Africký diktátor přišel o supersporty za miliony. Jeho Lamborghini je nový rekordman

Bílé Lamborghini Veneno je historicky nejdražším vydraženým vozem značky.
Nejvíce peněz přinesla aukce sedmého z devíti vyrobených Lamborghini Veneno s otevřenou karoserií. Unikátní supersport přišel nového majitele na 8,28 milionu švýcarských franků, v přepočtu necelých 195 milionů korun.
Vůz obsahuje iniciály politika z Rovníkové Guineje, kterému bylo spolu s 24 dalšími auty zabaveno v roce 2016.
Druhou nejdražší položkou byl Koenigsegg One:1 za 4,6 milionu švýcarských franků, tedy v přepočtu asi 108,2 milionu korun.
Šlo o první vůz s poměrem jednoho koně výkonu na jeden kilogram hmotnosti, navíc jich vzniklo jen šest.
Foto: Reuters
Jan Matoušek Jan Matoušek
7. 10. 2019 6:02
Téměř 195 milionů korun zaplatil zájemce za jedno z devíti vyrobených Lamborghini Veneno s otevřenou karoserií. To je rekordní suma, za kterou se vydražilo jakékoliv Lamborghini. Auto bylo součástí sbírky viceprezidenta Rovníkové Guineje Teodora Nguemy Obianga Mangueho, kterou v roce 2016 zabavily švýcarské úřady mimo jiné kvůli zneužívání veřejných financí.

V aukci bylo možné vedle Lamborghini vydražit i dalších 24 vozidel ze zabavené sbírky. Celkem tato akce přinesla podle aukční síně Bonhams, která dražbu pořádala, přes 23,4 milionu švýcarských franků. V přepočtu to znamená více než 550 milionů korun. Jde navíc jen o většinovou část získané sumy (což koneckonců vyplývá i ze součtu cen jednotlivých aut), která půjde na charitu.

Částku si rozdělí nejrůznější sociální programy v Rovníkové Guineji, která kvůli nalezištím ropy sice patří k nejbohatším africkým státům, zároveň je ale bohatství koncentrováno pouze v rukou elit. Mezi ty patří i jedenapadesátiletý Teodoro Nguema Obiang Mangue, viceprezident země a syn autoritářského prezidenta Teodora Obianga Nguemy Mbasoga.

Ten v Rovníkové Guineji vládne 40 let. Jak uvádí agentura Reuters, řada občanskoprávních skupin upozorňuje, že země patří k nezkorumpovanějším na světě. Podle organizace Freedom House patří stát v Africe s autoritářskou vládou také mezi nejhorší na světě, co se dodržování lidských i politických práv týká.

Prodej sbírky a investování utržených peněz do sociálních programů v africké zemi byly jednou z podmínek ženevského žalobce, který letos v únoru uzavřel vyšetřování Obianga z praní špinavých peněz a zneužívání veřejných financí.

Iniciály už bývalého majitele na karoserii.
Iniciály už bývalého majitele na karoserii. | Foto: Reuters

Řada automobilů v aukci, včetně již zmíněného bílého Lamborghini Veneno, nesla iniciály afrického politika. Jeho sbírka supersportovních a luxusních automobilů vedle italského roadsteru, který je sedmý z devíti vyrobených, má najeto 325 km a je k němu i kompletní dokumentace, obsahovala celou řadu dalších unikátních aut.

Cenou se však k 8,28 milionu švýcarských franků, což je tedy nejvyšší suma, jakou kdo kdy v aukci za Lamborghini zaplatil, žádný z vozů nedokázal přiblížit. Druhým nejdražším supersportem byl Koenigsegg One:1 z roku 2014, který jako první nabídl jednoho koně výkonu na jeden kilogram hmotnosti.

Jeden z šesti vyrobených kusů s nájezdem 597 km a opět kompletní dokumentací přišel nového majitele na 4,6 milionu franků, tedy v přepočtu na více než 108 milionů korun.

V rámci aukce, která se uskutečnila asi 30 km od Ženevy, se dražila i další dnes ikonická auta. Nechyběla kompletní trojice hybridních hypersportů - tedy LaFerrari, McLaren P1 a Porsche 918 - Bugatti Veyron nebo třeba Ferrari Enzo v poměrně netradiční žluté barvě. Tu mělo také LaFerrari, ačkoliv pro maranellskou automobilku je typická spíše červená.

Mezi prodanými vozy nicméně nebyly jen superdrahé modely. Například Bentley Turbo R z roku 1995, které ale nešlo nastartovat a celkově bylo ve špatné kondici, takže ho aukční síň nabízela s přívlastkem na renovaci, přišlo na 7475 švýcarských franků, tedy asi 176 tisíc korun. Pod milionovou hranici se nakonec dostaly i další tři vozy: Maserati 3200 GT, Bentley Arnage T a Rolls-Royce Silver Seraph s prodlouženým rozvorem.

Na všech 25 automobilů, které se v aukci objevily, i s jejich cenami a téměř vždy ilustračními fotografiemi se můžete podívat v galerii.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Nový majitel má dát za Vítkovice Heavy Machinery přes 1,2 miliardy korun

Nový majitel by měl za ostravský strojírenský podnik Vítkovice Heavy Machinery (VHM) zaplatit 1,2115 miliardy korun. Jde o nejvyšší nabídku ze čtvrtečního druhého kola výběrového řízení. Byla vyvolávací cenou v páteční aukci na portálu verejnedrazby.cz, do níž postoupilo pět nejvážnějších zájemců, a nakonec se ukázala být i konečnou cenou. Za firmu to ČTK sdělil Jaroslav Martínek.

Jméno subjektu, který ve výběrovém řízení předložil nejvyšší nabídku, zatím insolvenční správce Lukáš Zrůst nesdělil. "Bude oznámeno po splnění dílčích povinností ve smyslu insolvenčního zákona," uvedl Martínek.

Prodejní proces páteční aukcí ještě neskončil. Do 27. ledna musí s jejími výsledky vyslovit souhlas věřitelský výbor, zajištění věřitelé a soud. "Pokud bude vysloven, má nový majitel čas do 11. března na doplacení kupní ceny. O den později je nejzazší termín pro uzavření smlouvy o převodu závodu a 15. března je rozhodný den pro převod VHM na nového majitele," uvedl Martínek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Americká Sněmovna reprezentantů předá Senátu ústavní žalobu na bývalého prezidenta Trumpa v pondělí. Oznámil to šéf senátní většiny Schumer

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Samková byla druhá v kvalifikaci na první závod Světového poháru

Snowboardcrossařka Eva Samková skončila druhá v dnešní kvalifikaci na úvodní závod Světového poháru. V italské Chiese ji o 74 setin sekundy předčila domácí Raffaella Bruttová. Nikdo jiný z českých reprezentantů do sobotních vyřazovacích bojů nepostoupil.

Ani úřadující mistryni světa Samkové se v hustém sněžení příliš nevedlo. Po startu se dostala doleva mimo ideální stopu do hlubokého sněhu. "Pak už to bylo tlačení boulí do finiše, hodně na sílu. Ta mezera je dost, ale v tomhle počasí jsou rozestupy velké. Žádné velké nadšení z dnešního sportování není, ale výsledek docela jde," řekla olympijská šampionka ze Soči v nahrávce pro média.

Další zprávy