Jozef Kabaň nenadále skončil jako šéfdesignér Rolls-Royce. Odchází z celého BMW

Eva Srpová Eva Srpová
2. 10. 2019 15:00
Jozef Kabaň zcela nečekaně skončil ve vedoucí pozici designéra automobilky Rolls-Royce. Na ni přitom nastoupil teprve před půl rokem. Suché oznámení o konci vyvěsila automobilka na svých mediálních stránkách. Kam Kabaň odchází, zatím není známo, stejně ani to, kdo ho nahradí.
Slovenský automobilový designér Jozef Kabaň.
Slovenský automobilový designér Jozef Kabaň. | Foto: BMW

Zprávu tiskové oddělení značky zveřejnilo 1. října na svých stránkách. Uvedlo pouze to, že Jozef Kabaň se rozhodl opustit značku a celý koncern BMW, do kterého Rolls-Royce patří, s "okamžitou platností".

Automobilka také připojila citaci Torstena Müllera-Ötvöse, generálního ředitele Rolls-Royce Motor Cars: "Ačkoli Jozef byl spjatý s Rolls-Roycem po velmi krátkou dobu, děkujeme mu za jeho dosavadní přínos a do budoucna mu přejeme to nejlepší."

Jozef Kabaň je přední slovenský automobilový designér. Narodil se 4. ledna 1976 v Námestovu, v prvním ročníku studia automobilového designu na Vysoké škole umění v Brně se účastnil designérské soutěže pro automobilku Škoda, v níž skončil druhý.

Volkswagen mu nabídl stipendium a poté stálou pozici designéra exteriéru automobilů v koncernu. Ve VW postupně navrhoval design mnoha modelů, jmenovitě Volkswagenu Lupo, Seatu Arosa a také celé modelové řady Audi na počátku tohoto století. Mezi nejdůležitější modely jeho kariéry patří Bugatti Veyron představené v roce 1999. Jozef Kabaň pro něj navrhl celý exteriér vyjma kol.

V roce 2008 nastoupil jako šéfdesignér automobilky Škoda Auto, kde představil novodobý vzhled modelů, jako byly Fabia, Octavia, Superb, Yeti i Rapid, dále Kodiaq, Karoq i Kamiq.

Na počátku roku 2017 odešel z mladoboleslavské automobilky a vůbec poprvé nastoupil do firmy mimo koncern Volkswagen, na vedoucí pozici designu v BMW. Jenže ani ne dva roky poté, zkraje letošního jara, přešel na pozici vedoucího automobilového designu v automobilce Rolls-Royce.

Jaké příčiny vedly k ukončení spolupráce Kabaně s automobilkou Rolls-Royce, kam odchází a kdo ho nahradí, zatím není známo.

 

Právě se děje

před 27 minutami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

před 37 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

Další zprávy