Africký diktátor přišel o supersporty za miliony. Jeho Lamborghini je nový rekordman

Bílé Lamborghini Veneno je historicky nejdražším vydraženým vozem značky.
Nejvíce peněz přinesla aukce sedmého z devíti vyrobených Lamborghini Veneno s otevřenou karoserií. Unikátní supersport přišel nového majitele na 8,28 milionu švýcarských franků, v přepočtu necelých 195 milionů korun.
Vůz obsahuje iniciály politika z Rovníkové Guineje, kterému bylo spolu s 24 dalšími auty zabaveno v roce 2016.
Druhou nejdražší položkou byl Koenigsegg One:1 za 4,6 milionu švýcarských franků, tedy v přepočtu asi 108,2 milionu korun.
Šlo o první vůz s poměrem jednoho koně výkonu na jeden kilogram hmotnosti, navíc jich vzniklo jen šest.
Foto: Reuters
Jan Matoušek Jan Matoušek
7. 10. 2019 6:02
Téměř 195 milionů korun zaplatil zájemce za jedno z devíti vyrobených Lamborghini Veneno s otevřenou karoserií. To je rekordní suma, za kterou se vydražilo jakékoliv Lamborghini. Auto bylo součástí sbírky viceprezidenta Rovníkové Guineje Teodora Nguemy Obianga Mangueho, kterou v roce 2016 zabavily švýcarské úřady mimo jiné kvůli zneužívání veřejných financí.

V aukci bylo možné vedle Lamborghini vydražit i dalších 24 vozidel ze zabavené sbírky. Celkem tato akce přinesla podle aukční síně Bonhams, která dražbu pořádala, přes 23,4 milionu švýcarských franků. V přepočtu to znamená více než 550 milionů korun. Jde navíc jen o většinovou část získané sumy (což koneckonců vyplývá i ze součtu cen jednotlivých aut), která půjde na charitu.

Částku si rozdělí nejrůznější sociální programy v Rovníkové Guineji, která kvůli nalezištím ropy sice patří k nejbohatším africkým státům, zároveň je ale bohatství koncentrováno pouze v rukou elit. Mezi ty patří i jedenapadesátiletý Teodoro Nguema Obiang Mangue, viceprezident země a syn autoritářského prezidenta Teodora Obianga Nguemy Mbasoga.

Ten v Rovníkové Guineji vládne 40 let. Jak uvádí agentura Reuters, řada občanskoprávních skupin upozorňuje, že země patří k nezkorumpovanějším na světě. Podle organizace Freedom House patří stát v Africe s autoritářskou vládou také mezi nejhorší na světě, co se dodržování lidských i politických práv týká.

Prodej sbírky a investování utržených peněz do sociálních programů v africké zemi byly jednou z podmínek ženevského žalobce, který letos v únoru uzavřel vyšetřování Obianga z praní špinavých peněz a zneužívání veřejných financí.

Iniciály už bývalého majitele na karoserii.
Iniciály už bývalého majitele na karoserii. | Foto: Reuters

Řada automobilů v aukci, včetně již zmíněného bílého Lamborghini Veneno, nesla iniciály afrického politika. Jeho sbírka supersportovních a luxusních automobilů vedle italského roadsteru, který je sedmý z devíti vyrobených, má najeto 325 km a je k němu i kompletní dokumentace, obsahovala celou řadu dalších unikátních aut.

Cenou se však k 8,28 milionu švýcarských franků, což je tedy nejvyšší suma, jakou kdo kdy v aukci za Lamborghini zaplatil, žádný z vozů nedokázal přiblížit. Druhým nejdražším supersportem byl Koenigsegg One:1 z roku 2014, který jako první nabídl jednoho koně výkonu na jeden kilogram hmotnosti.

Jeden z šesti vyrobených kusů s nájezdem 597 km a opět kompletní dokumentací přišel nového majitele na 4,6 milionu franků, tedy v přepočtu na více než 108 milionů korun.

V rámci aukce, která se uskutečnila asi 30 km od Ženevy, se dražila i další dnes ikonická auta. Nechyběla kompletní trojice hybridních hypersportů - tedy LaFerrari, McLaren P1 a Porsche 918 - Bugatti Veyron nebo třeba Ferrari Enzo v poměrně netradiční žluté barvě. Tu mělo také LaFerrari, ačkoliv pro maranellskou automobilku je typická spíše červená.

Mezi prodanými vozy nicméně nebyly jen superdrahé modely. Například Bentley Turbo R z roku 1995, které ale nešlo nastartovat a celkově bylo ve špatné kondici, takže ho aukční síň nabízela s přívlastkem na renovaci, přišlo na 7475 švýcarských franků, tedy asi 176 tisíc korun. Pod milionovou hranici se nakonec dostaly i další tři vozy: Maserati 3200 GT, Bentley Arnage T a Rolls-Royce Silver Seraph s prodlouženým rozvorem.

Na všech 25 automobilů, které se v aukci objevily, i s jejich cenami a téměř vždy ilustračními fotografiemi se můžete podívat v galerii.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Škola chce pomoci rodině otce, který při střelbě chránil dceru, založila veřejnou sbírku

Porubská Základní škola Ivana Sekaniny vyhlásila sbírku na pomoc rodině muže, kterého v úterý zastřelil útočník ve Fakultní nemocnici Ostrava (FNO). Muž vlastním tělem chránil svou dvanáctiletou dceru. Zavražděný muž byl jedním ze členů Spolku rodičů při ZŠ Sekaniny. Sbírka je účinná od dnešního dne, lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500.

Sbírkový účet založila i samotná FNO a je určen na podporu rodin obětí a zraněných. V pátek na ní bylo přes 1,4 milionu korun. Transparentní účet na pomoc pozůstalým po obětech střelby zřídila také Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Studenti a zaměstnanci tam mohou posílat své příspěvky. 

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 1 hodinou

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
Další zprávy