Africký diktátor přišel o supersporty za miliony. Jeho Lamborghini je nový rekordman

Foto: Reuters
Jan Matoušek Jan Matoušek
7. 10. 2019 6:02
Téměř 195 milionů korun zaplatil zájemce za jedno z devíti vyrobených Lamborghini Veneno s otevřenou karoserií. To je rekordní suma, za kterou se vydražilo jakékoliv Lamborghini. Auto bylo součástí sbírky viceprezidenta Rovníkové Guineje Teodora Nguemy Obianga Mangueho, kterou v roce 2016 zabavily švýcarské úřady mimo jiné kvůli zneužívání veřejných financí.

V aukci bylo možné vedle Lamborghini vydražit i dalších 24 vozidel ze zabavené sbírky. Celkem tato akce přinesla podle aukční síně Bonhams, která dražbu pořádala, přes 23,4 milionu švýcarských franků. V přepočtu to znamená více než 550 milionů korun. Jde navíc jen o většinovou část získané sumy (což koneckonců vyplývá i ze součtu cen jednotlivých aut), která půjde na charitu.

Částku si rozdělí nejrůznější sociální programy v Rovníkové Guineji, která kvůli nalezištím ropy sice patří k nejbohatším africkým státům, zároveň je ale bohatství koncentrováno pouze v rukou elit. Mezi ty patří i jedenapadesátiletý Teodoro Nguema Obiang Mangue, viceprezident země a syn autoritářského prezidenta Teodora Obianga Nguemy Mbasoga.

Ten v Rovníkové Guineji vládne 40 let. Jak uvádí agentura Reuters, řada občanskoprávních skupin upozorňuje, že země patří k nezkorumpovanějším na světě. Podle organizace Freedom House patří stát v Africe s autoritářskou vládou také mezi nejhorší na světě, co se dodržování lidských i politických práv týká.

Prodej sbírky a investování utržených peněz do sociálních programů v africké zemi byly jednou z podmínek ženevského žalobce, který letos v únoru uzavřel vyšetřování Obianga z praní špinavých peněz a zneužívání veřejných financí.

Iniciály už bývalého majitele na karoserii.
Iniciály už bývalého majitele na karoserii. | Foto: Reuters

Řada automobilů v aukci, včetně již zmíněného bílého Lamborghini Veneno, nesla iniciály afrického politika. Jeho sbírka supersportovních a luxusních automobilů vedle italského roadsteru, který je sedmý z devíti vyrobených, má najeto 325 km a je k němu i kompletní dokumentace, obsahovala celou řadu dalších unikátních aut.

Cenou se však k 8,28 milionu švýcarských franků, což je tedy nejvyšší suma, jakou kdo kdy v aukci za Lamborghini zaplatil, žádný z vozů nedokázal přiblížit. Druhým nejdražším supersportem byl Koenigsegg One:1 z roku 2014, který jako první nabídl jednoho koně výkonu na jeden kilogram hmotnosti.

Jeden z šesti vyrobených kusů s nájezdem 597 km a opět kompletní dokumentací přišel nového majitele na 4,6 milionu franků, tedy v přepočtu na více než 108 milionů korun.

V rámci aukce, která se uskutečnila asi 30 km od Ženevy, se dražila i další dnes ikonická auta. Nechyběla kompletní trojice hybridních hypersportů - tedy LaFerrari, McLaren P1 a Porsche 918 - Bugatti Veyron nebo třeba Ferrari Enzo v poměrně netradiční žluté barvě. Tu mělo také LaFerrari, ačkoliv pro maranellskou automobilku je typická spíše červená.

Mezi prodanými vozy nicméně nebyly jen superdrahé modely. Například Bentley Turbo R z roku 1995, které ale nešlo nastartovat a celkově bylo ve špatné kondici, takže ho aukční síň nabízela s přívlastkem na renovaci, přišlo na 7475 švýcarských franků, tedy asi 176 tisíc korun. Pod milionovou hranici se nakonec dostaly i další tři vozy: Maserati 3200 GT, Bentley Arnage T a Rolls-Royce Silver Seraph s prodlouženým rozvorem.

Na všech 25 automobilů, které se v aukci objevily, i s jejich cenami a téměř vždy ilustračními fotografiemi se můžete podívat v galerii.

 

Právě se děje

před 6 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 16 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 41 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy