte, koncem tohoto roku," dodal na dotaz, kdy jmenuje nového ředitele. Musk se summitu účastní virtuálně.

Musk koncem prosince na Twitteru uvedl, že odstoupí z funkce generálního ředitele firmy, jakmile najdete někoho dostatečně bláznivého, aby tuto práci vzal. Dodal, že bude pouze řídit týmy softwaru a serverů.

Musk zbohatl nejprve díky finančním stránkám PayPal, poté vytvořil firmy SpaceX vyrábějící vesmírné lodě a Tesla, která vyrábí elektromobily. V posledních měsících je však v centru pozornosti kvůli nákupu sociální sítě Twitter za 44 miliard USD (975 miliard korun).

Zdroj: ČTK

Twitter propouští další zaměstnance starající se o moderaci obsahu

Společnost Twitter, kterou vlastní miliardář Elon Musk, se uchýlila k dalšímu propouštění zaměstnanců. V kancelářích v Singapuru a Dublinu dnes dostalo výpověď nejméně 12 lidí starajících se o moderaci obsahu na stejnojmenné sociální síti, píše agentura Bloomberg. Šéfka oddělení důvěry a bezpečnosti Twitteru Ella Irwinová Bloombergu potvrdila, že několik zaměstnanců bylo propuštěno, popřela však, že by šlo o lidi z oddělení moderace obsahu.

"Dávalo smysl například sjednotit zaměstnance pod jednoho vedoucího týmu namísto dvou," uvedla Irwinová.

Muskův přístup k moderaci obsahu na twitteru se stal terčem tvrdé kritiky kvůli obavě, že se na síti bude objevovat více závadných příspěvků. Musk se označuje za zastánce absolutní svobody slova a říká, že z twitteru chce udělat svobodnější síť.

Musk Twitter koupil minulý rok v říjnu za 44 miliard dolarů (asi 992 miliard korun). Svým novým zaměstnancům dal opakovaně najevo, že od nich vyžaduje nebývalé pracovní nasazení. Na začátku prosince například web stanice BBC informoval, že Musk "proměnil kancelářské prostory společnosti na ložnice".

Pod jeho vedením bylo z firmy propuštěno zhruba 5000 ze 7500 původních zaměstnanců.

Po několika kontroverzních manažerských rozhodnutích, například obnovení profilu na síti exprezidentu Donaldu Trumpovi, jehož kongresový výbor doporučil obžalovat za podněcování vzpoury, Musk oznámil, že odstoupí jako výkonný ředitel firmy. Učinil tak na základě výsledku hlasování 17,5 milionu uživatelů twitteru, kteří se v Muskem vytvoření anketě vyslovili pro jeho odstoupení z funkce.

Musk však uvedl, že firmu bude řídit do doby, než pro funkci najde vhodného kandidáta. K průběhu jeho hledání se však excentrický miliardář v posledních téměř třech týdnech nevyjádřil.

Zdroj: ČTK

Druhým nejvýše postaveným manažerem Tesly bude šéf čínské pobočky

Šéf čínské pobočky výrobce elektromobilů Tesla Tom Zhu převezme přímý dohled nad montážními závody automobilky v USA a nad prodejními operacemi v Severní Americe a Evropě. Stane se tak druhým nejvýše postaveným manažerem společnosti po Elonu Muskovi. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na interní oznámení firmy, do kterého měla možnost nahlédnout.

I nadále bude Zhu viceprezident pro celou Čínu a zůstane mu také odpovědnost za prodej v ostatních částech Asie. Bude tak mít přímý dohled nad dodávkami vozů na všechny hlavní trhy i nad provozem důležitých výrobních center.

Koncem loňského roku Zhu a jeho tým dostali za úkol řešit problémy s výrobou ve Spojených státech. To tehdy vyvolalo mezi jeho kolegy očekávání, že je připravován na větší roli v automobilce. Zhuovo jmenování do globální funkce přichází v době, kdy Muska rozptyluje akvizice Twitteru a analytici a investoři do Tesly naléhají, aby přijal kroky, které by mu umožnily zaměřit se na Teslu.

Zdroj: ČTK

Akcie Tesly směřují k historickému propadu, Musk podle analytiků věnuje příliš času Twitteru

Akcie americké společnosti Tesla směřují k největšímu měsíčnímu, čtvrtletnímu i ročnímu propadu za dobu své existence. Jen za úterý odepsaly 11 procent a od začátku prosince jsou levnější o 44 procent. Podle analytiků je hlavní příčinou fakt, že Tesle vyrůstá konkurence, k tomu se potýká s problémy při výrobě ve Spojených státech i v zahraničí, zatímco šéf Tesly Elon Musk věnuje až příliš mnoho času firmě Twitter, kterou koupil na podzim.

"Musk v investiční komunitě ztratil důvěryhodnost," uvedl ve zprávě klientům už minulý týden analytik finanční společnosti Wedbush Dan Ives. Problémy přičítá i nesplněným slibům, které Musk investorům dal. Když totiž Musk v minulosti akcie Tesly prodával, několikrát pak řekl, že už se k žádnému dalšímu prodeji nechystá. To ale víckrát porušil. "Tesla zároveň snižuje ceny a ve světě se jí hromadí neprodaná auta. Z hlediska managementu by se dalo říct, že Musk za volantem spí," dodal Ives.

Výprodej akcií Tesly zrychlil v úterý, kdy se jich investoři začali ve velkém zbavovat. Svědčí o tom rovněž objem obchodů, který byl proti průměru více než dvojnásobný, ukazují statistiky. Akcie firmy Tesla se tak zařadily za akcie americké společnosti Meta Platforms, majitele Facebooku, jejíž akcie si mezi nejhodnotnějšími technologickými společnostmi vedou letos nejhůře.

Zdroj: ČTK

Elon Musk odstoupí z pozice šéfa Twitteru, až za sebe najde náhradu

Majitel a šéf americké internetové společnosti Twitter Elon Musk uvedl, že odstoupí z pozice šéfa firmy, jakmile za sebe najde náhradu. Uživatelé twitteru se v pondělí vyslovili pro Muskův odchod z čela podniku. Musk, který anketu inicioval, slíbil, že se jejímu výsledku podřídí.

"Odstoupím z funkce výkonného ředitele, jakmile najdu někoho natolik pošetilého, aby se této práce ujal! Poté budu řídit pouze týmy softwaru a serverů," napsal Musk na Twitteru.

Server CNBC s odvoláním na zdroje obeznámené se situací v úterý uvedl, že Musk aktivně hledá nového šéfa Twitteru, který by ho v čele firmy nahradil. Již dříve uvedl, že jeho působení v čele Twitteru bude pouze dočasné. V neděli nicméně Musk na svém twitterovém účtu napsal, že žádný nástupce zatím neexistuje.

Musk, jenž je rovněž šéfem automobilky Tesla, v říjnu koupil Twitter za 44 miliard dolarů (zhruba bilion Kč). Twitter po převzetí prochází výraznými změnami. Musk mimo jiné propustil zhruba polovinu zaměstnanců a začal obnovovat některé zrušené účty.

Zdroj: ČTK

Musk podle zdrojů CNBC aktivně hledá nového šéfa Twitteru

Majitel a šéf americké internetové společnosti Twitter Elon Musk aktivně hledá nástupce, který by ho nahradil v čele firmy. Informoval o tom server CNBC s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Uživatelé Twitteru se v pondělí vyslovili pro Muskův odchod z funkce šéfa podniku. Musk, který anketu inicioval, slíbil, že se jejímu výsledku podřídí.

Musk, jenž je rovněž šéfem automobilky Tesla, v říjnu koupil Twitter za 44 miliard dolarů (zhruba bilion korun). Twitter po převzetí prochází výraznými změnami. Musk mimo jiné propustil zhruba polovinu zaměstnanců a začal obnovovat některé zrušené účty. 

Musk již dříve uvedl, že jeho působení v čele Twitteru bude pouze dočasné. V neděli nicméně na svém twitterovém účtu napsal, že žádný nástupce zatím neexistuje. "Nejde o nalezení šéfa. Jde o nalezení šéfa, který dokáže udržet Twitter při životě," upozornil.

Zdroj: ČTK

Musk podle médií hledá zájemce, kteří by investovali do Twitteru

Americký podnikatel Elon Musk hledá zájemce, kteří by investovali do internetové společnosti Twitter. Muskův tým nabízí investorům akcie firmy Twitter za 54,20 dolaru (zhruba 1240 korun) za kus, což je cena, kterou Musk zaplatil při říjnovém převzetí podniku. Informují o tom přední zpravodajské agentury a finanční deníky.

Ross Gerber, šéf investiční společnosti Gerber Kawasaki Wealth & Investment Management, potvrdil, že ho kvůli nabídce akcií Twitteru za 54,20 dolaru za kus kontaktovali Muskovi zástupci. "Dělají to, protože jim docházejí peníze. Nemyslím si, že Musk očekával tak velký pokles příjmů," citoval Gerbera finanční deník Financial Times. Podle jiného zdroje, jehož firma nabídku rovněž obdržela, naznačil Musk, že nový kapitál by směřoval do rozšíření aktivit společnosti Twitter, píše Financial Times.

Twitter po převzetí prochází výraznými změnami. Musk mimo jiné propustil zhruba polovinu zaměstnanců a začal obnovovat některé zrušené účty. Řada podniků na síti pozastavila reklamu kvůli obavám, že pod novým vlastníkem by se na ní mohlo objevovat více závadných příspěvků. Musk minulý měsíc uvedl, že společnost Twitter utrpěla "masivní pokles příjmů" a prodělává čtyři miliony dolarů (přes 90 milionů korun) denně. Nevyloučil, že firma by mohla zbankrotovat.

Zdroj: ČTK

"Lidé promluvili." Twitter obnoví pozastavené účty novinářů, oznámil Musk

Twitter obnoví účty několika novinářů, které byly pozastaveny v souvislosti s kontroverzí ohledně zveřejňování údajů o pohybu letadla majitele Twitteru, miliardáře Elona Muska. Uvedl to Musk na svém účtu. "Lidé promluvili. Účtům, které zveřejnily moji polohu, bude nyní zrušeno pozastaveni," napsal.

Účty novinářů byly zablokovány krátce poté, co Musk uvedl, že podnikne právní kroky proti dvacetiletému vysokoškolákovi Jacku Sweeneymu, vlastníkovi twitterového účtu, který sledoval pohyb miliardářova soukromého letadla. Nyní již zablokovaný účet používal veřejně dostupné letové údaje a informoval o každém vzletu a přistání Muskova soukromého letadla. Musk tvrdí, že sdílením lokačních dat byla ohrožena bezpečnost jeho syna.

Zdroj: ČTK

Musk prodal téměř 22 milionů akcií Tesly

Americký miliardář Elon Musk tento týden prodal téměř 22 milionů akcií firmy Tesla, kterou vede a která se specializuje na výrobu elektromobilů. Výnos z prodeje akcií činí 3,58 miliardy dolarů (téměř 82 miliard korun), vyplývá z oznámení pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy. Od dubna již Musk prodal akcie Tesly za téměř 23 miliard dolarů. Většina těchto peněz pravděpodobně směřovala na financování nedávného převzetí internetové společnosti Twitter, uvedla agentura AP.

Akcie Tesly jsou letos v důsledku Muskova převzetí firmy Twitter za 44 miliard dolarů pod silným tlakem. Investoři mají obavy, že Musk příliš rozptyluje svou pozornost a nevěnuje se dostatečně řízení Tesly. Cena akcií Tesly se tak od začátku letošního roku propadla o více než polovinu.

Zdroj: ČTK

Musk poskytl novinářům interní e-maily zaměstnanců, kteří zablokovali Twitter Trumpovi

Vlastník společnosti Twitter Elon Musk poskytl nejméně třem novinářům přístup k interní komunikaci zaměstnanců společnosti z doby, kdy firmu ještě nevlastnil. Klíčoví zaměstnanci tehdy řešili otázky jako zablokování účtu bývalého prezidenta Donalda Trumpa nebo šíření zprávy listu New York Post o výbušných podnikatelských aktivitách Huntera Bidena, syna současného prezidenta Joea Bidena. Musk se zveřejněním interní komunikace snaží posílit své argumenty o tom, že z Twitteru opět udělá místo, kde svoboda slova nebude potlačována, napsal list The Hill.

První sérii okomentovaných dokumentů sdílel na Twitteru novinář na volné noze Matt Taibbi na začátku prosince a kromě již známé skutečnosti, že zaměstnanci Twitteru tíhnou spíše k Demokratické než Republikánské straně, poukázal i na jistý chaos mezi zaměstnanci poté, co Twitter omezil šíření článku New York Post o Bidenovi mladším. Taibbi poukazuje na údajné protežování demokratů. Firma svůj krok zdůvodnila tím, že článek obsahoval soukromé kontaktní údaje a zároveň porušoval pravidla šíření obsahu vzešlého z hackerského útoku.

Další ze série dokumentů s komentáři sdíleli během uplynulých dvou týdnů na svých twitterových účtech Bari Weissová, někdejší novinářka listů The New York Times nebo The Wall Street Journal, která psala převážně o kultuře, a autor Michael Shellenberger. Není jasné, podle jakého klíče si Musk či lidé jemu blízcí vybrali právě tyto novináře; ani jeden z nich nicméně nepracuje pro mainstreamové médium, která Musk v minulosti kritizoval. Všichni svá zjištění publikovali jako první na Twitteru.

Není také zřejmé, jak rozsáhlý přístup k interním dokumentům novináři získali, ačkoliv server The Insider uvedl, že Weissová dostala i pracovní laptop a přístup do firemního systému.

Zdroj: ČTK
Pokračovat